yuksektansiyon.org https://www.yuksektansiyon.org Yüksek Tansiyon, Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yuksektansiyon.org Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Fri, 21 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Düşük Tansiyonu Ne Yükseltir https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyonu-ne-yukseltir.html Sun, 21 Oct 2018 18:25:23 +0000 Düşük tansiyonu ne yükseltir, vücudun dengeli şekilde çalışması sağlık için oldukça önemlidir. Ancak sistemde meydana gelen bazı aksaklıklar bazı sağlık sorunlarına yol açar. Tansiyon, kalp-damar ilişkisinde Düşük tansiyonu ne yükseltir, vücudun dengeli şekilde çalışması sağlık için oldukça önemlidir. Ancak sistemde meydana gelen bazı aksaklıklar bazı sağlık sorunlarına yol açar. Tansiyon, kalp-damar ilişkisinde kanın damarlardaki akış hızı olarak ifade edilir. Normal değerlerde seyreden tansiyon bazen yükselebilir ya da düşebilir. Düşük tansiyon, susuzluk, depresyon, konsantrasyon bozukluğu, bulanık görme, soğuk terleme, cilt solukluğu, hızlı nefes alıp verme, baş dönmesi, göz kararması, baygınlık hissi gibi şikayetleri beraberinde getirir. Düşük tansiyon pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle neden kaynaklandığı doğru belirlenmelidir ve tedavi o yönde yapılmalıdır. Düşük tansiyon, gebelik, kalp hastalıkları, susuzluk, endokrin bozukluklar, şiddetli enfeksiyon, kan kaybı ve yetersiz beslenme nedeniyle yaşanabilir.

Düşük tansiyonu ne yükseltir

Tuz: Sodyum düşük tansiyonu yükseltmek için etkilidir. Tansiyon düşüklüğü yaşandığı zaman uzmanlar sodyum içeren tuz tüketimini önermektedir. Kan basıncını arttıran tuz suya eklenerek içilebilir.

Kahve ve çikolata: Düşük tansiyon için etkili olan kahve ve çikolata özellikle sabahları alındığında gün boyu tansiyon sorunu önlenmiş olabilir. Ancak kahve kafein içerikli bir içecek olduğundan bazı zararlı bulunabilir. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü için kahve tek alternatif olmamalıdır.

Fesleğen: Magnezyum, potasyum, C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan fesleğen, düşük tansiyonu yükseltmek için kullanılabilir. Fesleğen tansiyon haricinde zihinsel performansı da arttırıcı etkiye sahiptir.

Meyan kökü: Düşük tansiyonu dengelemek için kullanılabilecek bir diğer bitkide meyan köküdür. Tansiyonu dengelediği gibi kronik yorgunluğa karşıda iyi gelir.

Üzüm: Üzüm hipotansiyon tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen alternatif bir tedavi şeklidir. Gün içinde 30-40 adet kuru üzüm tüketerek düşük tansiyon dengelenebilir.

Pancar suyu: .iğ pancarın suyu düşük tansiyonu dengelemek için faydalıdır. 1 hafta düzenli şekilde günde 1 bardak pancar suyu içmek düşük tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

Su: Vücut susuz kaldığında tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Düzenli su tüketimi tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

Badem-süt: Gece yatmadan evvel bir su bardağı suyun içine 6 tane badem eklenerek sabaha kadar bekletilir. Sabah bademler suyun içinden alınarak havanda dövülür. Dövülen bademler bir bardak sıcak süte eklenip içilebilir. Badem ve süt düşük tansiyona iyi gelir.

Havuç suyu: Bir bardak havuç suyu sıkılarak içine bir miktar bal eklenip içilir. Düşük tansiyonu ne yükseltir soruna verilebilecek en etkili cevaplardan biridir.

Limon suyu: Düşük tansiyonu dengelediği gibi yüksek tansiyona karşıda iyi gelir. Limon suyuna bir miktar şeker ve tuz eklenip içilirse tansiyonu anında dengeleyebilir.

Biberiye: Sinir sistemi üzerinde etkili olan biberiye, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında düşük tansiyona karşı oldukça faydalıdır.

Siyah çay: Yemeklerin ardından bir fincan siyah çay içildiğinde düşük tansiyon dengelenebilir.

B12 ve folik asit: B12 ve folik asit eksikliği kansızlığa yol açabilir. Kansızlık tansiyon düşüklüğüne neden olan yaygın rahatsızlıklardan biridir. Süt ve süt ürünleri, et, yumurta gibi besinlerin düzenli tüketimi sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu B12 karşılanabilir. Folik asit ise ıspanak, börülce gibi besinler tarafından karşılanabilir.

]]>
Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir.html Mon, 22 Oct 2018 03:47:24 +0000 Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir: Bir çok kişide bulunan fakat oldukça sinsi hastalıklardan olması dolayısıyla hasta olan bir çok kişinin de haberdar olmadığı rahatsızlıklardandır. Bundan dolayı, özellikle ileri yaşlarda b Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir: Bir çok kişide bulunan fakat oldukça sinsi hastalıklardan olması dolayısıyla hasta olan bir çok kişinin de haberdar olmadığı rahatsızlıklardandır. Bundan dolayı, özellikle ileri yaşlarda bulunan insanların mutlaka doktor kontrolünde gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Nitekim göz tansiyonu ilerlemesi durumunda görme kaybı gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, erken teşhis oldukça önemli olmakla birlikte kişinin de bazı önlemler alması gerekmektedir. Kişi yeme içmelerinde dikkat etmesi gerektiği gibi günlük olarak bitkisel olarak takviye alması gerekmektedir. Bizde sizler için iyi gelen besinleri ve günlük olarak almanız gereken besinlerin tüketimi ve uygulanış biçimlerini açıklayacak olursak

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Besinler

Besinler arasında dikkat etmeniz gereken ilk husus hazır gıdaların tüketimi yerine doğal besinleri tüketmeye gayret etmelisiniz. Bununla birlikte iyi gelen besinler arasında en çok faydası olan soğan ve sarımsaktır. Özellikle soğanın közlenmiş bir şekilde günlük olarak en az bir tane yenilmesi gereklidir. Bununla birlikte doğal buğday ekmeği yani hazır ekmek yerine ev ekmeği tüketilmeli, günlük bir çorba kaşığı elma sirkesi tüketilmesi göz tansiyonu bulunan hastalarda oldukça faydalıdır.

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir, İyi Gelen Besin Kürleri

Göz tansiyonu ilerlemesi durumunda günlük olarak besin kürlerini hazırlayarak hastalığın tedavisinde kullanılması fayda sağlayacaktır. Başlıca göz Tansiyonuna iyi gelen besin kürlerinin hazırlanışı ve uygulanışı:
 
Biberiye Ve Papatya: Bir çok baharatçıda bulabileceğiniz biberiye ve papatya karışımını normal olarak demlikte kaynatılmış suyun içeriğine atarak soğumasın bekleyin. Ardından kendiniz elle veya birer tülbent yardımıyla suyunu arındırın. Geriye kalan lapa şeklinde posasına ise, un ve sirke ekleyerek hamur kıvamında oluşana kadar yoğurun ve ardından, günlük olarak her saat başında alnınıza ve göze yakın kısımlarda ki damarlara sürerek hastalığın tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Bakla Kürü: Baklanın uç kısımlarında ki yumrular iyice dövülür. Ve un haline geldikten sonra kaynamış suyun içerisine atılarak soğuması sağlanır. Ve ardından geniş bir kab içerisine aktarıldıktan sonra içerisine bir tutam tuz ile lapa olacak şekilde un ilave edilerek iyice yoğurulur. Lapa haline gelene kadar yoğrulduktan sonra içerisine zeytin yağı, az miktarda dökülerek karışımı sağlanır. Göz kapaklarına günde iki  defa olmak koşuluyla sürülerek gözler sargılanır ve yarım saate kadar bekletilir.
]]>
Göz Tansiyonu https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu.html Mon, 22 Oct 2018 05:15:08 +0000 Göz tansiyonu, göz içinde basıncın normalden daha fazla artması olarak tanımlanır. Göz tansiyonu, civanın milimetre değeriyle ölçülür. Normal değerin 10-21 mm Hg olması gerekir. 21 mm Hg üzerinde olan değerler g Göz tansiyonu, göz içinde basıncın normalden daha fazla artması olarak tanımlanır. Göz tansiyonu, civanın milimetre değeriyle ölçülür. Normal değerin 10-21 mm Hg olması gerekir. 21 mm Hg üzerinde olan değerler göz tansiyonun yüksek olduğunu gösterir. Göz tansiyonun yüksek olması tek başına bir göz hastalığı olarak kabul edilmez. Fakat yüksek değerler ciddi göz hastalıklarına yol açabilir. Göz tansiyonu yüksek olan birinde kalıcı körlük riski daha fazladır. Glokom hastalığına yakalanma olasılığı ise 10 kat daha çoktur.

Göz tansiyonu belirtileri

Göz tansiyonu olan kişilerde göz kızarıklığı ve göz ağrısı en yaygın belirtiler yoktur. Bu nedenle göz tansiyonu fark edilmeyebilir. Tansiyonun tespit edilebilmesi için kişinin düzenli göz muayenesi olması gerekir. Göz muayeneleri sayesinde göz tansiyonu kolaylıkla tespite dilerek müdahale sonucu kontrol altına alınabilir. Uyarı vermese de bazı durumlarda göz tansiyonu riski artabilmektedir. Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında göz tansiyonu görülme riski çok daha fazladır. Göz tansiyonu yaşa bağlı olarak da yavaş yavaş ilerleyebilir. Eğer zamanında kontrol altına alınmazsa 40 ya sonrası glokom riski artabilir. Dolayısıyla 40 yaşından sonra düzenli göz muayenesi yaptırmak gerekir. Bu durumlar haricinde kalp hastalıkları, diyabet, kan basıncının yüksek olması ve hipotiroidi gibi bazı hastalıklar göz tansiyonunun yükselmesine neden olabilir.

Göz tansiyonu neden yükselir

Göz içi tansiyon gözbebeği ve kornea arasında salgılanan bir sıvı sayesinde kontrol altında tutulur. Salgılanan sıvı gözbebeği boyunca akarak küçük kanallar sayesinde atılır. Göz tansiyonu değerleri normal olduğunda sıvı salgısı ve kanallardan atılması dengeli bir şekilde gerçekleşir. Eğer denge bozulursa salgılanan sıvının göz dışına atılması engellenir. Bu durumda göz içinde basınç artar ve göz tansiyonu oluşur.

Kullanılan ilaçlar: Kullanılan bazı ilaçlar göz tansiyonuna yol açan etkilere sebep olabilir. Özellikle steroid ilaçların göz tansiyonuna yol açtığı bilinmektedir. Beraberinde LASIK ve reaktif cerrahi operasyonlardan sonra hastanın kullanmış olduğu steroid damlalar yine göz tansiyonu olasılığını arttırabilir.

Göz travması: Göze alınan sert bir darbe ya da göz yaralanmaları gözde sıvı salgısını ve sıvının atılmasını olumsuz etkileyebilir. Bu durumda göz tansiyonu yükselebilir. Bazı durumlarda yaralanma ya da travma gerçekleştikten aylar ya da yıllar sonra göz tansiyonu çıkabilir.

Kalıtımsal özellikler: Ailede yakın akrabalarda göz tansiyonu varsa kişide göz tansiyonu oluşma riski artar. Göz tansiyonu genetik olarak gelişebilir.

Göz tansiyonu teşhisi nasıl yapılır

Göz tansiyonunu belirlemek amacıyla göz içi basıncı ölçümü yapılır. Bu ölçüm tonometreyle yapılır. Ölçümden evvel göz damlalarla uyuşturulur. Göz uyuştuktan sonra hekim kornea basıncı direncini ölçer. Eğer tansiyon değeri 21 mm Hg sınırlarındaysa ya da daha yüksekse göz içinde farklı alanlarda hasar gelişip gelişmediğine bakılır. Bunun için bazı tetkikler yapılır.

Pakimetri testi: Kornea kalınlığının ölçüldüğü bir testtir. Kornea kalınlığı göz tansiyonu değerlerini etkilediği için bu test yapılır. Test pakimetre olarak adlandırılan bir cihaz sayesinde yapılır.

Görsel alan testi: Görüş alanı sınırlarını ölçmek için kullanılan bir testtir. Perometre aracılığıyla yapılan test, glokom sebebiyle gözde oluşabilecek hasarları tespit eder.

Oftalmoskopi testi: Göz muayenesi sırasında kullanılan ışıklı alet sayesinde göz iç kısmı detaylı şekilde incelenir. Bu inceleme sırasında optik sinirlerde oluşabilecek hasarlar kontrol edilir. İşlemin kolay gerçekleşmesi için gözbebeğini büyüten damlalar kullanılır.

Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Göz tansiyonu tedavisinde göz tansiyonu değerleri oldukça önemlidir. Eğer değerler normal değerlere yakınsa tedaviden]]> Hamilelikte Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/hamilelikte-tansiyon.html Tue, 23 Oct 2018 04:45:00 +0000 Hamilelikte tansiyon; asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Başlı başına insan sağlığını tehdit eden tansiyon anne adaylarında da yaşandığında bebeğin de hayatı tehlikede olabilir. Bu nedenle anne adayının bilinen Hamilelikte tansiyon; asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Başlı başına insan sağlığını tehdit eden tansiyon anne adaylarında da yaşandığında bebeğin de hayatı tehlikede olabilir. Bu nedenle anne adayının bilinen bir tansiyon hastalığı mevcut ise bu durumun kadın doğum uzmanı ile paylaşılması ve uygun gördüğü tıbbi bölümler ile iletişim halinde olunması gerekmektedir. Bu tedbir hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından mutlaka alınması gereken zorunlu bir önlemdir. Bazı durumlarda anne de tansiyon hastalığı olduğunu bilmeyebilir ve bu teşhis hamilelik esnasında konulmuş olabilir. Tansiyon kan basıncı olarak tanımlanır ve çeşitli tansiyon hastalıkları bulunmaktadır. Bunların en belirgin olanları ise düşük tansiyon ile yüksek tansiyondur. Anne adayları için özellikle yüksek tansiyon çok önemlidir. 


Hamilelikte düşük tansiyonu olan anne adayları nelere dikkat etmelidir

Tansiyon düşmesi zaman zaman herkesin başına gelebilir. Özellikle uzun süre aç ve susuz kalındığında, ishal gibi aşırı su kaybının yaşanması anında ya da uykusuzluk ve stres durumlarında tansiyon düşmesi ile karşılaşılabilir. Bu geçici ve sık tekrarlanmayan durumlar için bir şeyler yiyip içerek biraz dinlenmek ve aynı zamanda tuzlu ayran gibi şeyler içmek iyi gelecektir. Hamilelikte tansiyon düşmesinin çok sık rastlanıldığı durumlar mevcut ise uzman bir hekimden yardım alınması gerekmektedir. Düşük tansiyon halinde kalbin durması gibi hayati tehlikeler mevcuttur. Bu yüzden önerilen tansiyon ilacına mutlaka devam edilmelidir. 

Hamilelikte yüksek tansiyonu bulunan anne adayları neler yapmalıdır

Anne adaylarında kontrol edilmeyen yüksek tansiyon annenin beynine kan damlamasına neden olabileceği gibi anne karnındaki bebeğinde oksijen yetersizliği nedeniyle kalbinin durmasına etki edebilir. Eğer bebeğin anne karnında öldüğü anlaşılamazsa bu durum annenin de hayatını tehlikeye sokar. Bu nedenle ihmale gelmeyecek kadar önemli bir meseledir. 
 • Eğer hamilelikte ya da öncesinde yüksek tansiyon hastalığı teşhisi konulmuş ise anne adaylarının kilolarının kontrol altında tutulması gerekmektedir. 
 • Tansiyonun gün içerisinde belli zamanlarda ölçülerek çizelgede takip edilmesi oldukça önemli bir husustur. 
 • Tüm hastalıklarda olduğu gibi yüksek tansiyonda da hastanın dinlenmesi çok önemlidir. Anne adayı tansiyonunun yükseldiğini anladığı anda her şeyi bırakarak kalbin bulunduğu taraf üzerine uzanıp bir süre istirahat etmelidir.
 • Stres ve üzüntü tansiyonun yükselmesine neden olacağından bu ortamlardan uzak durulmasında yarar bulunmaktadır. 
 • Doktor tarafından tavsiye edilen tansiyon ilacının düzenli olarak kullanılmasına ve belirli aralıklarla dozu için kontrollere gidilmesine maksimum özen gösterilmelidir.  
 • Hamilelikte tansiyonun kontrol altına alınması için beslenme alışkanlığına da çok dikkat edilmelidir. Özellikle tuzlu, yağlı yiyecekler yerine sebze-meyve, su tüketmelidir.
]]>
Limon Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/limon-tansiyonu-yukseltirmi.html Tue, 23 Oct 2018 10:36:08 +0000 Limon tansiyonu yükseltir mi, Bir kişi ister yüksek tansiyonda, isterse de düşük tansiyonlu olsun bir gün herkesin kan basıncının birden yükselme riski oluşur. Bu ihtimal insanların yorgun olduğunda, stresli, gergin, kaygılı Limon tansiyonu yükseltir mi, Bir kişi ister yüksek tansiyonda, isterse de düşük tansiyonlu olsun bir gün herkesin kan basıncının birden yükselme riski oluşur. Bu ihtimal insanların yorgun olduğunda, stresli, gergin, kaygılı olduğu dönemlerde daha yüksektir. Korktuğu bir anda veya öfkelendiğinde, aşırı sıcaklarda güneş altında kalıp çalıştığında, yorgun düşmek, üzülmek gibi durumlarda kan basıncı aniden yükselebilir. Eğer göğüste hafif bir sıkışma, ensede alışık olmayan bir ağırlık hissi, kafada can sıkıcı bir basınç duygusu hissediliyor ise yüksek tansiyonun olma ihtimali yüksek demektir.
Böyle bir durumdayken hemen güvenilir bir tansiyon aleti ile tansiyon değerleri ölçülmelidir, eğer çok yüksek değerlerle karşı karşıya kalındıysa bu durumun, limon, nar, greyfurt, domates suyu gibi meyve ve sebzelerin suyundan çözüleceğini düşünmek yanlış demektir. Peki bu durumda ne yapılmalıyız  Sakinleşip ve mümkünse hemen istirahata çekilmek gerekiyor. İmkânlar o an elveriyor ise başın yüksekte olması uygun bir yere uzanmak fayda sağlar. Eğer kişi gergin olduğunu hissediyorsa rahatlatıcı bir destek alınmalıdır. Bu bir bitkisel bir üründe olur, gevşetici bir ilaç (diazepam türevleri) olur. Psikolojik olarak rahatlamak isteniyorsa elbette ki limon suları, taze sıkılmış domates, nar yada greyfurt suyu da içilir, ama bilinmelidir bu sayılanların tansiyonu güvenilir rakamlara düşürme özellikleri yoktur. Bundan dolayı süreci nara, limona, domatese teslim edilmektense bir yolunu bulmak ve istirahat etmek öncelikle olmalıdır. Kan basıncı değeri çok yüksek bulunduğunda özellikle de sistolik basınç on altıdan, olmaması lazım diasistolik basınç ondan fazla olursa bunun sıradan nedenlerle de gelişen bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yükselen tansiyon için ilaç ne zaman içilir,

Uzman bir doktora gittikten sonra tansiyon hastası olduğumu-öğrendim,sonra,doktorum-tansiyonunuzu-ölçmek için  bir kaç gün belirleyip, gün içerisinde evimizdeki tansiyon aletimizle ölçüp not etmemizi isteyecektir. Değerleriniz ilaç almak durumunda kalmış bir hasta seyrindeyse doktorunuz size uygun tansiyon ilacını yazacak. Ani krizlerde yani kan basıncının birden bire yükseldiğinde, yükselmenin endişelendirici olduğu zamanlarda  boyutlara ulaştığı halde rahatlatıcı bir şey kullanmak veya bir bardak limon suyu içip bir yere uzanmak yeterli olmamaktadır.  Bu durumda ağızda çiğnenen veya dil altında emilen ve kan basıncı, hızla ve güvenli şekilde düşüren ilaçlar ve ortalama altı saat etkili olabilen bazı acil durum ilaçları vardır. Bu ilaçlardan ne dozlarda, nasıl, ne zaman, ne sıklıkta faydalanabileceği mutlaka doktor ile konuşulmalıdır.

]]>
Küçük Tansiyonun Yüksek Olması https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyonun-yuksek-olmasi.html Tue, 23 Oct 2018 11:56:11 +0000 Küçük tansiyonunun yüksek olması, sözlüğe bakıldığı zaman basınç ve gerginlik gibi anlamları belirttiği görülen tansiyon kelimesidir, sağlık alanında önüne ya da arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığında, a Küçük tansiyonunun yüksek olması, sözlüğe bakıldığı zaman basınç ve gerginlik gibi anlamları belirttiği görülen tansiyon kelimesidir, sağlık alanında önüne ya da arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığında, atar damarların içerisindeki kan basıncını ifade etmekte olur. Damarın içerisinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekiyor. Bu basıncı, kalbin kasıntı oluşturmasına kanı damarların içine pompalamasıyla,atar damarların elastik olma özelliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur. Kalp kasıldığı vakit atar damarların içerisine kanı belirli bir basınç pompalar. Bu esnada damar içerisindeki basınç en yüksek düzeye ulaşma gerçekleşir. Bu basınca tıp dilinde sistolik basınç adı veriliyor, halk arasında ise büyük tansiyon adı verilmekte olur. Kalbin gevşemesiyle birlikte damar içerisine pompalayan kan durur. İşte bu esnada devreye damarın elastikliği girer.Küçük tansiyon yüksekliği, kalbin gevşemesi sırasında kan akımının sağlanmasıyla birlikte damarlara belirli bir basınç sağlanılır, bu basınca da küçük tansiyon adı verilmektedir. Tıp dilinde diastolik olarak adlanan küçük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun olmamaktadır. Tam tersine normalin biraz altında olduğu zaman kalp-damar hastalıklarından uzak daha sağlıklı bir yaşam devam ettirmenin göstergesi. Düşük tansiyonların sorun olduğu durumlar da, tansiyon yüksekliğinin çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması durumu olarak bilinmektedir. Böyle hallerde şok durumundan söz edilir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan şekli ortostatik hipotansiyon olarak bilinir. Kişinin otururken yada yatar durumdayken normal düzeylerde olan tansiyonunu, ayağa kalktığı vakit düşmesi ihtimali yüksektir. Bu durumda ise bir süre için beyne daha az kan gideceği için geçici olarak denge ve şuur bozuklukları meydana gelebilmektedir. Sıvı kayıpları esnasında daha sık görülen bu durum sıvı açığının kapatılmasına rağmen devam ediliyorsa, eğer yada yüksek tansiyon tedavisi altında olanlarda görülüyorsa bir uzman doktora başvurmak gereklidir

Küçük tansiyon yükselmesinin nedenleri

Kişilerin normal hayatta belirtilen yiyeceklere dikkat etmeden aşırı derecede yağlı olan yiyeceklerin tüketilmesi yada aşırı derecede yorulması, sıcağa maruz kalması gibi nedenlerden dolayı belirtilebilir. Her şeyden önce küçük tansiyon yüksekliği olduğu ortaya çıktıktan sonra bir doktora başvurarak tansiyonumuzun sağlık açısından ne kadar risk oluşturduğunu ve bu durumda neler yapmanız gerektiğini, tansiyonumuzun kaça düşmesi gerektiği gibi ayrıntıları da öğrenmemiz gerekmektedir. Eğer henüz bu durumun yaşanması erken bir dönem ise, yaşam tarzınızda yapılacak olan birkaç değişiklik küçük tansiyondaki yüksekliği kontrol altında tutmak için yeterli olur. 

]]>
Sürekli Tansiyon Düşmesi https://www.yuksektansiyon.org/surekli-tansiyon-dusmesi.html Tue, 23 Oct 2018 18:24:36 +0000 Sürekli tansiyon düşmesi, kalbe giden kan belli bir basınç ile birlikte kasılarak damarlardan geçip kalbe gider ve eğer bu basınç en düşük seviye de ise bu durum düşük tansiyondur. Düşük tansiyonun ortaya çıkmasın da k Sürekli tansiyon düşmesi, kalbe giden kan belli bir basınç ile birlikte kasılarak damarlardan geçip kalbe gider ve eğer bu basınç en düşük seviye de ise bu durum düşük tansiyondur. Düşük tansiyonun ortaya çıkmasın da kan pompalanırken basıncın şiddetinin düşmesi sonucu yavaşlaması ve düzenin bozulması ile olur. Tansiyon düşmesi durumu hemen hemen herkes de nadirde olsa görünebilecek bir rahatsızlık türüdür. Bazı durumlarda kısa süreliğine tansiyon düşüp düzelsede bazı durumlar da sürekli bir şekilde bu durum devam edebilir. Nadir olarak tansiyon düşüklüğü görülür ise bu durum çok ciddiye alınmamalıdır ancak sürekli bir şekilde devam ediyor ise vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olunmalıdır. Baş dönmesi, gözlerde bulanıklık, göz kararması, mide bulantısı, halsizlik, nefes almada güçlük yaşanması, yüz rengin de solukluk meydana gelmesi, ağız kuruluğu ve iştahsızlık gibi belirtiler tansiyon düşmesi durumun da kendini gösterecek olan durumlardır. Kişi de  durumlar ani bir şekilde kendini gösterdi ise tansiyon düştüğünün göstergesidir ve bu durum sonucunda kişi uygun olan önlemleri almalıdır. Bu durumların yanı sıra aşırı terleme, vücut titremesi, el ve ayaklarda uyuşma gibi durumların görülmesi de tansiyon düşmesinin yan belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Sürekli tansiyon düşmesi bazen basit sebepleri vücudun dirençsiz kalmasından dolayı ortaya çıkıyor olsa bile bazen belli bir hastalığın veya ciddi bir sorunun olduğunun göstergesidir. 

Sürekli tansiyon düşmesinin sebepleri,

 • Stres, heyecan korku ve benzeri duyguların süreki ve ani bir şekilde yaşanmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Vücutta su ve tuz kaybının olması ve yetersiz olarak alınmamasından dolayı kendini göstermeye başlaması,
 • Her hangi bir sebepten dolayı kullanılan ilaçların yan etki veya belirti olarak bu durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlaması,
 • Kişide kansızlık yani anemi durumunun görülmesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Karaciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları ve troid hastalıkları gibi benzer hastalıkların belirtisi veya yan etkisi olarak kendini göstermeye başlaması,
 • İshal, kan kaybı, sürekli istifra edilmesi gibi durumların uzun süre yaşanmasından dolayı ortay çıkması,
 • Havanın aşırı sıcak olması ve güneş altında fazla kalınmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Yenilen yemeğin vücuda ağır gelmesi veya yetersiz beslenme gibi sorunların ortaya çıkmasından dolayı kendini göstermesi,
 • Her hangi bir şeye karşı oluşan alerji durumlarının kendini göstermeye başlaması ile tansiyon düşmesi olması,
 • Yaşı fazla ilerlemiş olan insanlar da ortaya çıkması,

Görüldüğü üzere sürekli tansiyon düşmesi durumun ortaya çıkmasında birçok sebep ve etken durumlar kendini göstermektedir. Kişi sürekli tansiyon düşmesi yaşıyor ise vakit kaybetmeden önce bir doktor müdahalesi altında bu durumun ortaya çıkma sebebini öğrenmelidir. Çünkü sürekli tansiyon düşmesinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan durumlardan biri de ciddi bir hastalığın ortaya çıkmasında rol oynamasıdır. Bu durum kendini belirti olarak gösterir ve zamanla fark edilmez ise hastalığın ilerlemesine yol açabilir. Doktorun verdiği tedavi şekli uygulanmalıdır ve verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu durumun dışında kişi sağlığına dikkat ederek yeme ve içmesine dikkat ederek düzenli olmalıdır. Vücudun su ve tuz kaybını önlemek için bol miktarda su içerek meyve ve sebze tüketmelidir. Kendisini yoracak işlerden uzak durup stres, üzüntü ve korku gibi duygularını fazla yaşamayıp kendisini oyalayacak aktivitilerde bulunmalıdır.

]]>
Küçük Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon.html Wed, 24 Oct 2018 04:07:34 +0000 Küçük tansiyon: Tansiyon sözcüğünü sözlükte incelediğimiz de, basınç ve gerginlik gibi anlamlara geldiğini görürüz. Halk arasında ise tansiyon denilince akla, atar damarların içerisinde olması gereken kan basıncı gelmekt Küçük tansiyon: Tansiyon sözcüğünü sözlükte incelediğimiz de, basınç ve gerginlik gibi anlamlara geldiğini görürüz. Halk arasında ise tansiyon denilince akla, atar damarların içerisinde olması gereken kan basıncı gelmektedir. Kısaca tüm atardamar sistemindeki içerisindeki kan basıncıdır denilebilir. 
Damarlar içerisindeki kanın dolaşabilmesi için, belirli bir basınçta olması gerekir. Bu basınç kalbin kasılıp gevşemesi sonucunda oluşan kalp atışları ile atar damarlara pompalanırken, atardamarların elastikliği ile basıncın dengelenmesi şeklinde oluşur. 
Kalbin, kanı atardamara pompaladığında oluşan basınca BÜYÜK tansiyon, kalp gevşediğinde oluşan basınca ise KÜÇÜK tansiyon denilmektedir. Küçük tansiyonun nasıl oluştuğuna şöyle tanımlamada bulunabiliriz. Kalbin gevşemesi ile atardamar içerisine pompalanan kan durur, önce genişlemiş olan damarlar elastikliği sayesinde kana bir basınç uygular. Bu basınç kalbin gevşemesi anında kan akımını sağlar. Bu esnada oluşan en küçük basınca küçük tansiyon denilir.
Herkesin bünyesi bir birinden farklı olduğundan, tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenmez. Bu sebepten bir kişinin tansiyonunun yükselmiş yada düşmüş olduğundan söz etmek için. Hiçbir şikayetinin olmadığı sağlıklı zamanlarda tansiyonun ara ara ölçülüp bir kenara kaydedilmesi gereklidir. Böylece rahatsızlık anında kendi tansiyonunuzun tam olarak ne değerde olduğunu bilirsiniz. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda tansiyon için genel olarak normal kabul edilen sınırlar belirlemişlerdir. Bu sınırlar Büyük tansiyon için 12 ile 14 küçük tansiyon içinse 7 ile 9 dur. Ama bu değerlere yakın olan değerlerde de belirgin rahatsızlıklar yoksa endişe etmenize gerek yoktur.   

Küçük tansiyon düşüklüğünde oluşabilecek sorunlar: 

Küçük tansiyonun düşüklüğünde vücutta çeşitli etkiler oluşur, bu etkiler zaman zaman karşımıza şu şekilde çıkar. 
 • Baş dönmesi.
 • Göz kararması.
 • Konsantrasyon bozukluğu.
 • Hızlı soluk alıp vermek.
 • Soğuk terlemek.
 • Bulantı.
 • Yorgunluk hissi.
 • Deride nemlenme.
 • Susuzluk.
 • Bayılma.
Küçük tansiyon düşüklüğünün sebepleri: Genel anlamda kan basıncı düşüklüğünü şu sebeplerde arayabiliriz.
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme.
 • Vücudu aşırı su kaybı. Uzun süre susuz kalmak, kusmak, ishal olunması, aşırı terleme gibi durumlarda oluşabilir.
 • Tiroid bezinin az çalışması.
 • Hamilelik.
Küçük tansiyon düşüklüğü farkında olmadan hayatımızı zorlaştırabilir. Bu nedenle kontrol altında tutulması gerektiğinden mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Küçük tansiyon düşüklüğünü alkol tüketmeyerek, organik ve dengeli beslenerek, düzenli uyku alışkanlığıyla aşabiliriz. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç tüketilmesinde mümkün olduğu kadar çekinmeliyiz. Mümkün olduğu kadar doğal yollardan yararlanarak küçük tansiyon rahatsızlıklarından kurtulabiliriz.
Herkese sağlıklı günler dileriz.
]]>
Tansiyon Hapı https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-hapi.html Wed, 24 Oct 2018 12:36:34 +0000 Tansiyon Nedir, Atardamarlar içerisindeki kanın damar çeperlerine yaptığı basınca "Tansiyon" denir. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon gerçekleşir. Tansiyonu dengelemek iç Tansiyon Nedir, Atardamarlar içerisindeki kanın damar çeperlerine yaptığı basınca "Tansiyon" denir. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon gerçekleşir. Tansiyonu dengelemek için tansiyon hapı kullanılır. Tansiyonun iki şekli vardır  ;

Büyük Tansiyon, Kan basıncının bir süre yüksek olması, yüksek tan­siyon (hipertansiyon) olarak adlandırılır. olarak adlandırılır. 

Büyük Tansiyonun Etkileri ;
 • Kalp Hastalığı
 • Felç
 • Kalp Yetmezliği
 • Böbrek Hastalığı
 • Görme Kaybı
Küçük Tansiyon; Kan basıncının bir süre düşük olması, düşük tan­siyon olarak adlandırılır.

Küçük Tansiyonun Etkileri ;
 • Baygınlık
 • Kansızlık

Tansiyon Hapı Nedir,

Antihipertansif adlı tansiyon ilaçları Hipertansiyon tedavisinde kullanılan haplardır. Ortalama olarak ülkemizde 3 yetişkinden 1 'inde hipertansiyon görülmektedir.  Hipertansiyon hapları damarlarının  büzülmesini ve daralmasını önleyerek kan basıncını düşürür.

Tansiyon hapları, idrar söktürücü olan diüretikler içerir. İdrar oluşumunu hızlandırarak vücudun sıvı ve sodyum minerallerini hızlı şekilde vücut dışına atmasına yardımcı olur, vücuttaki sıvı oranının düşmesi ile kan damarlarının genişlemesine, kan akımının artmasına ve kanın damar çeperlerine uyguladığı basıncın azalmasını sağlar. Alfa blokerler, damarlardaki düz kasların gevşemesiyle beraber kalpteki alfa reseptörlere kimyasalların bağlanmasını bloke eder ve kalbin yükünü hafifletir, böylece tansiyon düşmesine sebep olur.
Beta blokerler, kalpteki beta reseptörlere bağlanan kimyasalları serbestleştiren sinir sisteminin bazı etkilerini bloke eder ve böylece kalbin yükünü azaltarak tansiyonu düşürür.

Vazodilatörler içeren ilaçlar, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve damar çeperlerine karşı kanın basıncını azaltır.Yüksek tansiyon tedavisine başlarken hangi hap grubu ile başlanması gerektiği ile ilgili herhangi bir kural yoktur. Yüksek kan basıncının tedavisinde değişik tansiyon düşürücü hapların hepsinin aynı etkiyi gösterdiği bilinmektedir. Hastanın ne tür bir hipertansif bir hap kullanılacağına doktor karar vermektedir. Bazı durumlarda her iki tansiyon düşürücü hap bir arada kullanılabilinir. Kombinasyon haplarda bulunmaktadır.
]]>
Tatlı Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/tatli-tansiyonu-yukseltirmi.html Wed, 24 Oct 2018 23:43:15 +0000 Tatlı Tansiyonu Yükseltir mi , evet diyebiliriz. Şeker ve şekerli besinler günlük tüketime bağlı olup kalp hastalıklarını tetiklediği gibi tansiyonu da yükseltebilir. Tansiyon bilindiği gibi günlük alınan besinlerndoğr Tatlı Tansiyonu Yükseltir mi , evet diyebiliriz. Şeker ve şekerli besinler günlük tüketime bağlı olup kalp hastalıklarını tetiklediği gibi tansiyonu da yükseltebilir. Tansiyon bilindiği gibi günlük alınan besinlerndoğru orantılıdır. Tıpta herkesin alanı farklıdır ve bu nedenle tansiyon ölçenlerin değerleri de birbirinden farklı olacaktır. Bir kişide tansiyonun düştüğünü ya da yükseldiğini bilebilmek için öncelikle beslenme alışkanlığını araştırmak gereklidir. Tükettiğimiz besinler sağlığımız açısından bu kadar önemliyken hangi yiyeceklerin kişinin tansiyonunu yükselttiğini bilmek de tansiyonu dengede tutmak için önemli bir etken olacaktır. Özellikle son dönemlerde tam bir şeker çılgınlığı yaşıyoruz. Tükettiğimiz hemen her gıdada şekerin fazlasıyla karşı karşıyayız. Fazla miktarda şeker içeren besinlerin vücutta insülin üretmeye zorladığı ve bu nedenle diyabete sebep olduğu da bir gerçektir. Ayrıca çok fazla tüketilen şekerli gıdalar hızlı kilo alma ve kalp riskini de beraberinde getirmektedir. Son yapılan araştırmalara göre şeker kan basıncını da yükseltmektedir. 

Uzun Süre Tansiyonun Yüksek Olması,

Yüksek tansiyon hayati fonksiyonlarımızı da etkileyebilecek dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Yüksek tansiyon hastaları için en tehlikeli olan şeylerden birisi tatlıdır. Tatlı tüketiminin en az seviyede olması gerekmektedir. Tatlı gıdalar kanın yoğunluğu ile birlikte kan basıncını da artıracaktır.  Unutulmamalıdır ki uzun süre boyunca tansiyon değerleri yüksek kalırsa felç, kalp krizi, böbreklerin iflası, göz hastalıkları, beyin hasarları gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalınacaktır. tatlı tansiyonu yükseltir mi sanki  gibi cümleler dile getirerek, özellikle de tansiyon hastası olan bireylerin bu tarz cümleler kurarak hayatını şansa bırakmaması gerekir. Tansiyonu yükselten gıdalardan uzak durarak sağlıklı bir beslenme programına sadık kalarak tansiyonun daha ciddi hastalıklara ulaşması engellenebilir. ]]>
Alkol Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/alkol-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 25 Oct 2018 12:03:02 +0000 Alkol tansiyonu yükseltirmi; çok fazla alkol almak tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Üstelik beynin uyuşması nedeniyle bu duruma önem verilmeyip daha fazla alkol alındığında kan basıncı sağlıksız düzeylere yükse Alkol tansiyonu yükseltirmi; çok fazla alkol almak tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Üstelik beynin uyuşması nedeniyle bu duruma önem verilmeyip daha fazla alkol alındığında kan basıncı sağlıksız düzeylere yükselebilir ve alkol kan damarlarının duvarlarına zarar verebilir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının alkol almaması ya da almak istiyorsa da minimum seviyede bırakması gerekmektedir.

Alkol tansiyonu yükseltirminin yanı sıra alkol tüketiminin asıl zararı karaciğer üzerindedir. Karaciğer alkolün yok edilmesi için yoğun çalışacak ve yorularak verim kaybı meydana gelecektir. Toksin olarak karaciğerde biriken alkol içerisindeki ürik asit bu bölgede birikerek karaciğere zarar verir. Çok fazla alkol tüketen kişilerde bir süre sonra karaciğer rahatsızlıkları ve özellikle siroz hastalığı görülebilir. Hayati riski yüksek olan bu hastalıktan uzak durabilmek için alkol tüketmemek gerekmektedir. Alkol tüketmeyen insanlarda da görülebilir ancak bu durumda görülme riski çok daha azdır.

Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı olarakda adlandırılan yüksek tansiyon, bir çok çevresel etken ve beslenme bozukluğu etkeniyle gelişim gösterebilir. Özellikle alkol, sigara ve tuzlu yiyecekler yemek gibi alışkanlıklar kan basıncını arttırabilir. Bazı yiyecekler ve bileşenler ise tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Hipertansiyon görülmesinin başlıca nedeni 

Kandaki sodyum oranının yükselmesidir. Sodyum tuzun yapı taşı olarak nitelenebilir ve kanda bulunur. Kandaki sodyum yoğunluğu arttığında kanın damarlara yaptığı basınç da artmaktadır. Bu nedenle, hipertansiyon sahibi olan kişilerin beslenme planları düşük yağ ve sodyum bileşenleri içermelidir. Tam tersi olan önermeye de dikkat edilirse, sonuç olarak hipertansiyon hastalarının çok tuzlu ve yağa sahip besinleri tüketmemesi gerekmektedir.

Alkol tansiyonu yükseltirmi; tansiyon hastaları alkol tüketimini kesinlikle azaltmalı ya da kesinlikle bırakmalıdır. Bazı araştırmalar az miktarda alkol tüketiminin kan basıncını düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip olmakla birlikte, aşırı alkol tüketimi kan basıncını direk olarak arttır ve hipertansiyonun tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Sonuç olarak; yüksek tansiyon sinsi bir rahatsızlıktır ve tansiyonunuzu ölçtürene ya da yüksek tansiyona bağlı bir sağlık sorunu yaşayana kadar kan basıncınızın yüksek olduğunun farkına varmayabilirsiniz.

Damarlarda veya kalpte önemli bir tahribata yol açmadan önce herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilir. Tansiyonunuz yükseldikçe damarlara ve kalbe daha fazla yük artmaya devam edecektir.

Bundan korunmak için tansiyonunuzu belirli aralıklarla ölçtürün ve tansiyonunuzu kontrol altına alın. Eğer tansiyonunuz yüksekse beslenme ve hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerle normal seviyeler arasında tutun. Eğer sadece gıdalarla tansiyonu düşürmeniz mümkün değilse mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir, ve doktorunuz ilaç desteği önerebilir
]]>
Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/tarcin-tansiyonu-yukseltirmi.html Fri, 26 Oct 2018 00:06:34 +0000 Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi- Tarçın bitkisi genel sağlık üstünde oldukça önemli ve faydaları olan bir bitki türüdür. Özellikle de yüksek tansiyon  ve şeker hastalığı probleminde uzmanlar tarafından tarçın tavsiy Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi- Tarçın bitkisi genel sağlık üstünde oldukça önemli ve faydaları olan bir bitki türüdür. Özellikle de yüksek tansiyon  ve şeker hastalığı probleminde uzmanlar tarafından tarçın tavsiye edilir. Tarçının özellikle de yüksek tansiyon üstünde olumlu bir çok etkisi vardır. Yüksek tansiyon başta olmak üzere damar ve kalpda dahil olmak üzere kalp krizi ile felç gibi rahatsızlıklar yaşanmasına yol açan bir hastalıktır. Tarçın üstünde bir çok araştırma yapılmış ve halen yapılmakta olan bir bitki türüdür. Tarçın oldukça güçlü bir anti bakteriyel ve antioksidan içeren bir bitki türüdür. Bu faydalı bitkinin tansiyon üstünde ki etkisini araştıran uzmanlar yapmış oldukları çalışmalar sonucunda tarçının yüksek tansiyonu düşürdüğünü kanıtlamışlardır. Bu durum dikkate alınır ise tarçın bitkisinin tansiyonu yükseltmediği tam aksine tansiyona çok iyi geldiğini düşürdüğünü göreceksiniz.


Tarçının Diğer Özellikleri

Tüm bunların yanı sıra tarçın ayrıca kan şekerini düşürmek etkisi Trigliserit ve LDH gibi vücut için zararlı olan kötü kan yağlarını düşürmekte iken HDL yani iyi huylu olan kolesterolü yükseltir. Tüm bu olumlu etkilerine tansiyon düşürücü etkisi de eklendikten sonra tarçın bitkisinin damar ile kalp sağlığı için oldukça önemli bitkiler içinde yer alır. Özelliklede piyasada oldukça fazla satılan Çin ile Seylan tarçını isminde ki çeşitleri çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle Seylan tarçını kullanılmasını tavsiye ederim. Eğer kullanılmış olduğunuz tarçının hangi tür olduğunu bilmiyor iseniz tarçının günde tam iki çay kaşığından daha fazla tüketilmemesini tavsiye ederiz.
]]>
Panik Atak Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/panik-atak-tansiyonu-yukseltirmi.html Fri, 26 Oct 2018 16:22:49 +0000 Panik atak tansiyon yükseltirmi; Panik atak ansızın beklenmedik bir yerde ve zamanda ortaya çıkabilir. Yoğun kaygı, bulantı, sıkıntı ve korkuya dayalı bir nöbettir. Bu durumlarda kişi aklını kaçıracak gibi olur. Bayılacağı Panik atak tansiyon yükseltirmi; Panik atak ansızın beklenmedik bir yerde ve zamanda ortaya çıkabilir. Yoğun kaygı, bulantı, sıkıntı ve korkuya dayalı bir nöbettir. Bu durumlarda kişi aklını kaçıracak gibi olur. Bayılacağını, felç geçireceğini, kalp krizi geçireceğini, öleceğini ve kötü şeylerin olacağını düşünür. Panik atağın belirtisi ise, hormonların aşırı salgılama yapmasıyla ortaya çıkar. Beyine az kan gitmesinden ötürü baş dönmesi, halsizlik ve sersemlik hissi yaratır. Buda sizde bayılacak hissi verir. Vücutta bitkinlik ve tükenmişlik hissi verir ve terleme başlarsınız. Bu hislerinizin sonunda ölüm hissi yoğun olması, aklınızı kaybetmek ve kontrolünüzü kaybetme korkularından birinin olması panik atak belirtileridir. Bu durumlar sizde oluşurken panik atak yüzünden tansiyonunuz yükselir. Buda sizde kalp çarpıntısına neden olur. Kalp hızınız olduğundan fazla bir şekilde ritmi atar. Panik atakta görülen bu kalp çarpıntısı ve hızlanması genel olarak hastanın kaygı yüklü olmasıdır.Kalp çarpıntılarınız hızla arttığı için hastane ortamına girdiğiniz an itibarı ile tansiyonunuzda yükselmeye başlar.  Bu nedenlerden  kaynaklı bedeninizi ve  sizi çok yorar. Baygın ve bitkin düşersiniz.

Panik atak tansiyonu nedir

Diğer tansiyonlarda farklı olarak kişinin çevresel etkenlerden etkilenmesi, beyninin kontrolünü kaybetme sonucu çıkan tansiyonlardır. Beyniniz bu durumu çok fazla hormonsal etkileşim ile gördüğünden insan daha önce yaşamış olduğu ya da birbirinden farklı his ve duyguları karmaşık şekilde yaşayabilir. Kendinizi bir rüya içinde sanırsınız. Yaşam ile yaşamamak arasında yoğun duygular yaşarsınız. Buda vücudunuz üzerinde etkisi tansiyonunuzun düşmesi yada yükselmesi sayılır. 

Panik atak hastalarında hipertansiyon endişesi,

Bazen hiper tansiyon endişesi oluşabiliyor. Bu durum onları olumsuz yönde kaygılandırıyor. Hastalar panik atak yönünde stresli ve endişeli durumlarda çıkan tansiyonları nedeniyle kendilerini hiper tansiyon kaygısı oluşturuyor. Bundan kaynaklı hayatlarını olumsuz yönde etkiliyorlar. Hastaların yaşam kaliteleri düşüyor. Bu düşüncelerden kaynaklı evlilik yapamayacakları ve sorumluluk alamayacakları yönünde olumsuz düşüncelere kapılırlar. Bu düşünceden kaynaklı çevresi ile geçimsiz biri haline gelir.

Panik atak hastaları; bu durumu tansiyonlarını çıkarmaya yeterli bir şekle getiriyor. Kapalı alanlarda kalmaları da tansiyonlarını yükseltmekte yeterli kılıyor. Panik atak tansiyon yükselttiği için mutlaka psikoterapi ve ilaç tedavisi hastaya uygulanması gerekli. Özellikle bilişsel ve davranışçı terapiler uygulayarak hastanın tansiyon hastası olmadığının, bu durumu panik atak yarattığının anlatılması gereklidir. Panik atak hastaları bu durumu kabullenmeleri için bilinçli şekilde onları yönlendirmek gerekir. Bu durum panik atak hastalarında olumlu yönde adımlar atıldığı gözle görülebilir. 
]]>
Tansiyon 10 6 https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-10-6.html Sat, 27 Oct 2018 02:42:24 +0000 Tansiyon 10 6, Tansiyonun genel olarak normal seviyesi 120/80 mmHg veya 12/8 olarak bilinir. Elbette bu değerler bireyin fizyolojik yapısı ve çevresel  etmenler göre değişir. Beden pozisyonuna göre, fiziksel durum, nefes alm Tansiyon 10 6, Tansiyonun genel olarak normal seviyesi 120/80 mmHg veya 12/8 olarak bilinir. Elbette bu değerler bireyin fizyolojik yapısı ve çevresel  etmenler göre değişir. Beden pozisyonuna göre, fiziksel durum, nefes alma ritmi, stres düzeyi,  kullandığı ilaçlar,  yediği ve içtiği,  hatta günün belli saatleri değişikliğe neden olabilir. Tansiyon geceleri en düşük düzeyde seyreder, uyandıktan sonra ise yükselme eğilimi gösterir.

Tansiyon 10 6 nedenleri: Düşük tansiyon, tıp dilindeyse hipotansiyon olarak tanımlanan hastalık, birçok sağlık probleminin habercisi olarak yaşanıyor olabilir.  Fakat tansiyonu kabul edilebilir düzeyinin altında olan, bu durumda herhangi bir şikayeti olmadan yaşamını sürdüren kişiler de vardır. Düşük tansiyonun beden için bir sorun oluşturup oluşturmadığı yaşanan işaretlerden fark edilebilir. Genellikle soluk yüz, baş dönmesi, halsizlik, göz kararması, sersemlik hali, gibi belirtiler tansiyonun düştüğüne işaret eden durumlar arasında yer alır.

Tansiyon düşüklüğü genelde 25-30’ lu yaşlardaki bireylerde görülür. Bu sebep genç hastalığı olarak da bilinir. Düşük tansiyon daha çok kadınlarda görülen bir sorundur. Düşük tansiyon yaşlı bireylerde de görülebilir. Bu durum çoğunlukla yemek yenmesini takiben meydana gelir. Yemekten sonra kan, sindim organlarında daha yoğunlukla dolaşır. Bu da yaşamsal organ olan beyne az kan gitmesine sebep olur. Bu tür düşük tansiyon durumunda günde en az altı bardak kadar su içmenizi tavsiye edilir. Su tüketimi kan miktarının artmasına destek olur. Yemekten sonrası bir süre yürümek de yararlı olacaktır.

Tansiyon 10 6 olanlar neler yapabilir Düşük tansiyon halinde tuzlu ayran geçici bir çözüm olabilir. Ancak sadece tuzlu ayran değil tüm tüketilen gıdaların alımına özen gösterilmelidir. Devamlı yorgun olma, uzun süre ayakta durma ve aşırı sıcaktan şiddetle uzak durulmalıdır. Tansiyonu düşük bireylerin dikkat etmesi gereken önemli durumlardan biri de spor yaparken dikkatli olmalarıdır. Spor yapılacaksa havanın sıcak olduğu, güneşin altında ve kirli olduğu zamanlarda yapılmamalıdır. Sahil veya ormanlar tercih edilebilir. Bunun dışında tansiyon düşüklüğü durumunda sıvı alımını artırmak, tuz tüketimini artırmak, stresten uzak durmak, düzenli kahve ve kuru üzüm tüketmek yararlı olacaktır.


]]>
Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon.html Sun, 28 Oct 2018 00:41:40 +0000 Tansiyon; kelime anlamı olarak kanın damar içerisindeki basıncı anlamına gelir. Bu kan basıncı seviyesinin normal seviyenin altında ya da üzerinde olması durumunda tansiyon düşüklüğü veya tansiyon yüksekli Tansiyon; kelime anlamı olarak kanın damar içerisindeki basıncı anlamına gelir. Bu kan basıncı seviyesinin normal seviyenin altında ya da üzerinde olması durumunda tansiyon düşüklüğü veya tansiyon yüksekliği gündeme gelir. Tansiyon koldan manuel ya da elektronik cihazlar ile ölçülmektedir. Her iki durumda da insan vücudundaki denge açıkça hissedilir seviyede değişiklik meydana gelir. Tansiyon dengesindeki değişikliğin her insanda oluşturduğu belirtiler aşağı yukarı aynıdır ve bu hastalar artık tansiyonda değişiklik meydana geldiğini çok rahat anlar. Yüksek tansiyon tanısı koyabilmek için hastanın hem küçük hem de büyük tansiyonunun ölçülmesi gerekir. Küçük tansiyonun yani diastolik seviyesinin 85 mm Hg, büyük tansiyonun ise 130 mm Hg olması durumunda yetişkinler için tansiyonun normal seviyede olduğu kabul edilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda tansiyon oldukça ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden hastaların ihmal etmemesi ve kendilerine gereken özeni göstermesi gerekir.

Tansiyonun yükselme nedenleri nelerdir

Genel olarak tansiyonun neden yükseldiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yine de yapılan bir kısım araştırmalara göre bazı faktörlerin tansiyon yükselmesine yol açtığı en azından bu hususlara dikkat edilmesi gerektiği kabul edilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıda sayılmaktadır.
 • Fazla kilo ve obezite hastalığı,
 • Fiziksel aktivite yetersizliği,
 • Genetik ve kalıtsal bir takım nedenler, 
 • Yüksek kolestrole neden olacak yağlı ve ağır gıdaların tüketilmesi,
 • Tuz alımında aşırıya gidilmesi, 
 • Alkol ve sigara bağımlılığı, 
 • Bazı ülkelerde yaşıyor olmak, 
 • İleri yaş, 
 • Doğum kontrol hapı ya da benzeri ilaçların yan etkisi,
 • Bazı böbrek hastalıkları ile hormon rahatsızlıkları gibi.

Sık sık tansiyon yükselmesi ile karşılaşan hastalar yeme içme alışkanlıklarına normal insanlara göre daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü yüksek tansiyon her insan için sağlığı tehdit eden bir hastalık olsa da yaşlıların yüksek tansiyondan daha ağır sonuçlar yaşayarak etkilenmeleri söz konusudur. 

Tansiyon yüksekliğinin temel belirtileri nelerdir

Tansiyon yükselmesi halinde oluşan belirtiler aynı olmakla birlikte her hastada bu belirtilerin tamamı ortaya çıkmayabilir. Ama yüksek tansiyon teşhisi konulmuş bir hasta belirtileri hissedince daha ölçüm yapılmadan tansiyonunun yükseldiğini çok kolay anlayabilir. En sık rastlanılan belirtileri aşağıda yer almaktadır. 
 • Burun kanaması,
 • Baş ağrısı, 
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Nefes alıp vermede zorluk,
 • Bir takım görme bozuklukları,
 • Kalp ritimlerinde düzensizlik.
Yüksek tansiyon teşhisinin konulması ve tedavi:

İnsan hayatına bakıldığında arada bir tansiyon yüksekliği yaşanması durumunda hasta belirtileri yorumlayamayabilir ve genellikle bunun yorgunluk ve stresten kaynaklandığını düşünebilir. Ancak bu belirtilerin çok sık yaşanması durumunda eczane ya da evde günlük tansiyon takibi yapılmalı ve bu durum çok sık meydana geliyorsa uzman bir hekime başvurulmasında büyük yarar bulunmaktadır. Eğer hastaya yüksek tansiyon hastalığı teşhis konulmuş ise yüksekliğin anlaşılması daha kolaydır. Ancak unutmamak gerekir ki bazı insanlarda tansiyonun 1 puan oynaması çok büyük belirti verirken bazı insanlarda 8 puanlık yükselme kendini hissettirmeyebilir. Bu nedenle tansiyon ihmale gelmeyecek kadar tehlikeli bir hastalıktır. Tansiyon aletleri oldukça maliyetsizdir Mutlaka evde bulundurmakta yarar vardır. 

Tansiyon hastaları ve belli yaş üzeri bireylere tansiyon ilacı verilir. Bu ilaçların dü]]> Ani Tansiyon Yükselmesi https://www.yuksektansiyon.org/ani-tansiyon-yukselmesi.html Sun, 28 Oct 2018 13:44:07 +0000 Ani tansiyon yükselmesi, damarlarımız da kan dolaşımının olması için gerekli olan kan basıncının gerektiğinden fazla olması durumunun ani bir şekilde ortaya çıkmasına verilen addır. Vücut için gerekli olan kan Ani tansiyon yükselmesi, damarlarımız da kan dolaşımının olması için gerekli olan kan basıncının gerektiğinden fazla olması durumunun ani bir şekilde ortaya çıkmasına verilen addır. Vücut için gerekli olan kan kalbe ulaşabilmek için belli bir basınç sonucunda pompalanarak kalbe doğru düzenli bir şekilde gider. Ancak bazı durumlar da etken ve sebeplerin ortaya çıkması ile birlikte pompalanan kan olduğundan fazla bir basınç ile pompalanır ve bu basınç gerektiğinden çok daha yüksek bir güce ulaşır. Ulaşmış olduğu bu yüksek güç ile yüksek tansiyon adını verdiğimiz durum kendini göstermeye başlar ve vücut ve yükseklik karşısında dirençsiz kalır. Bu durum bazen yavaş yavaş kendini gösteriyor olsa bile bazen ani bir şekilde tansiyon yükselmesi durumu ortaya çıkabilir. Ani tansiyon yükselmesi kendini göstermeye başladığı zaman kişide baş dönmesi, baş ağrıması, kalp ağrısı, kulak çınlaması, mide bulantısı, burun kanaması, gözlerde bulanıklık ve ayakta durmakta zorluk yaşanması gibi bazı belli belirtiler kendini göstermeye başlayabilir. Tüm bu belirtiler ani bir şekilde veya yavaş yavaş ortaya çıkarak kişinin bu durumu yaşamasına neden olabilir. Ortaya çıkan bu belirtiler net olarak kendini göstermeye başladığı için kişide ani tansiyon yükselmesi rahatsızlığının ortaya çıktığını rahat bir şekilde anlayabilir. Böyle bir durumda kişi vakit kaybetmeden bir önlem almalıdır ve bu durumun ortaya çıkmasına neden olan etken ve sebeplerden uzak durmalıdır. 

Ani tansiyon yükselmesi sebepleri;

 • Yaşın fazla ilerlemiş olmasından dolayı damarların gevşemesi ve düzensiz çalışması sonucunda ortaya çıkması,
 • Kronik böbrek hastalıklarının olmasından dolayı kendini göstermeye başlaması,
 • Yenilen yemeğin aşırı tuzlu veya aşırı yağlı olmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Vücutta ki tuz ve su oranı dengesinin yetersiz kalmasından dolayo ortaya çıkması,
 • Aşırı sinir, stres, heyecan ve korku gibi durumların kendini göstermeya başlamasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Böbreğe kan taşıyan damarlar da meydana gelen her hangi bir sorun veya damarda ki darlıktan dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Aile de yüksek tansiyon hastalığı olan birilerinin bulunmasından dolayı genetik bir durum olması,
 • Aşırı alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı ürünlerin kullanılmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Kişinin obez gibi bir sorunun olmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Her hangi bir hastalığın veya etkisi veya belirtisi olarak ortaya çıkmaya başlaması,
 • Vücut horman düzeyinin düzensiz bir şekilde ilerlemesinden dolayı kendini göstermeye başlaması,
 • Her hangi bir sebepten dolayı kullanılan ilacın yan etkisi olarak bu durumun kendini göstermeye başlaması,

Görüldüğü üzere ani tansiyon yükselmesi rahatsızlığının ortaya çıkmaya başlamasından bir çok etken ve sebep etkili olmaktadır. Kişi ani tansiyon yükselmesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldığı zaman vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altından bu durumun ortaya çıkma nedenini öğrenmelidir. Bu durumun sonucuna göre kişi ani tansiyon yükselmesine neden olan durum ve etkenlerden uzak durarak kendini koruma altına almalıdır. Eğer ani tansiyon yükselmesi durumu kendini göstermeye başlar ise kalp krizi veya başka kötü bir durum ortaya çıkabilir. Bu sebepten kişi yemesine, içmesine, ruh haline ve buna benzer tüm olumsuz etkenlere dikkat ederek kendini koruma altına almalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstererek günlük olarak spor ve yürüyüş gibi aktivitelerde bulunmaya özen gösterilmelidir. Sürekli olarak su tüketerek meyve ve sebze yardımı ile bu durumu desteklemelidir.

]]>
Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-ilaclarinin-yan-etkileri.html Sun, 28 Oct 2018 14:16:42 +0000 Tansiyon ilaçlarının yan etkileri, tansiyonu düzenlemek amacıyla çoğu tür ilaç kullanılır. En çok sarfedilen türlerden bazıları diüretikler ve beta blokerlerdir. Diüretikler, yüksek tansiyona yol açan kanınızdaki çok suyu Tansiyon ilaçlarının yan etkileri, tansiyonu düzenlemek amacıyla çoğu tür ilaç kullanılır. En çok sarfedilen türlerden bazıları diüretikler ve beta blokerlerdir. Diüretikler, yüksek tansiyona yol açan kanınızdaki çok suyu ve tuzu atar.

Tansiyon ilaçlarının yan etkileri şunlardır;
 • Tansiyonun çok düşmesi, baş dönmesi, sersemlik hissi, halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüne yol açabilir. Özellikle ihtiyar hastalarda, kanın beyin gibi hayati organlara ulaşması amacıyla asgari bir basınca gereksinim vardır. Tansiyonun aşırı düşmesi esasen kireçlenen damarlarda kan akımını azaltır sonuçta sersemlik, baş dönmesi ve yorgunluğa yol açabilir. Bazı hastalar aniden kalkınca başlarının döndüğünü söylerler. Tansiyonu ne kadar düşürmeliyiz sorusunun yanıtı hastadan hastaya değişir. Genelde büyük tansiyonun 110 mmHg nın altına düşmesine izin vermem. Yukarıdaki şikâyetlerden bir ya da birkaçı varsa, takip esnasında büyük tansiyonunuzu birkaç kez 110 mmHg altında bulmanız durumunda hekiminize haber veriniz. 
 • Bazı tansiyon ilaçları kuru öksürük yapabilir. Eğer bir süredir öksürüyorsanız ve tansiyon ilacınızın kutusunda ACE grubu yazıyorsa öksürük şikâyeti ilaçla bağlantılı olabilir. Önceden uyarılmamış hastaların öksürük şikâyeti ile hekim hekim gezdiklerini çok görülmüştür. Dikkat! Tansiyon ilacınızı uzun yıllardır kullanıyor olmanız öksürük yapmayacağı manasına gelmez. İlacın kesilmesi ile öksürük beş on gün içerisinde kendi kendine geçer.
 • Bazı tansiyon ilaçları sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. Sık idrara çıkmanız diüretik sahibi olan tansiyon ilaçlarının yan tesiryi değil tesir mekanizmasıdır.  İlacı yatarken almayın ki uykunuzu bölmesin. Diüretikli tansiyon ilaçları gut krizini tetikleyebilir bu yüzden hastaların belirli Aralıklarla ürik asit seviyelerini denetim ettirmeleri iyi olur. 
 • Bazı tansiyon ilaçları ayakta şişmeye yol açabilir. Vücutta su tutulması tansiyon ilaçlarının ayaklarda şişme yapabilir. Hele bir de varisiniz varsa bileklerdeki şişlik daha dikkat çekici duruma gelir.
 • Seks arzusunda azalma ve erkeklerde sertleşme bozukluğu yapabilir.
 •  Yüksek tansiyon hastalığının kendisi de vakit içerisinde sertleşme problemini yapabilir. Bu yüzden derhal ilacı kesmek yerine hekiminizle konuşun,   
 • Bazı tansiyon ilaçları kalp hızında yavaşlama yapar. Özellikle beta bloker grubu tansiyon ilaçları kalp hızında yavaşlama olmasına yol açabilir. Nabzınızın dakikada 50’nin altına inmesi durumunda hekiminize haber verin.
 • Alerjik reaksiyonlar. Tansiyon ilaçlarının yan etkileri arasındadır. Tansiyon ilaçları çok ender olarak alerjik deri döküntüleri ve kaşıntılara neden olabilirler.
 • Bazı tansiyon ilaçları memelerde büyüme olur. Bayanlar amacıyla problem değil ama erkeklerin pek istemeyeceği bir yan tesirdir. 
 • Kabızlık sık görülen bir yan tesirdir. Bol su içerek ve kolay önlemlerle bozukluğu çözebiliyorsanız çok bir önemi yoktur.
 • Bazı tansiyon ilaçlarının yan etkileri (Özellikle ARB grubu ilaçlar) sırt ağrısı yapabilir.

]]>
Küçük Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon-dusuklugune-ne-iyi-gelir.html Mon, 29 Oct 2018 10:18:50 +0000 Küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir, Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen natural yöntemler ve gıdalar şu şekilde sıralanmıştır;Tuzlu Su karışımı; İçeriğinde tespit edilen sod Küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir, Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen natural yöntemler ve gıdalar şu şekilde sıralanmıştır;

Tuzlu Su karışımı; İçeriğinde tespit edilen sodyum yardımıyla tuzlu su, kan basıncının artmasına yardımcı olarak, tansiyon düşüklüğüne iyi gelmektedir.  .

Kahve; Sert kahve, sıcak çikolata, kola ya da kafein sahibi olan rastgele bir içecek, kan basıncı düzeyinin artırılmasına yardımcı olabilir. 

Kuru Üzüm; Eski Hint tıp ilmi Ayurveda’da geleneksel olarak sarf edilen kuru üzüm, düşük tansiyon amacıyla görkemli bir natural deva kaynağıdır. Buna göre;
 • 30 ile 40 tane kuru üzümü, akşamdan 1 bardak suyun içerisine bırakınız.
 • Sonra her sabah aç karnına hepsini bir çırpıda tüketiniz ve suyunu da amacıylz.
 • Bu tekniği birkaç hafta hem de bir ay kadar devam ettirin.
Kutsal Fesleğen; Kutsal fesleğen ya da başka adıyla Hint fesleğeni, C vitamini, magnezyum, potasyum ve pantotenik asit bakımından varlıklıdır
Ya da 4-5 adet mübarek fesleğen bitkisinin yaprağını sabahları çiğneyebilirsiniz.

Meyan Kökü Kullanmak; Meyan kökü, düşük tansiyonun normalize edilmesine yardımcı olan bir başka deva kaynağıdır. Meyan kökü, kortizol düzeyinin azalması amacıyla bulunduğu tansiyonu düzenlemektedir. Ya da birkaç gün boyunca, 400-500 mg meyan kökü kapsülü kullanabilirsiniz. Küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir

Pancar Suyu; Çiğ pancar suyu düşük kan basıncına iyi gelir. 1 hafta süresince, gün içinde 2 kez bir bardak pancarın suyunun içilmesi, hipotansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Badem ve Süt karışımı; Badem ve süt, düşük tansiyona iyi gelen ve bu yönüyle tanınan eski bir yöntemdir. Bu tarife göre;
5-6 adet bademi akşamdan suya bırakınız.
Daha sonra sabah, bademlerin kabuklarını soyun ve pürüzsüz bir macun durumuna gelinceye kadar öğütün.
Son olarak da, bu badem lapasını bir bardak süt içerisinde kaynatın ve her sabah tüketin.

Biberiye Bitkisi; Biberiye, merkezi sinir sistemini düzenlediği ve dolaşımı iyileştirdiği amacıyla tansiyon düşüklüğünün normalize edilmesine yardımcı olmaktadır.  

Havuç Suyu; Taze havuç suyu bilhassa de bir oran bal ile karıştırıldığında, tansiyon değerlerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Buna göre; bir su bardağı havuç suyunun içerisine bir çorba kaşığı balı ekleyiniz ve gün içinde iki defa amacıylaiz.

Limon Suyu; Genellikle de dehidrasyon sebebi ile meydana gelen düşük tansiyonun giderilmesinde etkili olan limon suyu, içerisine 1 oran tuz ve şeker eklenerek tüketildiğinde, beden amacıyla enerji sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Küçük tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir, bu karışım aynı süreçte, karaciğer işlevlerini düzenlemekte ve sindirime yardımcı olmaktadır.
]]>
Küçük Tansiyon Kaç Olmalı https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon-kac-olmali.html Tue, 30 Oct 2018 08:14:35 +0000 Küçük tansiyon kaç olmalı sorusu kişinin yaşına göre değişmekle birlikte öncelikle tansiyon nedir sorusunun cevabına bakalım.Tansiyon kan basıncıdır. Dolaşım sistemi içinde yer alan atardamarlarda bulunan kanın bası Küçük tansiyon kaç olmalı sorusu kişinin yaşına göre değişmekle birlikte öncelikle tansiyon nedir sorusunun cevabına bakalım.
Tansiyon kan basıncıdır. Dolaşım sistemi içinde yer alan atardamarlarda bulunan kanın basıncıdır. Ölçümü tansiyon aleti ile yapılmaktadır. Büyük tansiyon, kasılma basıncı yani tıp dilindeki adı ile sistolik basınçtır. Kalbin kasılması sırasında oluşan en büyük basınç büyük tansiyonu işaret etmektedir. Örneğin tansiyon ölçümünde 120 - 70 mm çıkan değerlerde 120 mm büyük tansiyondur.

Küçük tansiyon, tansiyon ölçümü sırasında ortaya çıkan gevşeme basıncıdır. Bu basınç kalbin gevşeme ya da dinlenme durumunda ölçülen en küçük basınçtır. Tıp dilinde diastolik basınç olarak adlandırılır. Küçük tansiyonun yükselmesi kalbin beslenmesini azaltır. Tansiyon ölçümünde 120 - 70 mm olan değerlerde 70 mm küçük tansiyonu ifade eder. Normal tansiyon yetişkin bir insanda dinlenme durumunda 120 - 80 mm. 50 yaşından küçüklerde normal tansiyon üst sınırı 120 - 70 mm olarak kabul edilmektedir. Kan basıncı yaşa bağlı olarak artmaktadır bunun nedeni ise atardamarların yaşlanarak zamanla esnekliğini kaybetmesidir. Gençlerde ise aktivite ve hareketlilik fazla olduğu için kan basıncı artar ve tansiyon normal değerlerden yüksek olabilir. Küçük tansiyon kaç olmalı sorusu yaşlara göre değişmektedir. 

Küçük tansiyon kaç olmalı sorunun cevabı aşağıdaki tablodadır;
 • 10-18 yaş aralığı: 110 - 73 mm
 • 18-35 yaş aralığı: 120 - 75 mm
 • 35-50 yaş aralığı: 130 - 80 mm
 • 50-70 yaş aralığı: 140 - 85 mm
 • 70-90 yaş aralığı: 150 - 87 mm

Bu değerleri göz önünde bulundurarak tansiyonunuzu takip edebilirsiniz. Eğer tansiyon değerleriniz bu değerlerin altında yada üstünde ise takip etmeye devam etmeniz ve devam eden durumlarda bir doktora görünmeniz en doğru olan davranıştır. Sağlıklı günler.
]]>
Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü https://www.yuksektansiyon.org/gebelikte-tansiyon-dusuklugu.html Wed, 31 Oct 2018 00:54:39 +0000 Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü, gebe olan bayanların yaşamış olduğu sıkıntıların bazıları da tansiyon düşüklüğü ile meydana gelmektedir. Fakat gebelikte tansiyon düşüklüğü tansiyon yüksekliği kadar fazla gör Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü, gebe olan bayanların yaşamış olduğu sıkıntıların bazıları da tansiyon düşüklüğü ile meydana gelmektedir. Fakat gebelikte tansiyon düşüklüğü tansiyon yüksekliği kadar fazla görülmese de kimi zaman karşılaşılabilir bir sorun olmaktadır. Gebelikte tansiyon düşüklüğü hem anneyi hem bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Gebe olan bir anne adayında tansiyon ölçümünün 90/60 mm Hg altında olması tansiyonun düşük olduğu anlamına gelir.

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Bulanık görme
 • Aşırı susama
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Kalp atışında hızlanma
 • Soluk ve nemli cilt
 • Konsantrasyon güçlüğü

Gebelikte yukarıda belirtilen belirtiler ve şikayetler durumunda acil bir şekilde doktora gidilmesi gerekmektedir. Gebelikte tansiyon düşüklüğüne sebep olan durumlara göre gittiğiniz doktor size tedavi uygulayacaktır. Gebelikte tansiyon düşüklüğü kan basıncının düşmesi ile daha da ileri aşamaya gelirse bayılma meydana gelebilir. Anne adayının tansiyon düşmesi ile kişinin dengesini kaybederek düşme gibi sıkıntılarla karşılaşabilir. Fakat gebelikte tansiyon düşüklüğünün sebebi ise doktorlar tarafından farklı şekillerde yorumlanmaktadır.

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Sebepleri

 • Doktorlara göre gebelikte tansiyon düşüklüğü nedeni anne adayından dolayı meydana gelmeyip vücudun ve bünyenin zayıflığından meydana gelmektedir.
 • Gebeliğin özellikle ilk aylarında bulantı, kusma olayının fazla olmasından dolayı iyi bir şekilde beslenememe gebelikte tansiyon düşüklüğü meydana gelebilmektedir.
 • Gebe olan bayan sağ yana doğru veya  sırt üstü yatıldığında rahim büyük olan damarlara baskı yapar. Bu baskıdan dolayı da gebelikte tansiyon düşüklüğüne sebep olur.
 • Gebe olan bayanın otururken veya yatarken aniden ayağa kalkması durumunda gebelikte tansiyon düşüklüğü meydana gelmektedir.
 • Yaz aylarında aşırı derece sıcakta terleme ile sıvı kaybedilmesi gebelikte tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır.
 • Gebe olan bayanda fazla kanama meydana geldiği zamanda gebelikte tansiyon düşüklüğüne sebep olur.
 • Ayrıca gebelikte tansiyon düşüklüğünün temel sebebi gebelikte oluşan hormonlardaki değişikliklerdir.  

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

 • Gebe olan bayan ilk dört ayından sonra sol yana yatması gerekir.
 • Gebe olan bayan yazın sıcaklarda bol su içmelidir.
 • Gebelik döneminde genellikle protein ağırlıklı, fazla şekerli ve fazla karbonhidrat içermeyen yiyecekler ve içecekler tüketilmelidir.
 • Gebelikte vitamin ve demir takviyesi yaptırılmalıdır.
 • Gebelikte yavaş bir şekilde hareket edilmeli ve ani oturuş, kalkışlar yapılmaması gerekir.
 • Gebelikte kalabalıktan ve yoğun ışık alan yerlerden uzak durulmalıdır.
]]>
Tansiyon Hastaları Ne Yememeli https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-hastalari-ne-yememeli.html Wed, 31 Oct 2018 14:22:33 +0000 Tansiyon Hastaları Ne Yememeli, Yaşam koşullarını ciddi bir şekilde etkileyen yüksek tansiyon, atardamarlardaki kan basıncının artmasıyla oluşan kronik bir hastalıktır. Oluşan bu basınç nedeniyle kalp, normal ritminden Tansiyon Hastaları Ne Yememeli, Yaşam koşullarını ciddi bir şekilde etkileyen yüksek tansiyon, atardamarlardaki kan basıncının artmasıyla oluşan kronik bir hastalıktır. Oluşan bu basınç nedeniyle kalp, normal ritminden daha çok çalışır. Bu durum kalp kaslarının aşınmasına ve kalınlaşmasına neden olarak, kalbin içerisinde bulunan ve kan tarafından doldurulan odacıkların hacmini daraltarak farklı hastalıklara neden olabilir. Yüksek tansiyon; kalp yetmezliği, kalp krizi, inme, aortik anevrizma, böbrek hastalıkları gibi yaşamı olumsuz etkileyebilecek birçok hastalığa sebep olabilir.

Tansiyon hastaları ne yememeli: Türk mutfağı yalnızca ağır yağlı kebap gibi yemeklerden oluşmasa da ve her zaman zeytinyağlı veya sebze yemekleri gibi seçenekler bulunsa da kırmızı et tüketimi başı çekmektedir. Tansiyon hastaları önce tuzluğu sofradan kaldırmalı ve kırmızı et tüketimini kısıtlamalıdır.

Yüksek tansiyon hastalarına doktorların verdiği pek çok kan basıncı düzenleyici ilaç mevcuttur. Ancak yalnızca bu ilaçlara güvenip alkol ve sigara tüketimini sürdürmek, kırmızı ete ve yağlı yemekler sınırlama getirmemek doğru olmaz. Düzenli bir beslenme programı tansiyonla mücadelede bireyin en büyük yardımcısı olacaktır. Yüksek tansiyonu normal düzeylerine indirmek için önerilen besinler ve uygulanması tavsiye edilen beslenme programları aslında sağlıklı bir yaşam için verilen reçetelerle neredeyse aynıdır.

Genel olarak tuz yüksek tansiyona neden olmaktadır. Tuz, tansiyondan bağımsız olarak kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sodyum alımı kısıtlanmalı ve yalnızca vücudun ihtiyacı kadar alınmalıdır. Özellikle böbrek rahatsızlıkları sebebiyle oluşan tansiyon problemlerinde tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalıdır.

Sodyum alımının artışı ile kan basıncının yükselmesi arasındaki ilişki bilinmektedir. Toplumumuzda çoğunlukla fazla tuz tüketilmektedir. Gerekenden 2-3 kat fazla tuz yemekteyiz. Yiyeceklerin çoğu tabii tuz barındırır. Et, yumurta, balık ve sütte sodyum oranı yüksektir. Bitkisel yiyeceklerdeyse azdır. Hazır yiyeceklerde de tuz oranı yüksek olması sebebiyle hastalar bu gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hipertansiyonlu bireylerde tuz alımının azaltılması ile kan basıncı daha kolay kontrol altına girer. Fazla tuz içeren özellikle salamura gıdalar, turşu gibi yiyecekler yenmemeli, salata tuzsuz yenmeli, yemeği pişirirken katılan tuz azaltılmalıdır.

Doymuş yağlar, özellikle trans yağlar, kalp ve kan damarları için tehlikelidir. Bu trans yağ tüketimi damarlara yüksek basıncın yanında ekstra yük getireceği için neticeleri çok kötü olabilir. Bu sebeple yağlı kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Vücudun yağ ihtiyacı zeytinyağı gibi daha sağlıklı kaynaklardan alınmalıdır.

Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Buna alkol tüketimi de dahildir. Yapılan çalışmalar, fazla alkol tüketiminin kan basıncının yükselmesine neden olduğunu göstermektedir. Fazla alkol tüketimi uzun süreler boyunca devam ederse kan damarları çeperlerinde hasarlara neden olmaktadır.

Sigara içilmesi kan basıncını yükseltebilir. Ayrıca sigara içen hipertansiyonlu bireylerde koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığı, sigara içmeyen hipertansiflere göre % 50-60 oranında daha yüksektir.

]]>
Baş Dönmesi Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/bas-donmesi-tansiyon.html Wed, 31 Oct 2018 16:43:37 +0000 Baş dönmesi tansiyon, baş dönmesi sebepleri arasında tansiyon yüksekliğide mevcuttur. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi çevresinde dönmesi veya kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş gibi hiss Baş dönmesi tansiyon, baş dönmesi sebepleri arasında tansiyon yüksekliğide mevcuttur. Baş dönmesi kişinin çevresindeki eşyaların kendi çevresinde dönmesi veya kişinin çevresindeki eşyaların etrafında dönüyormuş gibi hissetmesi durumudur. Fakat her denge bozukluğunun baş dönmesi olarak tanımlanması yanlıştır. Baş dönmesine sebep olan hastalıklar arasında farklı enfeksiyonlar, iç kulakla ilgili hastalıklar, tansiyon problemleri beyin ve beyincikten kaynaklanan bazı hastalıklar gibi rahatsızlık olabilir. Baş dönmesine eşlik eden diğer belirtiler buna neden olan hastalığın belirtileridir. Baş dönmesi tansiyon sebebiyle kaynaklanıyorsa hastanın tansiyonu muhakkak kontrol altına alması gerekir. Bu sayede baş dönmesi etkisi de tedavi edilmiş olur. Buradan anlaşıldığına göre baş dönmesi bir belirti olarak ortaya çıkar. Bu sebeple hastaların muhakkak sağlık taramasından geçmesi ve daha ciddi sorunlar oluşmaması için hastalığın teşhis edilmesi gerekir

Baş dönmesinin sebebi belirlenmelidir

Bu bir belirti olarak ortaya çıktığı zaman muhakkak altından yatan hastalığın tanısı konulmalıdır. Çok sayıda hastalık buna neden olmasına rağmen, eşlik eden belirtilerden faydalanılarak neticeye daha kolay varılabilir. Eğer hastada tansiyon sorunu varsa ve kontrol altında tutulamıyorsa, baş dönmesinin sebebi olabilir. Baş dönmesi tansiyon birbirine doğru orantılıdır. Her ikiside denge organının vazifesini yapmasına engel teşkil eden problemlerdir. Kan basıncının yüksek olması sonucu kişide ani baş dönmesi etkisi oluşturabilir. Bu yüzden baş dönmesi problemi olan kişilerin muhakkak tansiyon ölçümü yapmaları gerekir. Yüksek tansiyon kişinin beyin damarlarını tetikleyen önemli bir problemdir. Böyle bir belirtiye sebep olursa, tansiyonun bir an önce kontrol altına alınması gerekmektedir.


Baş dönmesi tansiyon nasıl tedavi edilir

Bu hastaların tansiyon ilaçlarını düzenli olarak kullanması sağlanması gerekir. Bazen düşük tansiyonda baş dönmesine neden olabilir. Bilhassa ani kalkışlar düşük tansiyonla birlikte baş dönmesine sebep olabilir. Hastaların hareketlerinde daha dikkatli olması ve özen göstermesi gerekir. Tansiyon değerleri normale getirildiği zaman hem baş dönmesinden kurtulmak, hem de sağlıklı yaşamak mümkün olacaktır. Önemli olan buna neden olan etkenin tespit edilmesidir. Baş dönmesi belirtisi önemsenmeli, beraberinde buna eşlik eden her türlü belirti iyi takip edilmelidir. Bu yapılacak teşhise, dolayısıyla uygulanacak tedavi adına yardımcı olmuş olacaktır.
]]>
Tansiyonu Ne Yükseltir https://www.yuksektansiyon.org/tansiyonu-ne-yukseltir.html Thu, 01 Nov 2018 03:00:36 +0000 Tansiyonu ne yükseltir sorusunun cevabını merak ediyor iseniz buyurun. Kanın damar çeperlerine yaptığı basıncın adı tansiyondur. Yüksek tansiyonun bir diğer adı hipertansiyondur. Tansiyonun yüksek olmasını sağlayan çe Tansiyonu ne yükseltir sorusunun cevabını merak ediyor iseniz buyurun. Kanın damar çeperlerine yaptığı basıncın adı tansiyondur. Yüksek tansiyonun bir diğer adı hipertansiyondur. Tansiyonun yüksek olmasını sağlayan çeşitli sebepler mevcuttur. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, iç salgı bezlerinde gelen düzensizlikler, sinir sisteminde oluşan bozukluklar tansiyonu yükselten başlıca sebepler arasındadır. Çabuk gelip geçen bir tansiyon yükselmesini sinir bozukluğuna bağlamak doğru olabilir. Bununla birlikte eğer tansiyon sürekli yükseliyor ise bunun altındaki sebepler mutlaka araştırılmalı ve bu sebepleri ortadan kaldırmak adına tedaviye başvurulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Tansiyon yüksekliği genellikle belli başlı bir rahatsızlık vermemektedir. Tansiyonun çok yükselmesinde bireyde baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlamaları, görme bozuklukları hissedilir. Yüksek tansiyon hastalığına sahip bireyler sakin bir hayat sürmeye özen göstermelidir. Yorucu çalışma ortamlarından uzak durmalıdır. 

Tansiyonun Yükselmesini Sağlayan Besinler

Tansiyonu yüksek olan bireyler yedikleri içtikleri besinlere karşı çok hassas olmalıdırlar. Yüksek tansiyon hastaları et, balık gibi gıdaları seyrek tüketmeli, tuzlu yiyecekleri azaltmalıdır. Tansiyonu düşürmek adına türlü ilaçlar vardır lakin bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde olmalı ve doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Günümüzde insanlar tansiyonun düşük olmasından ziyade daha çok yüksek tansiyondan yani hipertansiyondan şikayet etmektedir. Tansiyon bireyin yaşına göre farklılık göstermektedir. Yüksek tansiyonun belli başlı sebepleri arasında bireyin beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Tüketilen besinler bu kadar önemlidir. Bundan dolayı birey hangi gıdaların tansiyonu yükselttiğini bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Bu tüketilen besinler kan basıncı değerini kontrol altında tutabilmek adına çok önemlidir. Tuzlu gıdalar tansiyonu yükseltebileceği gibi şeker ve şekerli gıdalar da tansiyonu yükseltir. Yine alkol ve kafeinli kahve tüketim sıklığıda tansiyonun yükselmesinde etkili olan sebepler arasındadır. Bunun dışında tansiyonu yükselten diğer gıdalar kahve, kola, şeker, şekerli içecekler, tuz ve tuzlu yemekler, tatlılar, çikolata, aşırı tuzlu konserve ürünler, düzenli alkol tüketimi, aşırı çay tüketimi, doymuş yağ miktarı çok olan margarinler ve diğer yağ türleri, fasfood ürünlerdir. Eğer bireyin tansiyonu sürekli olarak yüksek ise birey kalp krizi, felç, göz hastalıkları, böbreklerin iflas etmesi, beynin hasarları gibi önemli sağlık problemleri ile karşı karşıya gelmek zorunda kalabilir. Tansiyonun yükselmesi ile bireyin damarlarına ve kalbe binen yük artış göstermeye devam edecektir. Birey yüksek tansiyondan kendini korumak adına tansiyonunu belirli süreler ile ölçtürmelidir. Eğer tansiyonu yüksek ise beslenmesine ve yaşam tarzına çok dikkat etmelidir. Yine bunların yapılmasına karşın tansiyon düşmüyor ise doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Tansiyonu ne yükseltir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.
]]>
Göz Tansiyonu Nasıl Düşer https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-nasil-duser.html Thu, 01 Nov 2018 18:04:24 +0000 Göz Tansiyonu Nasıl Düşer: Göz tansiyonu, tıbbi terim olarak glokom rahatsızlığının ciddi belirtisi ise oldukça sinsi bir rahatsızlık olmasıdır. Bundan dolayı, bir çok kişide bulunmasına rağmen bir çoğu habersizdir. Göz Tansiyonu Nasıl Düşer: Göz tansiyonu, tıbbi terim olarak glokom rahatsızlığının ciddi belirtisi ise oldukça sinsi bir rahatsızlık olmasıdır. Bundan dolayı, bir çok kişide bulunmasına rağmen bir çoğu habersizdir. Göz tansiyonu ilerlemesi ile görme kaybı meydana gelmekte ve ne yazık ki geri dönüşü olmamaktadır. Çünkü göz tansiyonun yükselmesi ve ilerlemesi demek, görmede gözlerin algıladıklarını beyne ulaştırma görevini üstlenen sinirlerin bozulması demektir. Bundan dolayı, göz tansiyonu rahatsızlığının erken teşhisin önemi oldukça yüksektir. Göz tansiyonun düşmesi için doktor kontrolünde gerekli tedavisi gerçekleştirilirken sizde besin takviyesi ile birlikte hastalığı kontrol altına alabilirsiniz. Sinir lifleri görevlerini yerine getirirken gözün dış kısımında sıvı yer almaktadır. Bu sıvı devir daim yaparak hücreleri yenilemekte ve sinirlerinde sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Göz Tansiyonun Düşürmede Dikkat Etmeniz Gerekenler Ve Yardımcı Besinler
 • İlk olarak sigara ve özellikle alkol tüketimi göz tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı kullanımını azaltmakta ve hatta bırakmalısınız. Aksi takdirde göz tansiyonun ani yükselmesi ile sinirler tahrip olabilir buda görme kaybına neden olacaktır.
 • Özellikle şeker hastalığı olanlar ayrıca dikkat etmelidirler. Ani olarak kanda şeker oranın fazla olması direkt olarak göz tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Bundan dolayı göz tansiyonu rahatsızlığı ile diyabetik rahatsızlığı olanlar çok daha dikkat etmelidir.
 • Migren rahatsızlığı bulunan ve göz tansiyonu olanlarda çok dikkat etmelidir. Ve mümkün olduğu kadar sıkıntı stresten uzak durmaya gayret göstermelidir. Ve göz tansiyonun tedavisi ile aynı derecede migren rahatsızlığı içinde tedavisini ihmal etmemeli ve önem vermelidir. Ani bir migren krizinde göz sinirleri tahrip olabilir.
 • Tansiyon rahatsızlığı olanlar ve özellikle hiper tansiyonu bulunanlarda çok dikkat etmelidir. Ani tansiyon çıkması veya ani olarak düşmesi yani kan basıncının azalması ve artması direkt göz tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı göz tansiyonu düşürmede öncelikle tansiyon rahatsızlığı kontrol altına alınmalıdır.
 • Göz Tansiyonu Düşürmede Domates: Domates direkt olarak göz tansiyonu düşürmede en büyük mucizevi besindir. Özellikle domates suyunun direkt olarak içilmesi gün içerisinde her daim göz tansiyonu kontrol altına almakta en büyük yardımcıdır. Belirtmiş olduğumuz gerekli tedbir ve önlemleri alarak göz tansiyonu düşürmekle birlikte günlük olarak mutlaka bir bardak kadar domates suyunu içmelisiniz.

]]>
Tansiyonu Ne Düşürür https://www.yuksektansiyon.org/tansiyonu-ne-dusurur.html Fri, 02 Nov 2018 09:14:07 +0000 Tansiyonu ne düşürür, tansiyon rahatsızlığı, zamanımızda en fazla rastlanan ve çok tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tansiyon hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar yüksek ve düşük tansiyondur. İki tansiyonunda belirtileri Tansiyonu ne düşürür, tansiyon rahatsızlığı, zamanımızda en fazla rastlanan ve çok tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tansiyon hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar yüksek ve düşük tansiyondur. İki tansiyonunda belirtileri çoğunlukla aynıdır. Gözde kararma, baş dönmesi ve halsizlik olarak kendini gösterir. Yüksek tansiyonda bir de ensede oluşan ağrı ve mide bulantısı olur. Ayrıca yüksek tansiyon beyin, böbrek, göz ve kalp organlarına zarar verir. Bu tansiyonu doktor kontrolünde günlük ilaç alımıyla kontrol altında tutulur. Dengeli beslenme ile kan basıncı yani tansiyon kontrol edilebilir. Günlük hayatta tansiyonu ne düşürür derseniz tüketilen bazı sebze ve meyveler tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. 

Tansiyonu ne düşürür

Süt ürünleri; Kalsiyum açısından zengin içeriğe sahiptirler. Kalsiyum damar sağlığını korumak ve damar tıkanıklığını önlemek  için gerekli olan bir mineraldir. Günlük olarak yoğurt, süt, peynir gibi ürünler yağsız yada az yağlı olarak tüketilebilir.

Sebzeler: Sağlığı korumak ve tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Sebzelerde potasyum, lif, magnezyum ve farklı mineralle ve vitaminler açısından zengindir. Haşlanmış ve çiğ sebze, yeşil yapraklı olanalar tansiyonu düşürmeye yardımcı olurlar. Brokoli, kabak, domates, ıspanak, patates gibi sebzeler tansiyonu düşürmek için yararlıdır. 

Meyveler: Meyvelerde de vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Tansiyonu düşürebilmek içinde muz, kavun, elma, şeftali ve turunçgillerden yararlanabilir.

Tam tahıllar: Arpa, kepekli ekmek, yulaf, esmer pirinç vücuttaki kan basıncını düşürür ve lif bakımından zengindirler. Beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinler tüketilmelidir.

Kuru yemiş: Tansiyonu ne düşürür derseniz bu grubun içerisine badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler sağlık kaynağı olduğu gibi tansiyonu düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Balık: Protein kaynağı olduğu için tansiyonu düşürmek için önemli bir kaynak olmaktadır. Önemli olana proteinin hangi besin tarafından sağlandığıdır. Mezgit, ton balığı ve somon iyi birer protein kaynağıdır. Haftada 1-2 kez düzenli balık tüketerek kaliteli proteinler vücuda alınabilir. Düzenli bir şekilde balık tüketimi dışarıdan omega 3 yağ asidi ihtiyacını da karşılamak için yeterlidir. 

Karpuz çekirdekleri: Karpuz çekirdeğinin içerisinde kan damarlarını genişleten cucubocitrin maddesi bulunur. Bu çekirdek böbrek fonksiyonlarını arttırır ve bu sayede kan basıncı seviyesini azaltır. Bir şeker kaşığı kurumuş karpuz çekirdeği tüketmek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Fakat bu tüketime uzun süre devam edilmemelidir. Sağlık açısından risk yaratabilir. 

Kereviz: Kerevizin içeriğinde bulunan fitokimyasal tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu besin düzenli olarak tüketildiğinde tansiyon hastalığına yakalanma ihtimalini azaltabilir. Bir kase kereviz sapını tüketmek kan damarlarının sağlığını da korumaktadır.

Hindistan cevizi suyu: Yüksek tansiyon için oldukça faydalıdır. Hindistan cevizi suyu tansiyon dışında C vitamini kaynağı ve birçok hastalığa karşı koruyucudur.

Acı biber: Şiddetli olmayan tansiyonlar için acı biber tüketmek faydalıdır. Acı biber özellikle kanda toplanan trombositlerin oluşmasını engeller ve kan akışını düzene girmesini sağlamaktadır. Acı biberi yemeklerinize ekleyerek tüketilerek bu sebepten doğrudan tüketmenize gerek yoktur.

Brokoli: Bu bitki altı farklı tansiyon düşürücü madde içermektedir.


Soğan suyu: Soğan suyunun içerisinde bulunan guercetin maddesi sayesinde yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Tansiyon rahatsızlığı olan kişiler günde bir adet çiğ soğan tüketmelidir.  Eğer tüketmin de zorlanıyor ise beraberinde bal da ekl]]> Küçük Tansiyon Düşmesi https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon-dusmesi.html Sat, 03 Nov 2018 07:18:01 +0000 Küçük Tansiyon Düşmesi, Küçük tansiyonun düşmesi en az büyük tansiyon kadar önemli olup tansiyon düşüklüğü durumunda vücuttaki kan dolaşımı zayıflamaktadır. Tansiyon sorunu kalbin yükünü artırarak kalb Küçük Tansiyon Düşmesi, Küçük tansiyonun düşmesi en az büyük tansiyon kadar önemli olup tansiyon düşüklüğü durumunda vücuttaki kan dolaşımı zayıflamaktadır. Tansiyon sorunu kalbin yükünü artırarak kalbin zayıflamasına ve yorulmasına neden olmaktadır. Gerek düşük gerekse yüksek tansiyon sorununda kalp kası daha çok kasılarak zamanla damarların kalınlaşmasına neden olmaktadır. Kalınlaşan kalp kası ise beslenemez ve buda beraberinde kalp krizi riskini getirir. Yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için gerekli oksijen ve besinler kan yoluyla vücudumuzda dolaşım sağlamaktadır. Bu dolaşımı ise düzenli bir kan basıncı sağlar. Tansiyonumuz düştüğünde kan dolaşımı azalmaktadır. Vücutta yeterli derece de kan dolaşımı olmaması ilk olarak beyni etkiler ve bu durum baş dönmeleri ile kendini belli eder. Kanı vücuda pompalayan organımız olan kalp gerektiği gibi çalışmadığında tansiyon düşmeye başlar. Ve bu durum kısır bir döngü şeklinde devam ederse ve kalbi besleyen koroner damarlarda darlıkta varsa kalp krizi maalesef kaçınılmazdır.   

Küçük tansiyon düşmesi nedir, belirtileri ve zararları nelerdir

Tansiyonun normal olan değerleri, 120/80 mm/Hg'dır. Genelde halk arasında daha çok tansiyonun yükselmesinden endişe edilir. Sanki tansiyon düşüklüğü o kadarda önemli olmayan bir durum gözü ile bakılır. Ama bu düşünce tamamen yanlıştır. Düşük tansiyon da en az yüksek tansiyon kadar son derece tehlikelidir.

Küçük tansiyon düşüklüğüne kısaca kan basıncı düşmesi de diyebiliriz. Sistolojik adı verilen büyük tansiyonun 90 mm Hg, diyastolik adı verilen küçük tansiyonun ise 60 mm Hg'den düşük olduğu durumdur.

Küçük tansiyon düşmesi belirtileri nelerdir

 • Gözlerde oluşan kararma
 • Baş dönmesi ve konsantrasyonda bozukluk
 • Derinin nemlenmesi ve soğuk terleme
 • Nefes alışverişinin hızlanması
 • Mide bulantısı, depresyon, yorgunluk
 • Susuzluk hissi ve baygınlık 

Küçük tansiyonunuz düştüğü zaman bol olarak su tükettiğiniz halde kendinizi toparlayıp normale dönemiyorsanız, kan basıncınız önemli miktarda düşmüş demektir. Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. 

Kan basıncı neden düşer

Eğer yeterli ve dengeli bir beslenme planınız yok ise, kan basıncınızı düşüren en önemli neden budur. Ayrıca kusma, ishal, yoğun egzersiz, yeterli miktarda su tüketimi olmaması, idrar söktürücü içerikte ilaç kullanımı ve aşırı terleme vücutta su kaybına yol açar. Mutlaka yeterli ve dengeli miktarda su tüketerek bu açığınızı kapatmalısınız. Kan basıncının düşmesine neden olan diğer faktörler ise, kan kaybı, kullanmış olduğunuz bazı ilaçlar, tiroit bezi ve böbrek üstü bezlerinizin az çalışması, gebelik, kalp yetmezliği, kalp kapağı darlıkları, ciddi enfeksiyonlar gibi nedenlerle kan basıncı düşebilmektedir.

Küçük tansiyon düşmesi sorunu genelde, yatar vaziyette yada oturur vaziyette iken aniden ayağa kalkınca gelişir. İleri yaşlardaki kişilerde çok daha sık görülmekle birlikte düzensiz alışkanlıklara bağlı olarak gençlerde de görülmektedir.     

   

 

          

]]>
Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü https://www.yuksektansiyon.org/sarimsak-tansiyonu-dusurur-mu.html Sat, 03 Nov 2018 14:15:08 +0000 Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü, Sarımsağa kokusunu veren madde ya da bileşen, damarların kasılarak ve dolayısı ile kan basıncının artmasına sebep olacak olan hormonu baskı altına almaktadır. Tüm bu veriler ile sarımsağı Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü, Sarımsağa kokusunu veren madde ya da bileşen, damarların kasılarak ve dolayısı ile kan basıncının artmasına sebep olacak olan hormonu baskı altına almaktadır. Tüm bu veriler ile sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisinin olduğu bilinmektedir. Bunun dışında kanı sulandırıcı, inceltici özelliği ile kan akışını kolaylaştırıp tansiyonun normal seviyelerde durmasına katkı sağlamaktadır. Tansiyonu düşürmek veya yükselmesini önlemek için sarımsak alırken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunur; ilki vücutta kanamanın olup  olmaması durumu dur. Örnek olarak adet dönemi gibi veya yapılacak tıbbi ameliyat gibi sarımsak tüketilmemesi gereklidir. İkincisi ise kan basıncı düşük olmasında sarımsak bunu daha da düşürerek sizi kırgın ve halsiz  bırakabilmektedir. Dahası tansiyonu düşürerek bayılmanıza sebep olabilmektedir. Yüksek tansiyon tedavisi için sürekli ilaç kullanılması durumunda sarımsak kullanmaya başlamadan önce hekiminize danışılmalıdır.

Sarımsağın Tansiyon üzerindeki Etkisi, Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü

Sarımsağın tansiyonu düşürmesi ile alakalı etkisi kişiden kişiye farklılık gösterse de tansiyonu düşürdüğü yapılan araştırmalarda bilinmektedir. Fakat, sarımsağın bu etkisi tüketilen sarımsak miktarı ile yakından alakalı olduğu gösterilmektedir. Yine de tansiyonu düşürmek için aşırı tüketilen sarımsak vücuda yarardan çok zarar verebilmektedir. Bu nedenle mutlaka ölçülü tüketilmesi gerekir. Sarımsağın içerisinde bulunan allicin isimli madde damarların genişleterek tansiyonun belli oranlarda düşmesini sağlayacaktır. Ancak bu süre oldukça kısa bir süredir. Sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisi olsa da kesinlik ile sarımsak bir tansiyon ilacı olarak değildir, bu yönde tüketilmemelidir. Tansiyonu çok yüksek olan kişilerde sarımsak yiyerek tansiyonun düşmesini sağlamak mümkün olmayacaktır. Tansiyon ilaçları düzenli kullanılarak ek tedavi olarak sarımsak belli ölçülerde tüketilmesinde fayda vardır. 

]]>
Kulak Tansiyonu https://www.yuksektansiyon.org/kulak-tansiyonu.html Sat, 03 Nov 2018 23:20:45 +0000 Kulak Tansiyonu, Tıp dilinde meniere olan kulak tansiyonu, iç kulakta bulunmakta olan dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın artmasıyla oluşan rahatsızlıktır. Ataklar halinde baş dönmeleri meydana gelir. İç kula Kulak Tansiyonu, Tıp dilinde meniere olan kulak tansiyonu, iç kulakta bulunmakta olan dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın artmasıyla oluşan rahatsızlıktır. Ataklar halinde baş dönmeleri meydana gelir. İç kulaktaki sıvı neden artar bu belli değildir. İç kulakta üretilen sıvı, atılan sıvı miktarından fazla olursa yada sıvıların boşalmakta olduğu kanalarda bir tıkanıklık olursa basınç artışı meydana gelmektedir. Kulak tansiyonu her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen genelde 40'lı yaşlardan sonra daha sık görülmektedir.

Kulak tansiyonu neden oluşur

Kulak tansiyonunun genetik olma ihtimali vardır. Ayrıca strese maruz kalmak, yüksek tansiyon, aşırı yağlı beslenme, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, uykusuzluk, tuz, alkol, sigara, kansızlık, ritim bozukluğu gibi nedenler kulak tansiyonunu tetikleyen nedenlerdir. Ama kulak tansiyonun günümüzde kesin olarak bilinen bir sebebi yoktur. Kulak tansiyonu oluşumunun ilk başlangıç evresinde iç kulak bölümünde sıvı fazlalığı oluşur. Bu sıvı zaman içinde artarak basınç yapmaya başlar ve sonucunda da kulak zarında yırtılma yada patlama meydana gelebilir.    

Kulak tansiyonu belirtileri nelerdir

Aşırı derece de baş dönmesi, işitme kayıpları, kulakta sürekli olarak duyulan gürültü, vızıltı, çınlama ve zil sesi tarzında sesler oluşur. Ve kulakta dolgunluk hissi oluşur. Kulak tansiyonu daha çok genç bayanlarda görülmektedir. Kulak tansiyonunun oluşturduğu şikayetler ansızın ortaya çıkar bazen birkaç saat sürebildiği gibi bazen de günlerce sürebilmektedir. Ve bu rahatsızlıkların hangi sürelerde geleceği de hiç belli olamamaktadır. Geçtiğini düşündüğünüz anda yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın ilk başlarında nöbetlerin sona ermesiyle birlikte bir işitme kaybı söz konusu olmaz. Ama her tekrarda kulağın iç yapısına biraz daha vereceği için zamanla buna bağlı işitme kayıpları oluşmaktadır. Ve böylece kulak tansiyonuna bağlı işitme kaybı kalıcı olmaktadır.

Hastalığın teşhisi,

Diğer rahatsızlıklarla karıştırmamak bakımından hastalığın çok iyi teşhis edilmesi gerekir. Hastalıkta baş ağrısı oluşmaz. Ataklarda bulantı ve kusma yok ise halsizlikte olmaz. Tanı koyulması için hastaya yapılan işitme testinde kaba seslerin duyulmasında dahi işitme kaybı yaşanır.

Kulak tansiyonu tedavisi nasıl yapılır

Kulak tansiyonu rahatsızlığı için kesin bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Fazla tüketilen tuz vücutta su tuttuğundan dolayı kulak tansiyonu olan hastaya tuzlu ve yağlı gıdalardan kaçınması önerilir. Çünkü fazla su damar dışındaki dokulara ve iç kulağa kadar geçmektedir. İç kulakta biriken fazla su kulak tansiyonuna neden olmaktadır. Doktorunuz kan akımını rahatlatıcı ve idrar söktürücü ilaçlar verecektir. Sık bir şekilde oluşan ve önceden hissedilmeyen ani baş dönmesi gibi durumlar söz konusu olursa mutlaka doktora gidilmelidir.

]]>
Yetişkin Tansiyonu Kaç Olmalı https://www.yuksektansiyon.org/yetiskin-tansiyonu-kac-olmali.html Sun, 04 Nov 2018 18:11:28 +0000 Yetişkin Tansiyonu Kaç Olmalı, Tansiyon, öteki adı ile kan basıncıdır. Dolaşım sistemi içinde yer alan atardamarlardaki kanın basıncıdır. Ölçümü tansiyon aletiyle yapılmaktadır. Tansiyon ölçümü sırasında büy Yetişkin Tansiyonu Kaç Olmalı, Tansiyon, öteki adı ile kan basıncıdır. Dolaşım sistemi içinde yer alan atardamarlardaki kanın basıncıdır. Ölçümü tansiyon aletiyle yapılmaktadır. Tansiyon ölçümü sırasında büyük tansiyon, küçük tansiyon ya da normal tansiyon gibi terimler kullanılmaktadır. 
Yetişkin tansiyon kaç olmalı: Genel olarak dünyada en yaygın hastalıkların başında tansiyon hastalığı gelmektedir. Dünya nüfusunun 1/4 i kadar insanda bulunan ve önlemi alınmadığında ciddi rahatsızlıklara sebep olan hastalıklar arasındadır. Ancak, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de toplum olarak bir çok birey tarafından tansiyon hastalıkları önemsenmemektedir. Bundan dolayı tansiyon hastalıkları ileri dönemlerde çok daha ciddi sorunlarla birlikte hastalarını rahatsız etmektedir. Tansiyon rahatsızlığında önlem almak ve hastalığın ilerlememesi için ilk olarak tansiyon her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Bunun içinde sık sık ölçülerek yükselmesine ya da azalmasına alınan besinlerle dengelenmelidir. Teknolojinin ürünü dijital cihazlarla tansiyon değerleri her an kontrol edebilir. Ve önlemi alınabilir. Sağlıklı bir tansiyon ölçümünü yapıldıktan sonra tansiyon değerlerine göre müdahale yapılabilir. 

Yaşlara göre normal tansiyon değerleri;
 • 10-18 yaş arası 110 mm, 73 mm
 • 18-35 yaş arası 120 mm, 75 mm
 • 35-50 yaş arası 130 mm, 80 mm
 • 50-70 yaş arası 140 mm, 85 mm
 • 70-90 yaş arası 150 mm, 87 mm
Büyük tansiyon, kasılma basıncı, tıp dilindeki adı ile sistolik basınçtır. Kasılma basıncı ölçüm sırasında ilk yazılan basınçtır. Kalbin kasılması esnasında oluşan en büyük basınç büyük tansiyonu ifade etmektedir. Örneğin tansiyon ölçümünde 130-80 mm çıkan değerlerde 130 mm büyük tansiyonu ifade eder.

Küçük tansiyon, tansiyon ölçümü esnasında ortaya çıkan gevşeme basıncıdır. Bu basınç kalbin gevşeme veya dinlenme durumunda ölçülen en küçük basınçtır. Tıp dilinde diastolik basınç olarak isimlendirilir. Küçük tansiyonun yükselmesi, kalbin beslenmesini azaltır. Tansiyon ölçümündeki 130-80 mm olan değerlerde 80 mm küçük tansiyonu ifade etmektedir.

Normal tansiyon, bireyden bireye değişebilen değerlere sahip olan tansiyondur. Normal tansiyon yetişkin bir bireyde dinlenme durumunda 120-80 mm'dir. 50 yaşından küçüklerde normal tansiyon üst sınır değerleri 130-80 mm olarak kabul edilmektedir. Kan basıncı yaşa bağlı olarak artmaktadır. Bunun sebebi ise atardamarların yaşlanarak zamanla esnekliğini kaybetmesidir. Gençlerde hareketlilik ve aktivite fazla olduğu için kan basıncı artar ve tansiyon normal değerlerden yüksek çıkabilir.
  Tansiyon değerlerini ifade eden tansiyon ölçümleri:
  • Düşük Tansiyon, 100-60  
  • Normal Tansiyon,100-139,60-89
  • Hafif Yüksek Tansiyon,140-159, 90-99
  • Orta Yüksek Tansiyon, 160-179, 100-109
  • Kuvvetli Yüksek Tansiyon, 180+, 110+
  ]]> Nabız Ve Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/nabiz-ve-tansiyon.html Mon, 05 Nov 2018 00:27:50 +0000 Nabız ve tansiyon, Nabız, kelime anlamı olarak kalp atışının sağladığı, kan basıncından dolayı atardamarlara ve özellikle bilekteki atardamara parmakla basıldığında hissedilen kımıldamadır. Tıp dilinde ise kalbin d Nabız ve tansiyon, Nabız, kelime anlamı olarak kalp atışının sağladığı, kan basıncından dolayı atardamarlara ve özellikle bilekteki atardamara parmakla basıldığında hissedilen kımıldamadır. Tıp dilinde ise kalbin dakikada kaç kere kasıldığını yani kalbimizin atış hızını yansıtır. Kalp her kasılmasında bir miktar kanı atardamarlara fırlatır ve buna bağlı olarak atardamarlarda bir genişleme olur. Damar duvarı bu genişlemenin ardından tekrar eski haline döner. Bu süreç bir döngü şeklinde sürekli tekrar eder.

  Tansiyon, kelime anlamı olarak basınç ve gerginlik demektir. Tıp dilinde ise tansiyon atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder. Damarın içerisindeki kanın dolaşım yapabilmesi için belirli bir basıncın olması gerekir. Kalbimiz kasılarak kanı damarların içerisine pompalar ve atardamarlar ise pompalanan kanın basıncını dengeler. Tansiyon küçük tansiyon ve büyük tansiyon olmak üzere ikiye ayrılır. Küçük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasındaki kan basıncıdır. Büyük tansiyon, kalbin kasılması esnasındaki kan basıncıdır. Bazı kişilerde küçük ve büyük tansiyon olması gerekenin üzerinde veya altında olabilir

  Nabız ve tansiyon arasındaki ilişki

  Tansiyon, atar damarlardaki kan basıncıdır ve nabız ise bu kan basıncından (tansiyondan) kaynaklanan hareketlenmedir. Nabız ve tansiyon genel olarak birlikte artık düşebilir. Özellikle bir tehlike anında, büyük bir korku yaşadığımız esnada nabız ve tansiyon aynı anda yükselebilir. Çünkü büyük bir korku esnasında kalp atışları hızlanır ve buna bağlı olarak tansiyon da yükselir. Bu durum daha çok panik yaşıyorsak veya çok üzücü bir olay yaşadığımızda nabız ve tansiyonun aynı anda yükselmesi söz konusu olabilir.

  Nabız ve tansiyon kişiden kişiye göre de değişir. Ancak nabız ve tansiyonun normalden yüksek olması birçok kalp rahatsızlıklarını ve felç olma riskini ortaya çıkarır. Yüksek tansiyon zaman içerisinde damarlara zarar vermeye başlar. Yüksek kalp atışı ise kalp açısından tehlike sinyali olarak görülebilir. Yapılan araştırmalarda yüksek nabızlı kişilerin kalp problemleri yaşaması ve ani ölüm riskinin yüksek olduğu ortaya konmuştur. Ancak bunun nedeni kesin olarak saptanamamıştır.

  Nabız ve tansiyon ölçümü nasıl yapılır

  Tansiyon ve nabzınızı sakin olduğunuz bir anda ölçmeniz daha yararlıdır. Özellikle kalp hastaları ve atriyum kasılması rahatsızlığı yaşayan hastaların düzenli olarak tansiyon ve nabızlarını ölçmeleri gerekir. Eczaneden alacağınız bir tansiyon aleti ile tansiyon ve nabzınızı tek ölçüm ile kendiniz ölçebilirsiniz.
  ]]>
  Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi https://www.yuksektansiyon.org/kahve-tansiyonu-yukseltir-mi.html Mon, 05 Nov 2018 22:12:05 +0000 Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Ancak bu konu üzerinde yapılan bilimsel incelemeler bu sorunun cevabını tam ve kesin bir şekilde henüz vermiş değildir. Baz Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Ancak bu konu üzerinde yapılan bilimsel incelemeler bu sorunun cevabını tam ve kesin bir şekilde henüz vermiş değildir. Bazı incelemeler gün içerisinde bir fincan sınırında kahve tüketmenin tansiyonun yanı sıra kalp sağlığına da iyi geldiği doğrultusunda neticeler içerirken farklı incelemeler bunun tam aksini ifade etmektedir. Fakat herkes tarafından bilindiği gibi kahvede bulunan bol miktardaki kafeini aşırı tüketmek, özellikle baş ağrısı, mide bulantısı, sinirlilik, uykusuzluk ve çarpıntıya sebep olabilmektedir. Kahve tiryakileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ise hiper tansiyon hastalığına rastlanmıştır. Ayrıca kahve tiryakisi olan kişilerin alkol ve sigara kullanmaya daha eğimli oldukları da belirlenmiştir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalığının kahveye bağlanması hususunda çeşitli çelişkiler yaşanmış ve tansiyon kahve ilişkisinin tiryakilerde var olan alkol ve sigara alışkanlığının etkisiyle meydan geldiği düşünülmektedir.

  Kahve tansiyonu yükseltir mi, diğer bir incelemede ise kahve tüketiminin yüksek tansiyon tehlikesini en aza indirdiği gibi olumlu neticelere de rastlanmıştır. Fakat bu incelemelerde belirlenen sonuçlara göre, alınan kafeinin etkili olması için, kafein barındıran kola veya farklı içeceklerin içilmemesi gerektiği de saptanmıştır.

  Yapılan araştırmalar genellikle sabah tüketilen kahvenin yüksek tansiyona neden olduğunun yanı sıra vücutta ileri derecede stres hormonu ürettiği de saptanmıştır. Bu durumunda kalp sağlığı açısından zararlı olduğu neticesine varılmıştır. Yapılan tespitler doğrultusunda tam olarak kahve tüketiminin tansiyon bakımından zararlı sayılabileceğini belirtmek oldukça güçtür.  Kahve tansiyon riskinden korunmak amaçlı, uzmanlar tarafından tavsiye edilen gün içerisinde tüketilmesi gereken 200 mg miktarda kafein tüketimine kesinlikle uyulması faydalı olacaktır. Verilen bu miktar ise günlük iki fincan kahve miktarındadır. Ayrıca 2 fincan kahvenin yanı sıra kafein içeren kola benzeri içecekler tüketilmesi yüksek tansiyon bakımından olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.
   
  Bu yüzden kişiler alacakları kafein miktarını kendi tansiyon ölçülerine ve bünyesine göre ayarlamalıdır. Kahveden bahsederken yalnızca Türk kahvesi ile sınırlı kalmayarak, espresso, nescafe gibi farklı süzme kahvelerde de aynı ölçülere uyulmalıdır. Çünkü bunlarda içeriklerinde Türk kahvesinde olduğu gibi kafein barındırırlar. Bu nedenle genellikle yüksek tansiyon hastaları buna çok daha fazla dikkat etmelidirler.

  Şayet kahvenin tansiyonunuzu etkilediğini düşünüyorsanız, özellikle kahve içmeden hemen önce mutlaka tansiyonunuzu ölçmelisiniz. Ayrıca kahve tüketiminden yaklaşık 25-30 dakika sonra tekrar tansiyon değerlerini öğrenmek için ölçüm yapmanız faydalı olacaktır. Bu ölçümde olumsuz sonuçlar alırsanız, yüksek tansiyonun sağlığınız için oldukça zararlı olduğunu göz önünde tutarak kahveyi azaltarak önleminizi almalısınız.
  ]]>
  İdeal Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/ideal-tansiyon.html Tue, 06 Nov 2018 09:11:34 +0000 İdeal tansiyon, kişiden kişiye düşük oranlarda da olsa değişiklik gösterebiliyor. Ancak istisnai bir durum olmadığı sürece herkes için geçerli olan bir değer mevcut. Vücut içerisinde dolaşan kanın atardamarlara yaptığı b İdeal tansiyon, kişiden kişiye düşük oranlarda da olsa değişiklik gösterebiliyor. Ancak istisnai bir durum olmadığı sürece herkes için geçerli olan bir değer mevcut. Vücut içerisinde dolaşan kanın atardamarlara yaptığı baskı olarak tanımlanabilecek tansiyonu, dilerseniz bir uzman yardımıyla veya eczanelerde ölçtürebilir; tansiyon aletleriyle kendiniz de öğrenebilirsiniz. Kalbin kanı vücuda pompalama ve gevşeme süreçlerine göre şekillenen tansiyon, temel olarak büyük ve küçük şeklinde isimlendiriliyor. Büyük tansiyon, kalbin kanı vücuda pompalamak için kasıldığı aşamaya denirken küçük tansiyon ise kalbin dinlenme ve gevşeme aşamasındaki değerine deniyor. 

  İdeal Tansiyon Etkileyen Faktörler:

  Zaman zaman ideal tansiyon değerlerinden çıkabilen tansiyonu neyin düşürüp, neyin yükselttiği ile ilgili tartışmalar tam anlamıyla netlik kazanmasa da kan basıncında değişime sebep olan etkenlerin başında yaş geliyor. Yaş arttıkça esneklikleri azalan atardamarlar basıncı tolere edebilme konusunda yetersiz kaldıkları için sürekli olarak tansiyonda değişimler meydana gelebiliyor. Ayrıca duygusal stres ve fiziksel aktivite gibi durumlar tansiyonda anlık değişimlere sebep olabiliyor. 

  İdeal tansiyon, sırasıyla büyük ve küçük olmak üzere 120'e 80 şeklinde kabul ediliyor. Sınır ise 130'a 90 olarak tanımlanıyor. Yüksek tansiyon ise 140-90 sınırını aştığında oluşuyor. Tansiyon değerleri, 120 ve 80'in altına düştüğünde ise düşük tansiyon meydana geliyor. Bir kişinin yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilebilmesi için tansiyon değerlerinin genellikle 160 ve 100 üzerinde olması gerekiyor. Tansiyon seviyesi sık sık 180 ve 110 değerlerini aşıyorsa bu durumda kişi şiddetli yüksek tansiyon hastası olarak değerlendiriliyor. 

  Doğru Şekilde Tansiyon Ölçmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler: 
  • Tansiyon ölçülmeden en az 1 saat öncesine kadar yemek yenmemeli, sigara içilmemeli ya da egzersiz yapılmamalı. 
  • Öfke, sinir, kızgınlık gibi yüksek duygu durumlarının yaşandığı süreçlerde tansiyon ölçülmemeli. 
  • Rahat bir şekilde oturulabilen, gürültü olmayan alanlarda tansiyon ölçümü yapılmalı. 
  • Kol tam kalp hizasında durmalı. 
  • Tansiyon ölçülürken hareket edilmemeli.
  • Tansiyon sürekli aynı koldan ölçülmeli.
  ]]>
  Ceviz Ve Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/ceviz-ve-tansiyon.html Tue, 06 Nov 2018 11:07:47 +0000 Ceviz ve tansiyon, içerisinde bulunan yağ ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini artıran vücut direncini maksimum seviyeye yükselten ceviz, tansiyon hastalığı dahil birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ceviz ve tansiyon, içerisinde bulunan yağ ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini artıran vücut direncini maksimum seviyeye yükselten ceviz, tansiyon hastalığı dahil birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu makalede ise cevizin tansiyon üzerindeki bazı etkilerini göreceğiz. 

  Tansiyon üzerine yapılan pek çok araştırmanın sonucunda, yüksek veya düşük tansiyonun beslenme ile kontrol altında alınabileceği gözlemlenmiştir. Beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından sürekli belirtilen tansiyon yükselten ve düşüren yiyecekler arasında, cevizde tansiyon sağlığı için çok önemli bir yere sahip bir besin değeridir. Cevizin vitamin ve mineraller açısından çok önemli bir yere sahip olması ve en önemlisi ciddi bir Omega 3 kaynağı olması, kalp sağlığının yerinde olmasına önemli etki göstermektedir. Cevizin yararları arasında mutlaka yer alan tansiyonu normal hale getirme özelliği de, cevizin sofralardaki yerinin önemini bir kez daha bizlere göstermektedir. Cevizle Tansiyon arasındaki İlişki Uzmanlara göre yüksek tansiyonla mücadele etmek durumunda olanların beslenme düzenleri içinde muhakkak cevize yer vermeleri öneriliyor. Buna göre günde en az 4-5 adet ceviz tüketmek yüksek tansiyonun düşmesinde baya etkili olabilecek doğal yöntemler içerisindedir. İçerindeki vitaminlerin yanı sıra, doğal yağ içeriği sebebiyle kalp ve damar sağlığını riske atmayacak insana faydalı besinler arasında yer almasına neden olmaktadır. 

  Ceviz ve tansiyon ilişkisi

  Tansiyon hastalarına iyi gelen çok nadir yiyecekler bulunmaktadır. Bunlardan biri olan ceviz, tansiyon hastalarına şiddetle önerilen ve düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Doğal bir şekilde insan vücuduna olumlu etkileri sebebiyle, yüksek veya düşük tansiyondan korunmak ve daha sağlıklı yaşamak mümkündür. Ara öğünlerde zararlı yiyecekler yerine 2-3 adet ceviz yemek, sağlıklı beslenmeyi mümkün hale getirirken aynı zamanda da yüksek veya düşük tansiyonun normal değerlere çekilmesine yardımcı olur. ]]>
  Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 07 Nov 2018 01:07:50 +0000 Tansiyon baş ağrısı yapar mı, önce, tansiyonu tanırsak sorunuzun cevabını buluruz. Vücuttaki kan damarlarında belli bir basınç ile dolaşım yaparlar. Bu basınç kişiden kişiye farklılık gösterilir ancak bazı sınırlar i Tansiyon baş ağrısı yapar mı, önce, tansiyonu tanırsak sorunuzun cevabını buluruz. Vücuttaki kan damarlarında belli bir basınç ile dolaşım yaparlar. Bu basınç kişiden kişiye farklılık gösterilir ancak bazı sınırlar içerisinde kalmaktadırlar. Kan basıncı bu sınırları aşarak yükseldiğinde hipertansiyon veya halk dilinde tansiyon yükselmesi adı verilmektedir. Tansiyon yükselmesine bağlı vücutta damar sisteminde değişmeler gözlemlendiği, kapalı bir kutuya benzettiğimiz kafa yapısının da içindeki damarlar etkilenerek baş ağrılarını oluşturur. Hatta daha önceden hipertansiyon tanısı konmuş hastaların şiddetli baş ağrıları çektiği zaman hemen doktora başvurmalıdır. 

  Tansiyon baş ağrısı yapar mı, sorusunun cevabı evettir. Hiçbir sebep olmadan çıkan baş ağrıları, bize mesaj vermiş olur. Tansiyon yükselmesine müdahale yapılmazsa sonucu beyin kanamalarına güden kötü sonuçlar doğurmaktadır. Beyin kanaması geçiren hasta da ilk önce baş ağrısı belirtisi başlar,  baş dönmesi ve bilinç bulanıklığıdır. Bu belirtiler aniden olabileceği gibi yavaş yavaş olan beyin kanamaları vardır örneğin trafik kazası geçiren kişide ilk önce gözükmese bile daha sonra ortaya çıkabilmektedir. Birçok insan başı şiddetli şekilde ağrıdığında ilk korktuğu beyin tümörüdür. Bu şikayetle doktora başvurmaları çoğu kez bu sebepten olmaktadır. Ancak beyin tümörü belirtileri bir tek baş ağrıları değildir. Uyuşukluk, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Tansiyonun sebep olduğu baş ağrısı gibi başka nedenden dolayı, baş ağrısı olabilmektedir. Baş ağrısının tedavisi, iki yol izlenmektedir. İlki baş ağrısına sebep olan hastalığı bulup önlenmek, ikincisi ise ağrı geldiğinde hissettiğimiz can yakıcı ağrıyı dindirmektir. Tansiyondan kaynaklanan baş ağrılarını önlemek içinde, tansiyon dengede tutmak ve bunun için dikkat etmeniz gerekmektedir. Tansiyonu düşürücü haplar ve ilaçlar kullanılır. Baş ağrılarında ise ağrı kesicilerin çözüm yollarından biridir.

  Tansiyon ilaçları da baş ağrısı yapabilir

  Fakat bazı tansiyon ilaçları da baş ağrısına neden olabilmektedir. Dolayısıyla tansiyonu yüksek olan hastaların migren dışı ağrılarının hepsinin tansiyona bağlı baş ağrıları olduğunu düşünmek doğru olmaz. Tansiyon için kullanılan ilaçlar da baş ağrısı yapılıyor. Fakat yüksek tansiyonu olan bir insanda, bu dönemde ağrılar ortaya çıkar ve şiddetleniyorsa, tansiyona müdahale edildiğinde ağrı kaybolursa, bu tekrarlanır bir şekilde kanıtlanır ise, o zaman ağrının tansiyon baş ağrısı olduğundan söz etmek mümkün olur. Bir migren hastasının da atak sırasında tansiyonu yüksek olabilir. Ama tansiyonu düşürülse bile ağrısı devam etmekte olur. Oysa tansiyon baş ağrılarında böyle bir şey söz konusu olamaz. Tansiyonu düşürüldüğü zaman ağrının geçmesi beklenilir. Buda bir test olarak uygulanabilmektedir.
  ]]>
  Hamilelikte Tansiyon Düşmesi https://www.yuksektansiyon.org/hamilelikte-tansiyon-dusmesi.html Wed, 07 Nov 2018 05:35:41 +0000 Hamilelikte Tansiyon Düşmesi; Bazı gebelerde ilk aylarında bulantı ve kusmanın çok olması, gebeliğin ilerleyen süreçlerinde ise yatarken bebeğin büyük damarlara baskı yapması anne adayında tansiyon düşmelerine neden olmaktad Hamilelikte Tansiyon Düşmesi; Bazı gebelerde ilk aylarında bulantı ve kusmanın çok olması, gebeliğin ilerleyen süreçlerinde ise yatarken bebeğin büyük damarlara baskı yapması anne adayında tansiyon düşmelerine neden olmaktadır. Normal bir bireyde tansiyon 12/8 değerlerinde iken normal kabul edilir, gebe kadınlarda ise normal tansiyon 9/6 değerlerindedir. Daha düşük değerler düşük tansiyon olarak kabul edilir. 

  Hamileliğin ilk aylarında tansiyon düşmesi; Çoğu kadın gebeliğinin ilk 3 ayında kan basıncındaki düşmeyle doğru orantılı olarak tansiyon düşüklüğü yaşamaktadır. İlk aylarda görülen tansiyon düşmesi, hormon değişikliğinden beslenme bozukluğuna kadar birçok faktörün etkisine bağlı olarak gelişmektedir. Genellikle tansiyon düşmesi ile birlikte halsizlik, baş dönmesi, bitkinlik, sürekli uyuma isteği baş gösterebilir. Çok ağır vakalar dışında düşük tansiyon anne ve bebek için korkutucu bir rahatsızlık değildir. Yine de anne adayının en yakın sağlık ocağına gitmesi ve kontrolleri sırasında tansiyon ölçümü yaptırması gerekebilir. Beslenme bozukluğu yaşayan ve sürekli bulantı yüzünden beslenemeyen anne adayına serum verilmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Gerekli görülürse doktor vitamin ve demir takviyesi verebilir. Bunların dışında ise düşük tansiyon geçmişi, anemi, endokrin problemler ve bazı kalp ritm bozuklukları tansiyon düşmesini tetikleyebilir, gerekli tahliller doktor tarafından yapılacaktır. Bu süreçte anne adayının bol bol su içmesi, dinlenmesi, ayran tüketmesi önerilen uygulamalardır. 

  Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde tansiyon düşmesi; Gebelik ilerledikçe rahim büyür ve damarlara baskı yapmaya başlar, özellikle anne adayı sırt üstü yattığı zamanlarda ya da aniden ayağa kalktığında damarlara baskı artar ve tansiyon düşmelerine neden olur. Gebeliğin 24. haftasından itibaren bu tarz tansiyon düşmeleri normal karşılanmaktadır. Sıcak havalarda damarlar genişleme olması ve gebeliğin sıcak aylara denk gelmesi de tansiyon düşmesini tetikleyen bir diğer neden olarak sayılmaktadır. Sıcak hava, su kaybı ve tuz kaybı anne adayında tansiyon düşmelerine neden olmaktadır. 
  Tansiyon düşmesi ile bilikte gözlerde kararma, uyuma ihtiyacında artış, baş dönmesi görülebilir. Ağır vakalarda ise baygınlık hali, kelimeleri anlayamama, zihin bulanıklığı, konsantrasyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu belirtiler ciddi belirtiler olup doktora bildirilmelidir. Ağır vakalarda anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden doktorla iletişim halinde olmak önemlidir. Gerekli tedavi yöntemi tetkiklerden sonra ancak doktor tarafından belirlenmeli, anne kulaktan dolma bilgilerle kendi başına tedavi yöntemleri uygulamamalıdır. 

  Hamilelikte tansiyon düşmesi belirtileri; Kalp atışında hızlanma, bulanık görme, baş ağrısı, baş dönmesi( özellikle yatarken ya da kalkarken), gözlerde kararma, aşırı susama, mide bulantısı, soluk- soğuk ve nemli cilt, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyuma isteği 
  Tansiyon düşmesiyle beraber kanama görülmesi durumunda en yakın hastaneye gitmek gerekir. 

  Hamilelikte Tansiyon Düşmesi İçin Yapılabilecekler; Tansiyonun düştüğünü fark ettiği andan itibaren anne adayı ani hareketlerden kaçınmalıdır. Dolaşım sisteminin daha fazla oksijene ihtiyacı olacağından su içmek, açık havaya çıkmak, yatarken gebe yastığı kullanmak, aşırı karbonhidrat içeren gıdaları en aza indirmek, ayran ya da yoğurt gibi gıdaları sıklıkla tüketmek 

   
   
  ]]>
  Tansiyonu Düşüren Bitkiler https://www.yuksektansiyon.org/tansiyonu-dusuren-bitkiler.html Wed, 07 Nov 2018 10:34:34 +0000 Tansiyon Düşüren Bitkiler:  Yüksek tansiyon yalnızca yaşlılarda değil şimdi gençlerde ve orta yaş grubunda olan kişilerde de önemli bir risk faktörü olarak ortaya çıkıyor. Yüksek tansiyon hastalığı, eğer doğru bir Tansiyon Düşüren Bitkiler:  Yüksek tansiyon yalnızca yaşlılarda değil şimdi gençlerde ve orta yaş grubunda olan kişilerde de önemli bir risk faktörü olarak ortaya çıkıyor. Yüksek tansiyon hastalığı, eğer doğru bir şekilde tedavi edilmez ise felç, kalp krizi ve beyin kanası gibi çok kötü sonuçlar oluşturabilen bir hastalık çeşididir. Şayet sizin de yüksek tansiyon diye bir hastalığınız var ise mutlaka bir doktora danışmalı ve kan basıncınızı düzenleyecek gerekli olan ilaçları kullanmaya devam etmelisiniz. Doğal eczaneden, yani doğal olan ve doğada yetişen bitkilerden çözüm arayanlar için ise doğada birçok bitki bulabilmek mümkündür. 
  • Acı biber yüksek tansiyon düşüren bitkiler arasındadır. Acı biberin içindeki kapsa isimli madde tansiyon düşürücü bir etki sağlar. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalığı olanlar için bitkisel öneriler çok iyi gelir.
  • Kekik içinde olan THYMOL maddesi sebebi ile özellikle nefes yolları rahatsızlığı ve hazmı kolaylaştırdığı için iyi gelir.
  • Kekik geçici bir süre olarak yükselen tansiyonu düşürme etkisi yapar.
  • Akasya çiçeklerinden yapılan doğal ilaçlar nefes darlığına karşı en çok kullanılan ilaçlardan biridir. 2 çorba kaşığı güneşte kurutulmuş akasya çiçeği, 1 su bardağı kaynatılmış suyun içinde 10 dakika demlenmesi beklenir ve bir günde üç su bardağı içilir ise çok faydası olur. çok kısa bir süre sonra tansiyon düşmeye başlar.
  • Anason isimi ile bilinen bitkinin tohumlarını çiğnemek de nefes darlığını çekenlere çok iyi geldiği bilinir. 
  • Çam ağacının içerdiği etkili olan aktif maddeler de solunum yolları rahatsızlığına çok iyi gelir. 
  • Ihlamur çayı, limon ve nane nezle, grip ve nefes borusu hastalıklarına iyi gelir.
  • Limonun içinde olan bir madde iyi bir tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.
  • Sarımsak tansiyonu düşürmekte çok etkili olur. Halk arasında en çok bilinen ve çok kullanılan bir bitkidir.
  • Yeşil çam kozalağı 5 tane doğranır, cam bir kavanoza konarak üzerini kapatacak kadar su dökülür. Bu şekilde 24 saat bekletilir. bir gün sonra yarım saat kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu şekilde elde edilen şuruptan günde üç tatlı kaşığı içilirse,nezle, grip, ve bronşitten dolayı oluşan balgamın sökülmesinde  çok etkili olduğu bilinir. 
  • Armut meyvesinin için de olan lifler, damarların içinde biriken tortuları eritip, idrarla dışarı atılmasını sağlar. Bu sebeple de iyi bir yüksek tansiyon düşürücü ilaç olarak bilinir. Özellikle de dağda yetişen armut meyvesi iyi gelir.
  • Böğürtlen isimli meyve, küçük ya da büyük olsa dahi tansiyonu düzeltir. 3 tatlı kaşığı kurutulmuş böğürtlen yaprağı, 1 litre suda 15-20 dakika iyice kaynatılır. Bu çaydan bir gün de iki fincan içmek çok faydalı olur.
  • Greyfurt suyu yüksek tansiyona iyi gelir ama bir gün de bir kahve fincanı içmek iyi gelir.
  • Frenk üzümü,sarımsak, maydanoz ve limon tansiyona iyi gelen bitkilerdir.
  • Andız otu diye bilinen bir bitki çeşidi de tansiyon düşürmekte çok etkilidir.
  • Frenk maydanozu, tansiyon düşürmeye çok faydalıdır. İçinde insana baygınlık hissi veren bir madde de vardır.
  • Kedi otu da tansiyon düşürmekte çok etkilidir.
  ]]>
  Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-nasil-anlasilir.html Thu, 08 Nov 2018 01:46:21 +0000 Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır: Göz tansiyonu günümüzde yaygılaşan bir rahatsızlıktır. Gözlerdeki sinirler de meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkan rahatsızlık göz tansiyonu hastalığıdır. Göz tansiyonun erken Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır: Göz tansiyonu günümüzde yaygılaşan bir rahatsızlıktır. Gözlerdeki sinirler de meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkan rahatsızlık göz tansiyonu hastalığıdır. Göz tansiyonun erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhis için gözlerinizde herhangi bir rahatsızlık, problemle karşılaştığınızda ihmal etmeden uzman doktora görünmek erken teşhisi sağlar. Belirli süre sonrasından tespit edilen göz tansiyonunda zarara uğrayan sinirlerin eski sağlıklarına kavuşması olası değildir. İki çeşit göz tansiyonu vardır. Bunlar açık açılı ve kapalı açı olarak isimlendirilmiştir. Göz tansiyonu ölçümü applanasyon yöntemi ve non kontakt tonometre ile yapılır. Kırk yaş üstü insanlarda göz tansiyonu riski fazladır.

  Göz Tansiyonu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir: Göz tansiyonu rahatsızlığı fark edilmeden ilerleyen bir rahatsızlıktır. Yavaş bir şekilde ilerleme yapar. Uzman doktor tarafından erken dönemde teşhis edilebilir. Erken teşhisin olması içinde düzenli olarak göz muayenesi olmanız gerekmektedir. Göz tansiyonu göz tembelliği yapar. Göz tansiyonu bazen de  görmede bulanıklık, kusma, mide bulantısı, ağrı gibi belirtilerle de anlaşılır. Göz tansiyonu aile içerisinde veya akrabalarınız da varsa gözlerinizde kanlanma olması, yorgunluktan oluşan ağrı olduğunda uzman doktora danışıp göz tansiyonunuzu ölçtürmek yerinde bir karar olur. Göz tansiyonu rahatsızlığı sonucu gün içerisinde bazı saatlerde bulanık görme ve gözde hafif ağrı belirtisi gösterir. Açık açılı göz tansiyonun belirtileri kesin ve net olmadığından kişinin anlaması zordur. Açık açılı göz tansiyonun belirtileri en azdır. Kapalı açılı göz tansiyonun belirtileri sabahları belirgin baş ağrısı, gece ise ışık etrafında ışıklı halkalar görülmesidir. Göz tansiyonu birden yükseldiğinde açık belirtiler ortaya çıkar. Bunlar göz görmesindeki bulanıklıklar, mide de bulantı, kusma, gözün arka kısmında oluşan ağrılardır. Göz tansiyonundaki ani yükselme çok az kişide görülür, çoğunlukla göz tansiyonu yavaş bir şekilde ilerler. Yavaş ilerlemesinden dolayı gözde oluşan ağrı kendini hissettirmez.

  Göz tansiyonu tespit edilince hastalığın tipine bağlı olarak ilaç tedavisine başlanır. Doktorun gerek duyduğu belirli aralıklarla göz tansiyonu ölçümü yapılır. Ölçüm sonrası gerek görülürse ilave ilaç yazılır. Belirli süre içerisinde ilaç tedavisi olumlu yanıt vermezse ameliyat uygun görülür. Ameliyat klasik yöntem veya lazer yöntemi ile yapılır. Ameliyat başarı oranları iyileşmede değişmekle birlikte oldukça yüksektir. Göz tansiyonu hepimizde olabilir, erken teşhis önemlidir. Erken teşhis için düzenli olarak göz doktoruna görünmelisiniz. 

  ]]>
  Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/turk-kahvesi-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 08 Nov 2018 09:36:05 +0000 Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltirmi: Kahvenin tansiyona etkisi var mı veya bir başka deyişle kahve tansiyonu yükseltirmi. Genelikle yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından çok sık sorulur bu soru. Ama bu konuda yapılan bilimsel ça Türk Kahvesi Tansiyonu Yükseltirmi: Kahvenin tansiyona etkisi var mı veya bir başka deyişle kahve tansiyonu yükseltirmi. Genelikle yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından çok sık sorulur bu soru. Ama bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar bu sorunun cevabını net ve kesin olarak bir cevap verebilmiş değildir. Bu konudaki bazı çalışmalar bir günde 1 bardak kahve içmenin kalp sağlığına ve  tansiyona iyi geldiği yönünde sonuçları elde etmişken, yine de diğer çalışmalar bunun tamamen tersini söylüyor. Ama bilinen bir gerçek var ki kahvede çok miktarda olan kafeini çok almak çarpıntı, baş ağrısı,  uykusuzluk, sıkıntı sinirlilik, ve mide bulantısına sebep olma ihtimali vardır.

  Üniversitelere Göre Kahvenin Sağlık Üstündeki Etkisi,

  Kahvenin tansiyon üzerine etkisi sağlık eğitimi bakımından dünyanın en önde gelen eğitim kurumları tarafından da yapılan bir araştırmaya göre de, kahve içen kişiler de hipertansiyon çok daha sık raslandığı görülmüştür. Ama yine de yapılan bir çalışma sonuçlarında yer alan kahve içenler içmeyenlere göre daha çok alkol ve sigara tüketiyorlar bilgisi hipertansiyonun kahve sebebi ile mi yoksa sigaraya ve alkol  bağlı olarak mı oluştuğu konusunu da biraz bulanıklaştırıyor. Yine de dünyaca ünlü olan Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma ise kahvenin hipertansiyon riskini aza indirdiği yönünde yukarıda yapılan çalışmanın tamamen tersi olan sonuçlara sahip olmuştur. Bu çalışmada kafeinin tansiyon üzerine de olumlu olan bir etkisinin olduğu netleşirken kafeinin sadece kahveden alınmasının çok daha iyi bir sonuç verdiği biliniyor. Ama kola gibi kafeinli olan içeceklerin tansiyonu yükselteme olasılığının var olduğu belirtiliyor. Son olarak da Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sabahları içilen bir fincan kahvenin tansiyonu yükselttiği ve bir gün boyca çok sinirli olmasına ve stres hormonu salgılanmasına sebebi olarak kalp sağlığı bakımından hiç iyi olmadığı bilgisi vardır. Ama sonuç olarak kahvenin tansiyona olan etkisi bakımından şu ana itibariyle verilmiş kati bir karar bulunmadığı biliniyordur. Ama çok kahve içmenin size zararı yalnızca tansiyonu yükseltmek olamaz. Çok kafein alınması sebebi ile daha çok sinirli olabilir ve baş ağrısı riski ortaya çıkar. Çok miktarda kafein strese, stres ise kolay sinirlenmenize sebep olur. Bu sebeple kahveyi çok seviyorsanız yalnızca olumsuz olan etkilerinden kaçınıyor iseniz bir günde sadece 1 ve ya 2 fincan içerek sınırlamak çok daha iyi olacak olduğu biliniyordur.
  ]]>
  Tansiyon İçin Hangi Doktora Gitmeliyim https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-icin-hangi-doktora-gitmeliyim.html Fri, 09 Nov 2018 02:42:25 +0000 Tansiyon İçin Hangi Doktora Gitmeliyim: Tansiyona hangi bölüm bakmaktadır. Tansiyon için hangi doktora gitmeliyim, tansiyon ile ilgili olarak sıkıntı yaşayan ve birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur bu. T Tansiyon İçin Hangi Doktora Gitmeliyim: Tansiyona hangi bölüm bakmaktadır. Tansiyon için hangi doktora gitmeliyim, tansiyon ile ilgili olarak sıkıntı yaşayan ve birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur bu. Tansiyon için hangi doktora gidilmelidir, sorusunun cevabını vermeden önce tansiyon nedir Tansiyon neden meydana gelir gibi soruların cevaplarını vermek gerekir.

  Tansiyon Nedir  Tansiyon kelime olarak basınç ve gerginlik gibi manalara gelmektedir. Tıp alanında ise ön ek veya arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığı zaman, atardamarlar içinde kan basıncını ifade etmektedir. Damar içerisinde kanın akabilmesi için belirli bir basınç olması gerekir. Bu basınç, kalbin kasılması ile kanı damar içine pompalaması ve atardamarın elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemiyle olur. Kalp kasıldığında atardamarların içine kanı belli bir basınç ile pompalar. Bu esnada damar içerisindeki basınç en yüksek seviyeye ulaşır. Bu basınca tıp dilinde sistolik basınç, halk arasında ise büyük tansiyon denilir.

  Kalbin gevşemesi sonucunda ise, damar içine pompalanan kan durur. İşte bu esnada ise damarın elastiklik durumu devreye girer. Önce genişlemiş bulunan damar, kana bir basınç uygulayıp kalbin gevşemesi zamanında da kan akımını sağlar. İşte bu esnada oluşan, en düşük basınca da tıp dilinde diastolik tansiyon, halk arasında ise küçük tansiyon denilir.

  Bu basınç, 1 cm2 alanda cıva sütununun tabanına yaptığı basınç ile karşılaştırılması sonucu belirtilir. Mesela kişinin tansiyonu 12 denildiğinde, bu basınç 12 cm yüksekliğinde cıvanın sütun tabanına yaptığı basınca eşdeğer olur. Tıpta bu ölçüm, mm olarak belirtilir. Halk arasında da 12-14 gibi cm gibi söylenen ölçüler, tıp dilinde 120-140 gibi, mm cinsinden ifade edilmektedir.

  Tansiyon İçin Uygun Doktor: Peki tansiyon için hangi doktora gidilmelidir; hangi bölüm bakar bu tansiyona, hangi bölüm bakar derken; tansiyonu ölçme manasında ise, tansiyon eczane, sağlık ocağı gibi birçok yerde ölçülebilir. Tansiyon ile ilgili olarak bir doktora görünmeniz gerekiyor ise, tansiyon için iç hastalıkları yani dahiliye bölümüne ait bir alandır ve bu nedenle tansiyona dahiliye yani iç hastalıkları bölümü bakar ve bir dahiliye uzmanına görünmek gerekir.

  ]]>
  Ayran Tansiyonu https://www.yuksektansiyon.org/ayran-tansiyonu.html Fri, 09 Nov 2018 12:36:48 +0000 Ayran Tansiyonu, düşmüş olan kişiye evde ilk önce müdahale olarak ayran verilmeli. Ayranın içine katılan bir miktar tuzda düşük tansiyonun yükselmesini sağlamaktadır. Ancak bu konuda tek başına ayranın tansiyonu düşürüc Ayran Tansiyonu, düşmüş olan kişiye evde ilk önce müdahale olarak ayran verilmeli. Ayranın içine katılan bir miktar tuzda düşük tansiyonun yükselmesini sağlamaktadır. Ancak bu konuda tek başına ayranın tansiyonu düşürücü etkisi kanıtlanmış olmuyor. Bu konuda ayranın tansiyonu düşürdüğüne dair herhangi bir bilimsel açıklama mevcut olmamıştır. Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisiyle birlikte tansiyonun düşme sorunu pek çok kişinin karşılaştığı durumları arasındadır. Bu durum karşısında ayran ilk akla gelen yöntemlerden biri olsa bile, bunun yerine bol su içmek ve dengeli beslenmeye özen göstermek daha faydalı oluyor.

  Ayran ve tansiyon ilişkisi
  Tuzlu ayran tansiyon konusunda her şikâyeti olan kişiye önerilen bir içecektir. Ancak bu konuda ayranın kan basıncına herhangi bir etkisi olmaz, ayranın tansiyon düşürme konusunda yetersiz kalmasına neden olur. Ayran içine katılan tuz sayesinde düşük tansiyonun yükseldiği zannedilse bile, tuzun kalbe olan zararları düşündüğünde, uzun vadede zararlı bir yaklaşımdır. 

  Ayran tansiyonu yükseltir mi
  Tansiyon düşmesi durumu pek çok kişi tarafından basite indirgenen bir durumdur. Tuzlu ayran içerek geçiştirilmeye çalışılan bir durum olsa bile, tansiyonun her türlüsü mutlaka ciddiye alınmalı ve gerekli tedbirler dahilinde hareket ettirilmelidir. Tuzlu ayran bu noktada en son başvurulması gereken yöntem olarak akıllarda yer edilmelidir. Aksi halde tuza hassasiyeti olan kişilerde bu yöntem geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olmaktadır.

  Tansiyon Ölçümü ne zamanlar yapılmalıdır, 
  Yemekten 1 saat sonra yapılmalı. Tansiyon ölçümünün yemekten bir saat sonra, sakin ortamda yapılması gerekiyor. Sarımsak ve limon suyu gibi bazı yiyeceklerin tansiyonu düşürdüğü inanışı yanlış bir şeydir. Herhangi bir yiyecek ile yüksek tansiyonun normale dönmesi, bilimsel açıdan mümkün değildir. Tansiyon düşmesinde tuzlu ayran verilmesi yükseltmeye yardımcı olacaktır. Ancak tansiyonu ölçerek düştüğünden emin olmalıyız aksi takdirde bu tür uygulamalarda bulunmak, tansiyonun daha da yükselmesine neden olacak.
  ]]>
  Göz Tansiyonu Neden Olur https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-neden-olur.html Fri, 09 Nov 2018 22:27:19 +0000 Göz tansiyonu neden olur, toplum içerisinde göz tansiyonu olarak bilinen hastalık tıp dilinde glokom olarak adı geçmektedir Glokom birden fazla insanı etkileyen bir göz hastalığı türüdür. Tedavisi yapılmadığı takdirde Göz tansiyonu neden olur, toplum içerisinde göz tansiyonu olarak bilinen hastalık tıp dilinde glokom olarak adı geçmektedir Glokom birden fazla insanı etkileyen bir göz hastalığı türüdür. Tedavisi yapılmadığı takdirde görme kaybına sebebiyet verir. Göz tansiyonunda, göz içindeki sıvı basınç görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek şekilde yükselme durumudur. Kırk yaş ve üzeri oluşan glokom genel olarak yıllar içinde çok sinsi şekilde ilerlemektedir. Bu en çok görülen göz tansiyonu tipi olarak primer açık açılı glokom olarak da bilinir. Bu süre içerisinde glokom hastaların bir kısmında hastalığa ait herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Bir çok hasta tarafından ancak ileri zamanlarda ve görme kaybı ortaya çıktığı zaman fark ediliyor. Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri dönüşü olmadığı için erken teşhis çok önem taşır. Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen normal olmayan göz içi basınç artışı hastalığın en önemli belirtilerindendir. Düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılması glokomun erken tanı ve tedavisi için en faydalı yoldur. Başka bir göz tansiyonu çeşidi ise, ileri yaş dönemlerinde ani olarak bir krizle ortaya çıkmakta olan dar açılı glokomdur. Şiddetli bir şekilde göz ağrısı, görme bozulması, bulantı ve gözde kızarıklık ile karakterize bir tablodur. Acil olarak tedavi edilmesi gerekir. 

  Göz tansiyonu neden olur, risk faktörleri nelerdir

  Glokom dünyada milyonlarca insanda görülebilen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalık türüdür. Bununla beraber bazı etkenler hastalığın ortaya çıkma riskini arttırabilir. Bu faktörler şöyledir:
  • Göz yaralanmaları ve migren 
  • Yaş ilerlemesi ve ailede genetik yatkınlık
  • Uzun sureli kortizon tedavileri
  • Yüksek ve düşük kan basıncı
  • Sigara ve şeker hastalığı
  Glokom teşhisi konulmasının ardından tamamen iyileşip ortadan kaldırmıyor. Ancak birçok durumda uygun tedavi ile başarılı şekilde kontrol altında tutulmakta ve görme kaybının ilerlemesi önlemektedir. Eğer göz tansiyonu bulunursa hastalığın tedavisi ve izlenecek aşama geri kalan yaşam boyunca sürekli olarak devam etmiş olacaktır. Bu nedenle bir aksilik yaşamamak için doktorun vereceğin programa düzenli olarak uyulması ve tavsiye edilen tedaviyi aksatmadan uygulamak gerekir.
  ]]>
  Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-hangi-koldan-olculur.html Sat, 10 Nov 2018 13:58:24 +0000 Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür, her kişide tansiyonun doğru olarak ölçülmesi ne kadar önemli ise, aynı şekilde sağ ya da sol koldan ölçülmesi de büyük önem taşımaktadır. Özellikle yanlış olarak yapılan bir hareket ya d Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür, her kişide tansiyonun doğru olarak ölçülmesi ne kadar önemli ise, aynı şekilde sağ ya da sol koldan ölçülmesi de büyük önem taşımaktadır. Özellikle yanlış olarak yapılan bir hareket ya da tansiyonun doğru olarak ölçülmemesi sebebi ile yanlış çıkabilmektedir. Bu nedenle tansiyonun ölçüldüğü kol doğru çıkması açısından büyük önem taşımaktadır. Düşen ya da yükselen tansiyon kişi bakımından büyük sonuçlara sebep olabilir. Günde bir defa tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi kişi açısından büyük yarar sağlamaktadır. Düşük veya yüksek tansiyon hastası olan kişilerin gün içinde 2 veya 3 defa düzenli olarak tansiyonunu ölçtürmesi gerekmektedir. Tansiyon hastalarının özellikle yaz aylarında çok sıcak havalarda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Çoğunlukla ısınan hava ile beraber güneşin etkisi tansiyonun yükselmesinde ya da düşmesinde büyük etki göstermektedir. 

  Tansiyon Doğru Olarak Hangi Koldan Ölçülmelidir 

  Tansiyonun en doğru şekilde ölçüleceği kol sağ koldur. Ancak bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çünkü doğru tansiyon ölçümü bazı kimselerde sağ koldan doğru alınırken, bazı kimselerde ise, sol koldan alınmaktadır. Kısacası tansiyon ölçümü her iki koldan da yapılabilir, ancak sağ koldan ölçülmesi daha doğru sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Her gün düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılan sağ ve sol koldaki fark göz önüne alınarak daha doğru sonuç sağ koldan ya da sol koldan alınıyorsa o koldan ölçüme devam etmek daha doğru bir karardır. Mesela sağ koldaki büyük kan basıncı 130 mm Hg iken sol koldaki kan basıncı ise, 125 mm Hg olabiliyor.  Bazı kimselerde iki koldan ölçülen tansiyon arasında 10 mm Hg ile 15 mm Hg arasında geçmeyen bir fark görülebilir. Bunun sebebi sağ kola doğru giden kanın aort damarının içindeki kan basıncının düşmesine sebep olduğundan dolayı sol koldaki kan basıncının çok az ve milimetrik olarak bir düşüş bulunabilmektedir. Bundan dolayı sol koldaki tansiyon ölçümü 5 ya da 10 mm Hg düşük olarak ölçülebilir. Bu durumda en doğru tansiyon ölçümü sağ koldan yapılması daha doğru bir karar olur. Ancak bazı kişilerin her iki kolundan ölçülen tansiyon ölçümü aynı çıkabildiği de unutulmalıdır. Eğer kişinin yaşı 45'in üzerinde ve sigara kullanıyor ve bununla beraber şeker hastalığı ile yüksek tansiyon söz konusu ise, ölçüm yapılan her iki kolda tansiyon farkı olması çok daha önemli olan bir durumdur. 
  ]]>
  Küçük Tansiyon Neden Düşer https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon-neden-duser.html Sat, 10 Nov 2018 17:52:52 +0000 Küçük Tansiyon Neden Düşer, Küçük tansiyon düşüklüğü, aynı büyük tansiyonun düşmesinde olduğu şekilde zararlı etkiler meydana getirebilmektedir. Kan basıncı düşüklüğü olarak da anlatılabilen bir raha Küçük Tansiyon Neden Düşer, Küçük tansiyon düşüklüğü, aynı büyük tansiyonun düşmesinde olduğu şekilde zararlı etkiler meydana getirebilmektedir. Kan basıncı düşüklüğü olarak da anlatılabilen bir rahatsızlıktır. Küçük tansiyon 60 mm hg nin altına düştüğü zaman küçük tansiyon düşüklüğü denir. Küçük tansiyon düşüklüğünün insan vücudunda farklı etkileri olabilir.

  Küçük Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir

  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Gözlerde kararma
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Derinin nemlenmesi
  • Soğuk terleme
  • Yorgunluk
  • Bayılma
  • Susama
  • Hızlı bir şekilde soluk alıp verme
  • Depresyon

  Küçük Tansiyon Neden Düşer

  • Yetersiz beslenme
  •  Parkinson hastalığı, hipertansiyon, idrar söktürücü ve depresyon ilaçlarda küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Vücuttaki aşırı su kaybı, kusma, ishal, uzun zaman susuz kalma, aşırı egzersiz, çok aşırı derecede idrar söktürücü kullanılması ve aşırı terleme küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Kan kaybedilmesi de küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Vücutta oluşan yanıklarda küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Hamilelikte küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Kalp yetmezliği ve ana atar damar kapak darlığı da küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Böbrek üstü bezlerin az çalışması ve tiroit bezlerinin az çalışmasından da küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Böcek sokmaları ve yemek alerjileri de küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Ciddi enfeksiyon sorunları ve şeker hastalıkları da küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Ciddi büyüklükteki bacak varisleri de küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Oturur vaziyette ya da yatar iken aniden ayağa kalkmakta küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  • Düzensiz uyku ve alkolde küçük tansiyon düşmesine neden olur.
  Küçük Tansiyon Neden Düşer, Neler Yapılmalıdır

  Küçük tansiyon düştüğü zamanlarda  tuzlu ayran içmek geçici bir çözüm olabilir. Ancak sadece tuzlu ayran değil tüm tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin alımına dikkat etmelisiniz. Küçük tansiyon düşüklüğü olan insanların sürekli bir şekilde yorgun olma, uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı sıcaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar.Küçük tansiyonu düşük olan insanların dikkat etmesi gereken mühim olan özelliklerden bir tanesi de spor yaparken çok dikkatli olmalarıdır. Spor yapacaklarsa güneşin altında, havanın kirli olduğu zamanlarda yapmamalıdırlar. Gölge alanlar tercih edilmelidir. Bunların dışında küçük tansiyon düşüklüğü durumunda günlük sıvı alımını artırmanız yararlı olacaktır.

  Küçük tansiyon neden düşerse düşsün, ara ara olur ise bir sorun oluşturmaz. Ama devamlı bir şekilde olur ise kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Doktor hangi nedenden olduğunu   ]]>
  Yaşa Göre Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/yasa-gore-tansiyon.html Sat, 10 Nov 2018 21:43:54 +0000 Yaşa göre tansiyon, tansiyon yaşa göre değişen değerledir. Bu durumun temel nedeni her genç bir beden ile yaşlı bir beden arasında metabolizma hızının farklı olmasıdır. Genç olan kişiler aktif bir yaşam sürdüğünden d Yaşa göre tansiyon, tansiyon yaşa göre değişen değerledir. Bu durumun temel nedeni her genç bir beden ile yaşlı bir beden arasında metabolizma hızının farklı olmasıdır. Genç olan kişiler aktif bir yaşam sürdüğünden dolayı kalp daha hızlı çalışır ve bu durumda tansiyon değerlerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Dünya genelinde çok sayıda kişi tansiyon sorunu yaşadığından dolayı sizlere yaşa göre tansiyon değerleri ne olmalıdır konusunda bilgi aktarmaya çalışacağız.

  Durgun bir yaşam süren kişide nabız değerlerine bağlı olarak tansiyonun yükselmesini tetiklemektedir. Yapılan faaliyetler sonucunda nabzın yükselmesi durumunda orantısal olarak tansiyonda yükselmesine neden olabilmektedir. Aşırı nabız yüksekliği olduğu zaman tansiyon yükselmesini beraberinde getireceğinden dolayı sürekli olarak çok ciddi problemler de ortaya çıkarabilir.

  Bazı etkenler büyük önem arz ettiği kadar tansiyon da büyük önem önem taşımaktadır. Sağlıklı bireyler üzerinde yapılan incelemeler akabinde büyük tansiyon değerinin 11-14 arasında olması, küçük tansiyon değerinin ise 7-9 arasında olması sağlıklı olarak kabul ediliyor.  Tansiyon değerleri küçülmesi veya yükselmesi de yaştan ciddi anlamda etkilenir makalemizin devamından yaşa göre tansiyon değerleri kaç olmalı konusunda bilgiler aktarmaya sunmaya çalışacağız.

  Yaşa göre tansiyon değerleri şöyledir;

  • Bebeklerde 90–60 mmhg
  • 1–10 yaş arasında 100–70 mmhg
  • 10–18 yaş arasında 110–73 mmhg
  • 18–35 yaş arasında 120–75 mmhg
  • 35–50 yaş arasında 130–80 mmhg
  • 50–70 yaş arasında 140–85 mmhg
  • 70–90 yaş arasında 150–87 mmhg

  ]]>
  Büyük Tansiyon Düşüklüğü https://www.yuksektansiyon.org/buyuk-tansiyon-dusuklugu.html Sun, 11 Nov 2018 04:24:37 +0000 Büyük Tansiyon Düşüklüğü, Normal büyük tansiyon değeri 120 olarak kabul edilir. Şayet tansiyonunuz büyük tansiyonunuz 90 nın altına inmiş ise büyük tansiyonunuz düşük anlamına gelmektedir. Tansiyonunuzu ölçtürd Büyük Tansiyon Düşüklüğü, Normal büyük tansiyon değeri 120 olarak kabul edilir. Şayet tansiyonunuz büyük tansiyonunuz 90 nın altına inmiş ise büyük tansiyonunuz düşük anlamına gelmektedir. Tansiyonunuzu ölçtürdünüz zaman büyük tansiyonunuzun düşük olması illa ki sağlığınızın bozuk olduğu anlamına gelmez. Kimi insanların tansiyonu sözü edilen 90 nın altında olmasına rağmen son derece güzel ve sağlıklı bir yaşam sürmektedirler. Büyük tansiyon çok fazla düştüğü zaman insanın vücudundaki kan akışının organlara yeterince besin ve oksijen taşıyamamasıdır. Büyük tansiyon düşüklüğünün bir sağlık sorununa yol açıp açmadığı bazı şikayetlerin meydana çıkmasıyla anlaşılmaktadır.

  Büyük Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir

  • Baş dönmesi
  • Gözlerde kararma
  • Mide bulantısı
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Soğuk terleme
  • Susama
  • Derinin nemlenmesi
  • Yorgunluk
  • Bayılma
  • Hızlı bir şekilde soluk alıp verme
  • Kansızlık
  • Depresyon

  Büyük Tansiyon Düşüklüğü Sebepleri

  • Parkinson hastalığı, hipertansiyon, depresyon ve idrar söktürücü ilaçlarda büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Kan kaybedilmesi büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Vücuttaki aşırı su kaybı, ishal kusma, uzun zaman susuz kalma, aşırı egzersiz, çok aşırı derecede idrar söktürücü ilaçlar kullanılması ve aşırı terleme büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Yetersiz beslenme ve hamilelik büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Vücutta oluşan derin yanıklar büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Tiroit bezlerinin az çalışması ve böbrek üstü bezlerin az çalışması büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Kalp yetmezliği ve atar damar kapak darlığı büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Böcek sokmaları ve yemek alerjileri büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Oturur vaziyette veya yatar iken aniden ayağa kalkmak büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Şeker hastalıkları ve ciddi enfeksiyon sorunları büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.
  • Ciddi büyüklükteki bacak varisleri büyük tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

  Büyük Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir

  Büyük tansiyon düşüklüğünün en uygun tedavi, büyük tansiyonun düşüklüğü sebep olan faktöre göre değişmektedir. Mesela eğer insanda kan kaybı nedeniyle büyük tansiyon düşmüş ise en iyi tedavi kan nakli ya da vücuttaki kaybedilen sıvıların damar yoluyla verilmesi olacaktır. Büyük tansiyon düşüklüğü ayrıca tuzlu ayran içilerek, sağlıklı beslenerek, sıvı alımını arttırarak,  büyük tansiyon düşüklüğünü yükselten ilaçlar kullanarak veya basınç çoraplar giyerek kanın bacaklardaki toplanmasını tedavi edilebilir.

   

   

   

  ]]>
  Yeşil Çay Tansiyonu Düşürür Mü https://www.yuksektansiyon.org/yesil-cay-tansiyonu-dusurur-mu.html Sun, 11 Nov 2018 14:02:36 +0000 Yeşil Çay Tansiyonu Düşürür Mü, bitki çayları özellikle her insanın sağlığını olumlu yönlerde etkileyen en sağlıklı içeceklerden birisidir. Tüketildiğinde pek çok faydası olan yeşil çay hemen her insanın günlük d Yeşil Çay Tansiyonu Düşürür Mü, bitki çayları özellikle her insanın sağlığını olumlu yönlerde etkileyen en sağlıklı içeceklerden birisidir. Tüketildiğinde pek çok faydası olan yeşil çay hemen her insanın günlük düzenli olarak tüketmeye başladığı bitki çayları arasında yer almaktadır. Sağlık açısından bu kadar faydalı olan yeşil çay, aynı zamanda yapılan araştırmalar sonunda tansiyon düşürücü etkisi olduğunu da ortaya koymuştur. Yeşil çay direkt olarak tansiyonu düşürmesi mümkün olmasa da, her gün düzenli bir şekilde yeşil çayın tüketen kişinin yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalanma riskini daha aza indirdiğini söyleyebiliriz. Yeşil çay özellikle kanser hastalıklarının tedavisi esnasında yardımcı bir bitki çayı olarak kullanılsa da, yeşil çay tüketiminin tansiyonu düşürücü etkisinin olduğu da kanıtlanan bir gerçektir. Pek çok kimse iş ya da özel hayatında yaşamış olduğu stres ile başa çıkma konusunda rahatlatıcı bir etkisi olan yeşil çayın tüketimi sayesinde bu stresten arınarak yüksek tansiyona yakalanma olasılığını büyük ölçüde düşürmektedir. Ayrıca gün içinde 2 fincan yeşil çay tüketimi tansiyonu düşürerek dengelerken, aynı zamanda kalp krizi riskini en aza indiren mucizevi faydası olan etkili bitki çaylarından bir tanesidir. 

  Yeşil Çay Tansiyonu Düşürür Mü, Bu Nasıl Olur Özellikle yüksek tansiyonu rahatsızlığı olan pek çok kişi ilaç kullanımı yerine çoğunlukla doğal yöntemlerle tansiyon düşürme yolları için farklı alternatifler aramaktadır. Yüksek tansiyonu düşürmek için insanların tüketebileceği bazı içeceklerle yiyeceklerin sağlık açısından faydası olsa da yinede ilaçların insan sağlığı açısından daha fazla faydası olduğunu da göz ardı edemeyiz. Bunun için yüksek tansiyon hastalarının kullandıkları ilaçlarının yanında ek olarak yeşil çay tüketimine özen göstermesi özellikle tansiyon değerlerinin dengede kalma konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Yeşil çay kendi bünyesinde barındırdığı "polyphenol" antioksidan maddesi sebebi ile vücuttaki damarların genişlemesini sağladığı için kan basıncının düşmesinde yardımcı olur. Bu sayede yüksek tansiyonun düşerek dengede kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca yeşil çay vücut metabolizmasının daha hızlı çalışmasına yararlı olduğu için kilo verme konusunda çok faydalıdır. Bu nedenle vücuttan verilen her beş kilo özellikle yüksek tansiyonun düşüşünde 10 birim fayda sağladığı göz önünde tutulmalıdır.
  ]]>
  Ani Tansiyon Düşmesi https://www.yuksektansiyon.org/ani-tansiyon-dusmesi.html Mon, 12 Nov 2018 13:33:33 +0000 Ani tansiyon düşmesi, atar damarla da bulunan kanın kalbe pompalanması için gerekli olan basıncın ani bir şekilde yavaşlaması ile birlikta ortaya çıkan duruma verilen addır. Damarlara giden kan pompalanır ve belli bi Ani tansiyon düşmesi, atar damarla da bulunan kanın kalbe pompalanması için gerekli olan basıncın ani bir şekilde yavaşlaması ile birlikta ortaya çıkan duruma verilen addır. Damarlara giden kan pompalanır ve belli bir hızla birlikte basınçlanarak kalbe ulaşmaya çalışır. Ancak belli  sebeplerden dolayı bu basıncın yavaşlaması halinde kan kalbe yavaş bir şekilde çıkmaya başlar ve tansiyon düşmesi adını verdiğimiz durum ortaya çıkar. Hemen hemen herkesin başına gelecek bir durum olan tansiyon düşmesi bazen yavaş yavaş kendini belli eder iken bazen de ani bir şekilde düşebilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, gözler de kararma meydana gelmesi, görme bozuklukları, uykulu olma hali, terleme gibi durumların ortaya çıkması ani tansiyon düşmesi durumunun belirtileridir. Bu tür belirtiler kendini göstermeye başlaldığı zaman kişi hemen tansiyonunu ölçerek önlem almalıdır. Ayrıca ani tansiyon düşmesine sebebiyet veren etken ve durumlardan da uzak durmaya çalışmalıdır. 

  Ani tansiyon düşmesi sebeplerini beraber inceleyelim;

  • Aşırı yağlı, baharatlı veya ağır yemeklerin fazla tüketilmesinden dolayı,
  • Çok fazla yemek yenilmesi ve vücut direncinin kırılmasından dolayı,
  • Herhangi bir sebepten dolayı kullanılan ilaçların yan etkisinden,
  • Vücudun uzun süre susuz kalması da bu durumun ortaya çıkmasına neden olur, hatta tuz kullanımının yetersiz olması da tansiyon düşmesine neden olabilir,
  • Kişi hamile ise bu durumda ani tansiyon düşmesine sebebiyet verebilir,
  • Kalp hızının yavaş olması, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi sorunlar,
  • Herhangi bir sebepten dolayı kan kaybı yaşanması,
  • Stres, üzüntü, heyecan, korku ve telaş gibi duyguların ani ve şiddetli yaşanması halinde,
  • Uzun süre beslenilmediği veya düzensiz beslenildiği zaman,
  • Herhangi bir hastalığın yan etkisi veya belirtisi olarak,
  • Aşırı sıcak ortamda bulunulduğu için kendini gösterebilir,
  • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkabilir,

  Görüldüğü üzere ani tansiyon düşmesi rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok sebep ve etken durum kendini göstermektedir. Ani tansiyon düşmesi yaşayan kişi öncelikle doktor müdahalesi altında uygun olan tedavi şeklini olup kendine dikkat etmelidir. Yeme ve içmesine dikkat ederek aşırı yağlı veya ağır besinlerin tüketiminden uzak durmalıdır. Az ve hafif yemekler yiyerek bol miktar da sebze ve meyve tüketin. Günlük su ihtiyacınızı karşılayacak kadar su ve tuz tüketmeye özen gösterirken düzenli olarak yürüyüşler de yapın. Sinir ve stresli durumlardan uzak durup kendinizi dinlendirici aktiviteler ile oyalamaya özen gösterin. Tüm bu yöntemler düzenli bir şekilde uygulanır ise ani tansiyon düşmesi sorunu ortadan kalkar.

  ]]>
  Tansiyon Holter https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-holter.html Tue, 13 Nov 2018 12:19:30 +0000 Tansiyon holter, kola takılı bırakılarak tansiyonu belli aralıklarla otomatik olarak ölçüp kaydeden ve sonra bunun dökümünü veren bir cihazdır. Hangi aralıklarla ölçüm yapması istenirse programlanır veya hastanın kendisi de Tansiyon holter, kola takılı bırakılarak tansiyonu belli aralıklarla otomatik olarak ölçüp kaydeden ve sonra bunun dökümünü veren bir cihazdır. Hangi aralıklarla ölçüm yapması istenirse programlanır veya hastanın kendisi de dahil hiç kimsenin bir müdahalesi olmadan uyurken bile otomatik olan ölçümler yapılmış olur. Özellikle hastanede yada doktor yanında yükselen tansiyonu ayırt etmekte ve tansiyon ölçme girişimi sırasında heyecanlanarak tansiyonu yükselen kişilerde de ayrıca günlerin değişik vakitlerinde veya özellikle de uykuda tansiyonun nasıl olduğunu aydınlatma gibi konularda çok yararlı olan testlerden birisidir. Tansiyonlarını iyi zanneden kişilerde çoğunluğu bir türlü geçmeyen baş ağrısı, kulak uğultusu ve yorgunluk gibi şikayetlere veya migren, sinüzit, depresyon gibi tanılarla ömürlerini tüketmektedirler. Bunun içinde küçük bir cihaz hasta kişiye takılarak manşoru kola sarılır veya kişi normal günlük yaşantısına döner. Cihaz hastanın normal yaşantısı sırasında 24 saat süreyle yada planlanan belli aralıklarla tansiyonu ölçerek kaydeder. Süre sonunda da hastadan cihaz çıkarılır kaydedilen bilgilerde bilgisayarda değerlendirilir ve bütün bir gün boyunca kişinin tansiyon profili ortaya çıkarılır.

  Tansiyon holteri nedir ve nasıl kullanılmalıdır, tansiyon holteri hastaların gün boyu tansiyonlarının sık sık aralıklarla ölçülerek uykuda, dinlenirken ve aktif haldeyken tansiyon yada nabız sayısını da  kaydeden bir cihazdır. Böylelikle uzun süreli olarak hipertansiyonu olan hastaların günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin de yüksek olduğu saptanarak o saatlere kadar tedavi eklenmektedir. Daha önceden de hipertansiyonu olmayan hastalarda ilk teşhis konularak tedavisinin düzenlenmesi sağlanmaktadır. Bunun içinde küçük bir cihaz hastaya takılarak manşonu kola sarılır veya kişi normal günlük yaşantısına döner. Cihaz hastanın normal yaşantısı sırasında 24 saat süreyle yada planlanan belli aralıklarla tansiyonu ölçerek kaydeder. 
  ]]>
  Tansiyon Kaç Olursa Tehlikeli Olur https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-kac-olursa-tehlikeli-olur.html Tue, 13 Nov 2018 19:32:54 +0000 Tansiyon kaç olursa tehlikeli olur, 140/90 mm hg üzeri hipertansiyon olarak kabul etmektedir. AHA (Avrupa hipertansiyon cemiyeti) ne göre, tansiyon sınıflaması daha ayrıntılı olarak alınmıştır. Ev ölçümleri için hipertan Tansiyon kaç olursa tehlikeli olur, 140/90 mm hg üzeri hipertansiyon olarak kabul etmektedir. AHA (Avrupa hipertansiyon cemiyeti) ne göre, tansiyon sınıflaması daha ayrıntılı olarak alınmıştır. Ev ölçümleri için hipertansiyon sınırın 135/85 mmhg, 24 saatlik kan basıncı takibinde ise sınırın 125/80 mmhg olarak belirlendirilmiştir. Bu değerlerin altında ya da üstünde olduğunda tehlike ortaya çıkabilir. Sistolik (büyük) tansiyonun 140 mmhg üzerinde diastolik (küçük) tansiyonunsa 90 mmhg altında olduğu duruma ise izole sistolik hipertansiyon (sadece büyük tansiyonun yüksek, küçük tansiyonun normal veya düşük kalması) denilmektedir. Tansiyon kaç olursa tehlikeli olur, sorusunu cevapladıktan sonra, oluşabilecek tehlikelere göz atalım.

  Hastaların önemli olan kısımlarında herhangi bir bulgu yoktur. Bazen tek bulgu ölçülen kan basıncının yüksek gelmesidir. Bazı hastalarda baş ağrısı çarpıntı nefes darlığı halsizlik bulantı kusma baş dönmesi meydana gelmektedir. Uzun süren kontrol edilmeyen hipertansiyon ancak hedef organ hasarlarıyla kendini belli etmektedir. Bu organlar beyin, kalp, böbrek, retina ve kan damarlarındandır. Bu organlara ait hastalıklar ve bulgular, böbrek yetmezliği proteinüri, damarlarda anevrizma (anormal genişleme) tıkanma, inme ensefalopati, kalp damar hastalığı kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi...
  Hipertansiyonun nedeni yüzde 90-95 bilinmemektedir. Yüzde 5-10 luk bir kısımda ise sekonder (bir nedene bağlı) hipertansiyon söz konusu olur.

  Tansiyonun tehlikesini atlatmak için neler yapılmalıdır

  Tansiyon ölçümünde, hem tansiyon ölçen hemde tansiyonu ölçülen kişinin gevşemiş, pozisyonda rahat olmaları, kişinin ölçümden en az yarım saat önce bir şey yememesi, kafein alınmaması, sigara içilmemesi gerekir. Ölçümden önce en az 5 dakika istirahat edilmesi, ayaklar yere temas eder şekilde uzatır pozisyonda bulunması gerekir. Koldan tüm giysiler çıkarılmalıdır. 2 dakika aralıklarla 2  ya da daha fazla ölçüm yapılmalıdır. Kullanılan cihazın boyutları uygun olması gerekir.
  ]]>
  Cay Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/cay-tansiyonu-yukseltirmi.html Wed, 14 Nov 2018 04:42:59 +0000 Çay Tansiyonu Yükseltir Mi, Çay düzenli içildiği zaman araştırmalara göre tansiyonu etkilediği kanısına varılmıştır. Siyah çay eğer ki çok fazla sıklıkta tüketiyor iseniz yüksek tansiyon olabilme ihtimaliniz oldukça fa Çay Tansiyonu Yükseltir Mi, Çay düzenli içildiği zaman araştırmalara göre tansiyonu etkilediği kanısına varılmıştır. Siyah çay eğer ki çok fazla sıklıkta tüketiyor iseniz yüksek tansiyon olabilme ihtimaliniz oldukça fazla oranda artmaktadır. Bu sebepten kaynaklı çay tansiyona, tansiyonunuzda kalbinize zarar verir. Çay tüketimini en aza indirgemenizi gerekmektedir. Eğer ki çay içme tüketiminizi düşüremiyor iseniz bu durum sizi, tansiyonunuzu ve kalbinizi yüksek oranda etkiler. Buda sizi çok daha fazla yorabilir. Çay kan basıncını da düşürebilme özelliği vardır. 

  Çay tansiyonu yükseltir mi

  Sorunun cevabı aslında içilen miktara bağlı olarak değişir. Bunun yanı sıra fazla çay tüketimi kansızlığa da yol açabilmektedir. Çok fazla çay tüketimi insan vücudun da strese de yol açabilmektedir. Çünkü çayın içerisinde azda olsa kafein bulunmaktadır. Bu stresten kaynaklı yaşam kaliteniz düşebilir. Kalp krizi riskiniz de yüksek oranda artmaktadır. Gün içerisinde çok fazla tüketilen çay vücudunuzda, sinir bozuklukları, çarpıntı, aşırı derecede stres, kabızlık, yüksek tansiyon, el titremeleri, baş ağrısı, bulantı, sıkıntı ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Fazla çay tüketimi idrar da artma da oluşturur. Eğer ki romatizma hastalığınız da varsa size büyük oranda zararlar verebilir. Eğer ki böbreğiniz de kum ya da taş varsa içmemeniz önerilir. Bunların yanı sıra kabızlık, yüksek tansiyon, karaciğer hastaları ve kabızlık sorunu yaşayanlar çay tüketmemelidir. 

  Çayla birlikte şeker kullanımınızı da düzeltmeniz gerekmektedir. Çok fazla şeker kullanımı çayda kalp ve damar hastalıkları, şişmanlık ve şeker hastası iseniz  şekerinizin yükselmesine yol açabilmektedir. Şekerli ya da şekersiz çay tüketimi yüksek oranda anemiyi de etkiler. Vücuttaki toksit maddesinin de birikmesine neden olabiliyor. Eğer ki çay tüketiminizi azaltamıyor iseniz, tercihen şekerli içmek yerine şeker oranını azaltabilirsiniz. Gün aşırı 3 bardaktan fazla çay içiyor iseniz her çay bardağı için biraz biraz su tüketmelisiniz. Çayı demli olarak değilde açık çay içerek tüketmeye çalışınız. Kısacası çay tansiyonu büyük oranda etkilemektedir. düzenli içildiği taktirde yani her gün 3 bardak ve şeker oranınızı ayarlayabiliyor iseniz çayın zararları olduğu kadar yararı da vardır. 


  ]]>
  Küçük Tansiyon Neden Yükselir https://www.yuksektansiyon.org/kucuk-tansiyon-neden-yukselir.html Wed, 14 Nov 2018 11:48:54 +0000 Küçük tansiyon neden yükselir, sözlüğe bakıldığı zaman gerginlik ve basınç ve gibi anlamları belirttiği görülen tansiyon kelimesi, sağlık alanında önüne veya arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığı zaman, Küçük tansiyon neden yükselir, sözlüğe bakıldığı zaman gerginlik ve basınç ve gibi anlamları belirttiği görülen tansiyon kelimesi, sağlık alanında önüne veya arkasına başka sözcük eklemeden kullanıldığı zaman, atar damarların içerisindeki kan basıncını ifade eder. Damarın içerisinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekir. Bu basıncı, kalbin kasıntı oluşturmasıyla beraber kanı damarların içine pompalamasına ve atar damarların elastik olma özelliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur. Kalp kasıldığı vakit atar damarların içerisine kanı belirli bir basınçla pompalıyor. Bu esnada damar içerisindeki basınç en yüksek düzeye ulaşma gerçekleşmektedir.

  Küçük tansiyon neden yükselir

  Kalbin gevşemesi anında kan akımının sağlanmasıyla beraber damarlara belirli bir basınç sağlanır, bu basınca da küçük tansiyon denilmektedir. Tıp literatüründe diastolik olarak isimlendirilen küçük tansiyon, belirli bir düzeye kadar problem yaratmamaktadır. Tam tersine normalin biraz altında olduğu zaman kalp ve damar hastalıklarından uzak daha sağlıklı bir yaşam devam ettirmenin göstergesidir. Düşük tansiyonun problem olduğu anlar, tansiyon yüksekliğinin çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması durumu olarak bilinmektedir. Böyle hallerde şok durumundan söz edilir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan şekli ortostatik hipotansiyon olarak biliniyor. Kişinin otururken veya yatar durumdayken normal düzeylerde olan tansiyonunun, ayağa kalktığı zaman düşmesi olayıdır. Bu durumdasa bir süre için beyne daha az kan gideceği için geçici olarak de şuur ve denge bozuklukları meydana gelme ihtimali olabilir. Sıvı kayıpları esnasında daha sık görülen bu durum sıvı açığının kapatılmasına rağmen devam ediyorsa eğer veya yüksek tansiyon tedavisi altında olanlarda görülüyorsa bir uzman doktora başvurmak gerekli olacaktır.

  Küçük tansiyonun yükselmesine önlemek için neler yapılmalıdır

  Kişilerin normal hayatta belirlenen yiyeceklere dikkat etmeleri gerekir. Aşırı derecede yağlı olan yiyecekleri tüketmesi veya aşırı derecede yorulması, sıcağa maruz kalması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir ve yükselebilir. Her şeyden önce küçük tansiyonun neden olduğu, ortaya çıktıktan sonra bir doktora başvurarak tansiyonun sağlık açısından ne kadar risk arz ettiği ve bu durumda neler yapılması gerektiğini, tansiyonun kaça düşmesi gerektiği gibi teferruatları öğrenmek gerekir. Eğer henüz bu durumun yaşanması erken bir dönemse, yaşam tarzınızda yapılacak olan birkaç değişiklik küçük tansiyondaki yüksekliği kontrol altında tutmak için yeterli olmuş olacaktır. Bu erken dönemde çoğu zaman ilaç kullanımı önerilmiyor. Eğer küçük tansiyon yüksekliğini kontrol altına almak için ilaç kullanmak gerekliyse, kesinlikle doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaç veya ilaçları alınmalıdır. Başkalarının tavsiye ettiği veya başkalarının kullanmış olduğu tansiyon ilaçlarını kullanmaması ve alınmaması gerekir. Eğer doktorun verdiği ilacın yan etkileri sebebiyle ortaya çıkan şikayet olursa, ilacı kendi kendine bırakmak isteyenlerin yerine doktorun bu konuyu danışarak başka bir ilaç yazmasını istemek gerekir.
  ]]>
  16 9 Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/16-9-tansiyon.html Wed, 14 Nov 2018 12:54:38 +0000 16 9 Tansiyon, kanın damarlarda akışı sırasında meydana gelen basıncının artmasıdır. Kan basıncı arttığında, damar duvarlarına binen yükte fazlalaşır ve bu durum uzun zaman içerisinde devam ettiği sürece damarlar zarar 16 9 Tansiyon, kanın damarlarda akışı sırasında meydana gelen basıncının artmasıdır. Kan basıncı arttığında, damar duvarlarına binen yükte fazlalaşır ve bu durum uzun zaman içerisinde devam ettiği sürece damarlar zarar görmeye başlar ve kalp hastalıklarının önü açılmış olur. Ancak damarların zarar görmesi az bir sürede meydana gelmez ve yıllar sürebilir. Fakat 16 9 tansiyon için gerekli önlemler alınmadığı taktirde kalp krizi ve felç riski önemli bir şekilde yükselir.

  16 9 Tansiyon Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir; 
  • Yaş; Yaş ilerlediği zaman yüksek tansiyon riski daha da artar. Erkeklerde orta yaş itibari ile yüksek tansiyon meydana gelmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Kadınlarda ise daha çok menopoz zamanından sonra meydana gelir.
  • Genetik; 16 9 tansiyon aile fertlerinde, nesilden nesile geçme durumundadır.
  • Aşırı Kilo; Kilo arttığı zaman, dokuların ve organların oksijen isteği ve bundan dolayı oksijeni taşıyan kan miktarı fazlalaşır. Vücutta bulunan kan miktarı arttığı zaman damarlardaki basınç ve tansiyon riski artar.
  • Fiziksel Olarak Aktif Olmamak; Fiziksel olarak aktif olmayan kişilerde kalp atışı daha fazla olma eğilimindedir. Kalp hızlı attığı taktirde damarlara pompalanan kanın basıncı artar. Fiziksel olarak aktif olmamak aynı şekilde 16 9 tansiyonun bir diğer önemli sebebi aşırı kiloyu da tetiklemektedir.
  • Sigara Kullanımı; Sigara içmek, zaten tütün yapısı itibarıyla tansiyonunuzu geçici bir şekilde arttırmaktadır. Ancak uzun süreli tütün tüketimi, tütünün sahip olduğu bazı kimyasalların damarları daraltmasından ötürü tansiyonun artmasına sebep olur. Sigara kullanmadığınız taktirde bile kalp ve damar sağlığınızı korumak için sigara dumanına sahip olan yerlerden uzak durulması gerekir.
  • Fazla Tuz; Yemeklerle birlikte çok tuz tüketmek bedenin suyu hapsetmesine ve bundan dolayı tansiyonun artmasına sebep olur.
  • Az Potasyum; Potasyum hücrelerdeki sodyumun dengede tutmasına yardım eden bir mineraldir. Yeterli olmayan potasyum kanda bulunan sodyum oranının yükselmesine sebep olabilir.
  • D Vitamini Eksikliği; D vitamini azlığının tansiyonu arttırdığı konusunda kesin bir şey olmamakla beraber, teorik olarak böbreklerden salınmış olan ve kan basıncını dengede tutan bir enzimin salınmasında tüketildiği için, azlığında kan basıncının artacağı kabullenilmiştir.
  • Alkol Kullanımı; Uzun zamanlı alkol kullanımının tansiyonu arttırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda 2 bardaktan çok alkol içmek ise geçici bir şekilde 16 9 tansiyonu arttırır.
  • Stres; Çok stres geçici şekilde, ama oldukça etkili bir seviyede tansiyonu arttırır.

  ]]>
  Tansiyon Nasıl Düşürülür https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-nasil-dusurulur.html Wed, 14 Nov 2018 19:44:17 +0000 Tansiyon Nasıl Düşürülür; Atardamarlar içerisindeki kanın damar çeperlerine yaptığı basınca "Tansiyon" denir. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon gerçekleşir. Yü Tansiyon Nasıl Düşürülür; Atardamarlar içerisindeki kanın damar çeperlerine yaptığı basınca "Tansiyon" denir. Kalbin kasılması sırasında büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında küçük tansiyon gerçekleşir. Yüksek  tansiyonun belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek tansiyon genelde müdahale gereken bir sorun yaratmaz ancak nadir de olsa ciddi problemlere neden olduğu ve uzun sürede kalp-damar hastalıkları riski yarattığı için tansiyonun düşürülmesi ve normal düzeyde tutulması önemlidir.

  Tansiyon Neden Yükselir

  İnsanların %90’ında yüksek tansiyonun sebebi bilinmemektedir. Bu tansiyona “Esansiyel Hipertansiyon” denir. Esansiyel Hipertansiyona yakalanma riskini arttırabilecek olan nedenler;

  • Obezite
  • Egzersiz yapmama
  • Yağlı yiyecekler yeme
  • Fazla tuz tüketme

  Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi, doğum kontrol hapları da sebep olabilmektedir.

  Tansiyon Nasıl Düşürülür

  Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) ilaç harici herkesin uygulayabileceği yöntemler ile düşürülebilir. Tansiyon düşürmede etkili yöntemler;
  • Başınızı ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayın, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar.
  • Kollar dirseklere kadar soğuk suyla yavaş yavaş yıkanmalıdır. Kollarımızı soğuk suyla yıkamak tansiyonun 1-2 derece düşmesini sağlar.
  • Soğan veya sarımsaktan bir diş tüketmek tansiyonu düşürür.
  • Bir bardağa sıkılacak yarım veya tam limonu içmek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
  • Tuzsuz süt ürünleri tüketilerek tansiyon düşürülebilir.
  • Nar veya Nar suyu tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
  • Greyfurt veya Greyfurt suyu tansiyonun düşmesin de etkili olur fakat herhangi bir tansiyon ilacı kullanıldı ise yan etkilere sebep olabilir.
  Tansiyonu yüksek olan kişilerin her gün düzenli egzersiz yapması gerekmektedir. Bu sayede hızlanan kan dolaşımı, tansiyonun düzenlenmesini sağlar.  ]]>
  Göz Tansiyonu Belirtileri https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-belirtileri.html Thu, 15 Nov 2018 14:54:41 +0000 Göz tansiyonu belirtileri, göz içinde basıncın normalden daha yüksek olamsı göz tansiyonu olarak tanımlanır. Göz tansiyonu, civanın milimetre değeriyle ölçülür. Kabul edilen göz tansiyonu değerleri 10-21 mm/Hg a Göz tansiyonu belirtileri, göz içinde basıncın normalden daha yüksek olamsı göz tansiyonu olarak tanımlanır. Göz tansiyonu, civanın milimetre değeriyle ölçülür. Kabul edilen göz tansiyonu değerleri 10-21 mm/Hg arasıdır. 22 mm/Hg üzerinde olan değerler göz tansiyonun yüksek olduğunu gösterir. Göz tansiyonu direkt olarak bir göz hastalığı olarak değerlendirilmez. Ciddi göz hastalıklarına eşlik eden bir durumdur. Göz tansiyonu yüksek değerlerde olan kişide gözde kalıcı körlük sebebi olan  glokom oluşma riski göz tansiyonu normal olan kişilerden çok daha fazladır.

  Göz tansiyonu birçok nedene bağlı olarak yükselebilir. Göz tansiyonun yükselmesine yol açan etkenler, kullanılan bazı ilaçlar, göz travması, genetik, korneaya bağlı gelişen göz hastalıkları, pigment dispersiyonu sendromu, psödoeksfoliasyon olarak sıralanabilir. Göz tansiyonu teşhisinde bazı testler kullanılır. Bu testler, görsel alan testi, pakimetri testi, oftalmoskopi testidir. Tedavisi göz tansiyon değerlerine bağlı olarak değişir. Eğer ölçümlerde değerler normale yakın çıkmışsa direkt tedaviye başlamak yerine hastanın takip edilmesine karar verilebilir. Değerler yüksekse ilaç tedavisine başlanır. Göz içindeki basıncı azaltan göz damlaları göz tansiyonu tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Damla kullanılmaya başlandıktan sonra yine etkinliğini kontrol etmek için düzenli tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Eğer göz tansiyonu primer açılı glokoma sebep olmuşsa tedavi daha farklı şekillerde planlanabilir.

  Göz tansiyonu belirtileri nelerdir

  Göz tansiyonunda, göz kızarması, kaşınması ya da göz ağrısı gibi belirgin belirtiler görülmez. Dolayısıyla rahatsızlığı fark etmek kolay değildir. Göz tansiyonunun tespit edilmesi için düzenli göz muayenesi yapılması gerekir. Göz muayenesi göz tansiyonunu belirlemek için kritik önem taşır. Rutin bir göz muayenesinde göz tansiyon ölçümü basit bir şekilde yapılabilir. Eğer ölçümlerde tansiyon yüksek çıkmışsa hasta takibe alınarak ölçümler düzenli şekilde yapılmaya devam edilir. Göz tansiyonu belirtileri bariz bir şekilde yaşanmasa da göz tansiyonunu tetikleyen bazı durumlar vardır. Örneğin, menopoz dönemi göz tansiyonu riskini ciddi oranda arttırabilir. Bu nedenle bu dönemlerde kadınlarda erkeklere nazaran göz tansiyonu görülme riski daha fazladır. Göz tansiyonu olan erkeklerde ise kadınlara oranla glokom oluşma riski daha fazladır. Göz tansiyonu ileri yaşlara ulaşıldıkça yavaş yavaş artmaya başlar ve eğer müdahale edilemezse glokom gelişme riski yükselir.

  ]]>
  Büyük Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/buyuk-tansiyon.html Thu, 15 Nov 2018 17:23:02 +0000 Büyük tansiyon, tansiyon, atardamarda yer alan, dolaşım sisteminde bulunan kan basıncıdır. Büyük tansiyon ise kalbin atardamara pompaladığı kanın en yüksek seviyeye çıkması durumudur. Büyük ve küçük tansiyon değeri tansi Büyük tansiyon, tansiyon, atardamarda yer alan, dolaşım sisteminde bulunan kan basıncıdır. Büyük tansiyon ise kalbin atardamara pompaladığı kanın en yüksek seviyeye çıkması durumudur. Büyük ve küçük tansiyon değeri tansiyon aleti ile ölçülür. Sağlıklı bir yaşam için sıklıkla takip edilmesi gereken bir sağlık ölçme birimi olan tansiyon, birçok rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu nedenle büyük ve küçük tansiyonun normal değerleri bilinmeli, tansiyonun düşmesi yada yükselmesi durumunda mutlaka önlem alınmalıdır. Kasılma basıncı, tıp dilindeki adı ile sistolik basınç olan büyük tansiyon ölçüm esnasında ilk yazılan basınçtır. Tansiyon ölçümü esnasında küçük tansiyon, büyük tansiyon ya da normal tansiyon terimleri kullanılır. Mesela tansiyon ölçümü 130-80 mm olan değerde 130 mm büyük tansiyonu, 80 mm küçük tansiyonu ifade eder. 

  İdeal büyük tansiyon değerleri, büyük tansiyon değeri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat en geçerli olan tansiyon değerleri şöyledir; 
  • 10-18 yaş büyük tansiyon 110 mm, küçük tansiyon 73 mm 
  • 18-35 yaş büyük Tansiyon 120 mm, küçük tansiyon 75 mm 
  • 35-50 yaş büyük tansiyon 130 mm, küçük tansiyon 85 mm 
  • 70-90 yaş büyük tansiyon 150 mm, küçük tansiyon 87 mm dir.   
  Tansiyon ölçümü bu aralıklarda çıkan kişinin küçük ve büyük tansiyonu normal değerdedir. Tansiyon ölçümünde büyük tansiyonun 100 mm küçük tansiyonun 60 mm (10-6) çıkması düşük tansiyon, büyük tansiyonun 180 mm küçük tansiyonun 110 mm değerinde olması yüksek tansiyon, büyük tansiyon 180 mm küçük tansiyonun 60-89 mm olmasının ise normal tansiyon olduğu söylenebilir. Bazı durumlarda bu değerler düşebilir ya da yükselebilir. Küçük tansiyonun yüksek çıkması çarpıntıya ve damar sisteminde bir takım zararların oluşmasına neden olabilir. Küçük tansiyonun yüksek olması büyük tansiyonun yüksek olmasından çok daha önemlidir, büyük tansiyonun düşük olması da küçük tansiyonun düşük olmasından daha ciddi bir durumdur.

  Büyük tansiyon düşmesi durumunda ortaya çıkacak belirtiler, göz kararması, baş dönmesi, bulantı, yüz renginde sararma, sersemlik, güçsüzlük ve halsizlik, nefes alma güçlüğü, terleme, bayılma ve konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  ]]>
  Çınar Yaprağı Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/cinar-yapragi-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 15 Nov 2018 19:47:06 +0000 Çınar yaprağı tansiyonu yükseltirmi: Çınar ağacı yaprağı yararlarından dolayı son yıllarda farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaya başlanmıştır. Bitki uzmanları tarafından yapılan çalışmalar, Çınar yaprağı tansiyonu yükseltirmi: Çınar ağacı yaprağı yararlarından dolayı son yıllarda farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaya başlanmıştır. Bitki uzmanları tarafından yapılan çalışmalar, çınar yaprağının sağlık için çok yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle kireçleme gibi sıkıntılara karşı kür şeklinde uygulanan çınar ağacı yaprağı, kireçlemeyi tamamen ortadan kaldırmak için bitki uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Çınar yaprağı ile yapılan kür eklemlere uygulandığında kireçlenmenin kısa sürede tedavi olmasını sağlamaktadır. Çınar yaprağı ile birlikte ağacın kozalağı ve kökünü de kullanılarak değişik hastalıkların tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. Ancak her bitkide olduğu gibi çınar yaprağının zararının olup olmadığı çoğu insan tarafından merak edilmektedir. 

  Çınar yaprağı tansiyonu yükseltirmi; Çınar yaprağının çok bilindik ya da kanıtlanmış herhangi bir zararı tespit edilememiştir. Fakat çok nadir de olsa bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Çınar yaprağının hayati risk yaratacak çok ciddi bir zararı yoktur. Ancak bazı durumlarda içerisinde bulunan tanen adı verilen madde nedeniyle geçici ve kısa süreli mide bulantısına neden olabilir. Çok sıkça olmasa da mide bulantısı kusma, ishal, baş dönmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu tür yan etkiler doktora gidecek kadar ciddi değildir. Ve sağlık için herhangi bir risk taşımaz. Çınar yaprağı bazı hassas bünyelerde nadir de olsa alerjiye yol açabilir. Bu etkisi de çok ender olarak görülmektedir. Bütün bunların haricinde çınar yaprağının gözlemlenmiş başka bir zararı kesinlikle bulunmamıştır. Dolayısı ile çınar yaprağını tansiyon yükselmesine sebep olacak bir durumu söz konusu değildir. Tanen denilen maddeden dolayı mide bulantısı beraberinde baş dönmesinde sebep olduğundan dolayı, bu durum kesinlikle tansiyonla karıştırılmamalıdır.


  ]]>
  Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-dusmesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 16 Nov 2018 09:35:22 +0000 Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir, bireyin kan basıncının olması gereken değerlerin normalin altına inmesi düşük tansiyon olarak kabul edilir. İlk algılamada küçük bir sağlık problemi olarak düşünülse de düşük tans Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir, bireyin kan basıncının olması gereken değerlerin normalin altına inmesi düşük tansiyon olarak kabul edilir. İlk algılamada küçük bir sağlık problemi olarak düşünülse de düşük tansiyon sağlık açısından oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan belirtileri arasında ise baş dönmesi, göz kararması yada bayılma şeklinde gelişmektedir. Düşük tansiyonun en sık rastlanan belirtileri arasında ise baş dönmesi, göz kararması yada bayılma şeklinde gelişmektedir. Düşük tansiyonun kendini gösterme sebepleri arasında ilk sırada düzensiz ve yetersiz beslenme alışkanlıkları olmasının yanında farklı rahatsızlıklar da tansiyon düşme sorununa sebep olabilmektedir. 

  Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir

  Su Tüketimi: İnsan sağlığı açısından hayati öneme sahip olan su, özellikle tansiyon düşmesine çok iyi gelmektedir. İnsan vücudunda damar içinde bulunan sıvıların azalması nedeni ile tansiyon düşmektedir. Bu yüzden tansiyonun yükselmesi için özellikle su tüketimi, yüksek oranda su içeren sebze ve meyve ile bitki çayları tüketmek düşük tansiyona iyi gelecektir.

  Kuru Üzüm: Düşük tansiyon üzerinde büyük etkilere sahip olan ve başlı başına şifalı ve doğal bir kaynak görevi üstlenen kuru üzüm, kişilerde adrenal bezlerinin işlevini destekleyerek düşük tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. 
  Bu yüzden 30-35 tane kuru üzümü uygun bir kabın içine alarak üzerine bir su bardağı su ilave ederek karışımı bir gece bekletin. Ertesi gün aç karnına ıslatılmış üzümleri yedikten sonra üzüm suyunu da için.

  Havuç Suyu: Özellikle güne taze sıkılmış havuç suyunun içine bal ilave edip içerek başlamak düşük tansiyona iyi gelecektir. Kan dolaşımının desteklenmesine yardımcı olan havuç suyu tansiyon değerlerini büyük ölçüde düzenlemektedir.
  Bir su bardağını dolduracak kadar taze havucu sıkarak havuç suyu elde edin ve üzerine 1 yemek kaşığı süzme bal ilave edip karışımı iyice karıştırın. Şayet kronikleşmiş tansiyon düşüklüğünüz varsa, her sabah düzenli olarak aç karnına bu karışımı içebilirsiniz.

  Anason: Halk arasında yüksek tansiyona karşı iyi geldiği düşünülmektedir, fakat anason tansiyon düşüklüğüne karşı çok iyi gelmektedir. Anason bünyesinde barındırdığı potasyum, manganez. demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi değerli mineraller ile vücuttaki demir ve potasyum miktarının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden de tansiyon seviyesini yükselterek dengelemektedir. Ayrıca anason, içeriğinde bulunan B vitamini barındırmaktadır. Anason tansiyon düşüklüğüne karşı şöyle kullanılabilir.
  Küçük bir miktar anason yemek pişirilirken yemeğin içine baharat şeklinde eklenerek kullanılabilir. Ayrıca 1 su bardağı kaynamış su içine 2 çay kaşığı anason ilave edilerek yaklaşık 10-15 dakika kadar demlenmesi sağlandıktan sonra anason çayı olarak içilebilir.

  Alıç: Farklı antioksidan türleri barındıran alıç meyvesi, vücutta bulunan serbest radikallerin zarar vermesine mani olurken kalp rahatsızlıklarına sebep olmalarını engellemektedir. Ayrıca bünyesinde yer alan oligomerik proanthocyanidin olarak bilinen antioksidan sayesinde damarların genişlemesine yardımcı olan alıç kan dolaşımını hızlandırarak etkinleştirmesinden dolayı tansiyon düşmesine oldukça iyi gelmektedir. Alıcın bu mükemmel özelliğinden faydalanmak için 1 tutam alıcı uygun bir kap içine alarak üzerine 1 su bardağı dolusu kaynamış su ilave ederek üzeri kapalı olacak şeklide 15 dakika kadar demledikten sonra alıç çayı şeklinde için. Ayrıca alıç çiçekleri ve yaprakları da aynı şekilde demlenerek içilebilir.
  ]]>
  Soda Tansiyonu Yükseltirmi https://www.yuksektansiyon.org/soda-tansiyonu-yukseltirmi.html Fri, 16 Nov 2018 09:57:59 +0000 Soda Tansiyonu Yükseltirmi, Ülkemizde çok yaygın bulunan ve insanlar tarafından sıklıkla tüketilen sodaların fazla tüketilmesi sakıncalı olduğu bilinmektedir. Özelikle uzmanlar yaz aylarında serinlemek için tüketilen bu içec Soda Tansiyonu Yükseltirmi, Ülkemizde çok yaygın bulunan ve insanlar tarafından sıklıkla tüketilen sodaların fazla tüketilmesi sakıncalı olduğu bilinmektedir. Özelikle uzmanlar yaz aylarında serinlemek için tüketilen bu içeceğin belli miktarın üzerinde içilmemesi gerektiğini öneriyorlar.Maden sularının bir çok minareli içerdiğini bilmemizde fayda vardır. Çünkü bu mineraller yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastalarda bazı riskler doğurabilmektedir.Doğal olan maden suları vücudumuzun günlük kalsiyum ve magnezyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olurlar. Doğal maden suları enerji verici maddeler bulundurmaz. Bu yüzden enerji almadan susuzluğun dindirilmesinde önemlidirler. Fakat maden suyu ve sodaları asit derecesi son derece yüksek içeceklerdir. Bu nedenle, ülser gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bu içecekleri tüketirken dikkatli olmaları ve rahatsızlıkları durumunda tüketim miktarlarını sınırlandırmaları hatta içmemeleri gerekiyor. 

  Soda Tansiyonu Yükseltirmi, Maden suları ve sodalar sodyum minerali bakımından oldukça zengindir bu nedenden dolayı bir çok uzman yüksek tansiyon hastalarının maden suyu ve soda tüketimini azaltması veya tamamen bırakmaları gerekmektedir. Ayrıca soda maden sularının sadece tansiyon yüksekliğine değil tansiyon düşmesine'de neden olabilmektedir. Çünkü sıcak yaz aylarında tüketilen maden suları yada sodalar  damarlarda gevşemeye neden olmaktadır  buda kişilerde tansiyon düşmesi görülmesine neden oluyor. Tansiyon düşmesini, yükselmesini daha ayrıntılı anlatacak olursak Vücudumuzdaki atar damarlarda düz kaslar vardır bu kaslar gevşeyip genişlediğinde tansiyon düşüklüğü gözleniyor fakat bu damarların kasları sıkılaşıp damarı daralttığında damar içerinde geçen kanın basıncı artıyor ve bu durum yükse tansiyona neden oluyor. Tansiyon yükselmesine neden olan en basit örnek olan tuzun vücuda su tutmasından dolayı tansiyon yüksekliğine neden olmaktadır ve tuz sodyum ve klor iyonlarından oluşmaktadır. Bu sodyum  maden sularındaki ve sodaların içerisindeki sodyum ile aynıdır. 
  ]]>
  Yoğurt Tansiyon Düşürürmü https://www.yuksektansiyon.org/yogurt-tansiyon-dusururmu.html Sat, 17 Nov 2018 02:11:41 +0000 Yoğurt Tansiyon Düşürür mü; Yüksek tansiyon rahatsızlığı, insan hayatının kalitesini ciddi manada olumsuz olarak etkileyen özellikte bir hastalık olmasından ötürü yapılan araştırmalar gün geçtikçe, yiyeceklerle tansi Yoğurt Tansiyon Düşürür mü; Yüksek tansiyon rahatsızlığı, insan hayatının kalitesini ciddi manada olumsuz olarak etkileyen özellikte bir hastalık olmasından ötürü yapılan araştırmalar gün geçtikçe, yiyeceklerle tansiyonu düşürme üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu hususta, yoğurdun tansiyona olan etkisini araştırırken elde edilen sonuçlar arasında, yoğurt ile yüksek tansiyonun düşürülebileceği neticesini meydana çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar şunu göstermektedir ki, hayatı boyunca düzenli yoğurt yemeyi bir şekilde alışkanlık haline getirmiş olan kişilerde, yüksek tansiyon ihtimalinin çok daha az olduğunu göstermektedir.  

  Sağlık açısından tüketilmesi gereken yoğurdun düşük kaloriye sahip olması ve şekersiz olması, nedeni bir türlü bulunamamış olan tansiyon hastalığına yakalanma riskini düşürecektir. Kahvaltı da  ve ara öğünlerde bir kase kadar yoğurt yiyerek, hem sağlığa faydalı olarak beslenmek hem de tansiyonun yükselme ihtimalini düşürmek mümkündür. Yoğurt kadar yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunan yulaf ezmesi de, arzuya göre, yoğurda karıştırılarak yendiğinde, hipertansiyon hastalığı olanların, yüksek tansiyona bağlı olan problemleri büyük ölçü de azalacaktır. 

  Yoğurt Tansiyon Düşürür mü, nasıl tüketilmeli; Pek çok besin maddesi tek başına insan sağlığı için son derece yararlı olsa da, besinleri zararlı bir hale getiren insanlardır. Yoğurt tek başına tüketildiği zaman, son derece yararlı olan bir besin çeşididir. Kolesterolden başlayıp yüksek tansiyona kadar, bir çok rahatsızlığın doğal şifalı besinlerinden biridir. Fakat yoğurdu tüketirken, içine bal ve ya pekmez karıştırılması gibi alışkanlıklar, yoğurdun tansiyon yüksekliğine neden olması gibi neticeleri de, ortaya çıkarmaktadır. Yağsız sütten yapılmış olan bir yoğurt, düzenli bir biçimde yendiğinde, yüksek tansiyon değerlerindeki hızlı değişme, net bir şekilde görülecektir. 
  ]]>
  Tuzlu Ayran Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/tuzlu-ayran-tansiyon.html Sun, 18 Nov 2018 02:10:50 +0000 Tuzlu Ayran Tansiyon, Tuzlu ayran genellikle tansiyon konusunda şikayeti olanlara önerilir fakat bilinenin aksine tansiyon düşmesinde ayranın kan basıncına herhangi bir etkisi yoktur. Tuzlu ayran tansiyon düzenleme konus Tuzlu Ayran Tansiyon, Tuzlu ayran genellikle tansiyon konusunda şikayeti olanlara önerilir fakat bilinenin aksine tansiyon düşmesinde ayranın kan basıncına herhangi bir etkisi yoktur. Tuzlu ayran tansiyon düzenleme konusunda yetersizdir. Ayranın içine atılan bir miktar tuz sayesinde düşük olan tansiyonun yükseltildiği zannedilse bile tuzun kalbe olan zararları düşünüldüğünde uzun vadede zararlı bir yaklaşım olduğu anlaşılabilir.

  Tansiyonu düşen kişiye tuzlu ayran verilir mi

  Tuzlu ayran, tansiyonu düşen bir kişiye evde ilk müdahale olarak verdiğimiz içecektir. Tansiyonunuzun düşmesi birçok kişi tarafından basit bir durum gibi düşünülüp tuzlu ayran içilerek geçiştirilmeye çalışılsa da mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Gerekli olan tedbirler dahilinde hareket edilmelidir. Bu nedenden kaynaklı tuzlu ayran en son baş vurulması gereken yöntem olmalıdır. Çünkü aksi bir durum halinde tuz konusunda hassasiyeti olan kişilerde bu yapılan yöntem geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir. 

  Özellikle yaz sıcaklarında tansiyon düşmesi sıklıkla görülmekte ve tansiyonu düşen kişiye ilk olarak tuzlu ayran yapılıp verilmektedir fakat bunun yerine su tüketimini arttırmak ve gün içinde bol bol su içmek daha faydalıdır. Bunun yanı sıra tansiyon düşmelerinin önüne geçmek için dengeli beslenmek çok önemlidir. Dengeli beslenmeyen kişilerde tansiyon düşüklüğü daha sık rastlanmaktadır. Sürekli çay, kahve tüketimi, kahvaltı yapmamak, uzun süre aç kalmak gibi sebepler tansiyon düşmesini tetikler. 

  Sıcaklar ve açlık dışında sıklıkla yorgunluğa bağlı ani tansiyon düşmeleri yaşanmaktadır. Stresli bir hayat şekli, gün içinde üzüntülü haberler almak tansiyon düşmelerine neden olabilir. Strese bağlı gelişen tansiyon düşmesi ya da yükselmesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Felç, kalp krizi, beyin kanaması gibi rahatsızlıkları sürekli tekrarlayan ve önemsenmeyen tansiyon sorunları tetiklemektedir. Bu yüzden nasıl olsa basit bir tansiyon düşmesi diyerek durumu hafife almayın. Evde tuzlu ayran ile durumu düzelttiğinizi zannedip doktora gitmeyi sakın ihmal etmeyin. Doktorunuz tansiyona neden olan sebepleri araştıracak ve duruma uygun ilaç tedavisini uygulayacaktır.

  Tuzlu ayran tansiyon için zararlı mı

   Ani tansiyon düşmelerinde tuzlu ayran içmek en kolay ve en basit olan yöntemdir. Bazı kişiler tuzlu ayranın yanı sıra evde şekerli su yapıp içmektedir. Bu yöntemlerin yararı olsa bile zararı da bir o kadar fazladır. Tuz kalbe zararlıdır. Büyük oranda kalp sekteleri bu yüzden yaşanmaktadır. Şekerli su ise işe yaradığını zannettiğimiz ama diyabeti olan kişide yan etkilere neden olabilecek bir yöntemdir. Tansiyon düşmelerinde kulaktan dolma bilgiler yerine yapılabilecek en doğru şey, ilk olarak doktora gitmek, tansiyon düşmesine neden olan esas sıkıntıyı araştırmak ve doktorun uygun göreceği tedaviyi uygulamaktır. 

  Basit tansiyon düşmelerinde ayakların altına yastık koyarak uzanmak ve başı yukarıda tutmak kısa süreli olarak rahatlamanızı sağlar.  Düzenli olarak yapılan egzersizler de tansiyonu normal seviyede tutar.
  ]]>
  Gebelikte Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/gebelikte-tansiyon.html Sun, 18 Nov 2018 04:44:01 +0000 Gebelikte tansiyon, gebelik dönemi anne adayı için hem fiziksel hem de ruhsal olarak bazı değişikliklerin yaşandığı uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Gebelikte tansiyon da bu değişikliklerden biridir. Gebelik dönemi Gebelikte tansiyon, gebelik dönemi anne adayı için hem fiziksel hem de ruhsal olarak bazı değişikliklerin yaşandığı uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Gebelikte tansiyon da bu değişikliklerden biridir. Gebelik döneminde tansiyon düşük ya da yüksek olarak seyredebilir. Gebeliğin ilk aylarında genellikle tansiyon düşüklüğü yaşanır ve hipertansiyona nazaran daha az görülür. Yazımızın devamında gebelikte düşük ve yüksek tansiyon hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Gebelikte tansiyon çeşitleri

  Gebelikte düşük tansiyon: Gebe bir kadının tansiyon ölçümü 90/60 mmHg altında ise düşük tansiyondan söz edilebilir. Tansiyon düşüklüğü beraberinde baş dönmesi, göz kararması, halsizlik hissi, yorgunluk, sersemlik hali yaşanabilecek sorunlar arasındadır. Rahatsızlığın ilerlediği durumlarda bayılma gerçekleşebilir.

  Gebelikte düşük tansiyon nedenleri

  Gebelik sürecinin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı ve kusma nedeniyle anne adayı yeteri kadar beslenemeyebilir ve bu nedenle de tansiyon düşüklüğü oluşabilir. Bu gibi durumlarda anne adayı ağız yoluyla beslenemediğinden damar yolundan sıvı yani serum ile beslenmesine destek olunur.

  Bunun haricinde gebelikte sırt üstü ya da sağ yana yatıldığı zaman rahim damarlara baskı uygulayarak tansiyon düşüklüğü oluşabilir. Bu gibi sorunlara maruz kalınmaması için uzmanlar sol tarafa yatılmasını önermektedir.

  Gebelik döneminde aşırı kanama yaşanması yine tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Örneğin düşük nedeniyle yaşanan aşırı kanama tansiyonun düşmesine sebep olabilir.

  Aniden ayağa kalkmak ya da ani hareketler yapmak tansiyonun düşmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda tansiyon düşüklüğü kendini göz kararması, baş dönmesi gibi belirtilerle gösterir.

  Aşırı terleme nedeniyle vücutta yaşanan sıvı kaybı yine tansiyon düşüklüğü nedenleri arasındadır. Özellikle gebelik yaz aylarına denk gelmişse sıvı tüketimine daha çok önem verilmelidir.

  Gebelikte düşük tansiyon tedavisi: Gebelikte düşük tansiyon şikayetleri yaşandığında vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Tansiyonun neden düştüğü araştırılarak nedene yönelik uygun tedavi başlatılır.

  Gebelikte yüksek tansiyon

  Gebelerin bir kısmı gebelik döneminden önce de tansiyon yükselmesi sorununa maruz kalabilir. Bazılarında ise tansiyon yüksekliği gebelikle alakalı olarak ortaya çıkabilir. Toplumda tüm gebelerin %10'unda tansiyon yüksekliğine rastlanır. Gebelikte yüksek tansiyonun teşhisi ve tedavisi için öncelikle düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Gebelikte yüksek tansiyon beş farklı şekilde meydana gelebilir. Bunlar, kronik hipertansiyon, gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, süperempoze preeklampsi, eklampsi'dir.

  Gebelikte yüksek tansiyon tedavisi: Gebelikte ölçüm yapıldığında kan basıncı tehlike yaratabilecek yüksek değerlere ulaşmamışsa gebeliğin devamına izin verilebilir. Bu aşamada tansiyon değerlerini normale çevirmek için bir takım ilaçlar reçete edilebilir. Ancak şiddetli şekilde eklampsi ya da preeklampsi gelişmişse tedavi için tek yöntem doğumun gerçekleştirilmesidir. Doğum için karar anneye ve bebeğe ait riskler göz önünde bulundurularak alınır. Bazı durumlarda bebek sezaryen yöntemiyle alınabilir. Nitrogliserin, kalsiyum kanal blokörleri, hidralazin gibi ilaçlar kullanılabilir. Eklampsiyi kontrol etmek için magnezyum sülfat önerilebilir.

  ]]>
  Düşük Tansiyon Sebepleri https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyon-sebepleri.html Sun, 18 Nov 2018 17:32:47 +0000 Düşük tansiyon sebepleri, Tansiyonun normal değerleri uzmanlar tarafından 120/80 olarak kabul görür. Tansiyon 90/60 değerinin daha altına düşmüşse bu düşük tansiyon olarak kabul edilir. Halk arasında düşük tans Düşük tansiyon sebepleri, Tansiyonun normal değerleri uzmanlar tarafından 120/80 olarak kabul görür. Tansiyon 90/60 değerinin daha altına düşmüşse bu düşük tansiyon olarak kabul edilir. Halk arasında düşük tansiyon tıpta ise hipotansiyon olarak bilinen tansiyon bilinmedik bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Ancak tansiyonu genelde düşük değerlerde seyreden ve bu konu hakkında herhangi bir şikayet yaşamayan kişiler de vardır. Tansiyon düşüklüğünün vücut için herhangi bir problem oluşturup oluşturmadığı vücuttan gelen sinyallere bağlı olarak değişebilir. Sersemlik hissi, baş dönmesi, nefes almakta güçlük, halsizlik, göz kararması, cilt solukluğu, mide bulantısı gibi şikayetler tansiyonun problem yaratacak kadar düştüğünü işaret eden belirtiler arasındadır. Tansiyon bazen basit nedenlerden dolayı da düşebilir. Terleme oranı çok olduğunda, uzun süre aç kalındığında, kötü bir haber alındığında tansiyonun düşmesi mümkündür. Tansiyon değerleri bu nedenlere bağlı olarak oynadığında normal olarak kabul edilir. Fakat tansiyon sürekli düşük değerlerdeyse ve bilindik herhangi bir neden yoksa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Düşük tansiyon sebepleri vücudun susuz kalması, kalp hastalıkları, vücutta yaşanan vitamin eksikliği, kansızlık gibi daha pek çok hastalık olabilir. Bu tür sorunlar doktor tarafından belirlendikten sonra nedene yönelik tedavi başlatılarak tansiyon değerleri kontrol altına alınabilir. Her zaman tehlikenin habercisi olmasa da bazı durumlarda çok ciddi problemlere yol açarak hayati organları olumsuz yönde etkileyebilir.

  Düşük tansiyon sebepleri nelerdir

  Stres, hava koşulları, yaş ve açlık gibi basit nedenler tansiyon düşüklüğü sebepleri arasında yer alır. Bunun haricinde uzun süre yatmak yine tansiyonun geçici olarak düşmesine sebep olabilir. Sersemlik ve halsizlik gibi durumlara yol açan tansiyon düşüklüğü kullanılan bazı ilaçlardan dolayı da ortaya çıkabilir.

  Kalp ritim bozuklukları, kalp adalelerinin güçsüzlüğü, kalp kapakçık hastalıkları, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar kan basıncının düşmesine ve beraberinde tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

  Böbrek üstü bezlerin yeteri kadar çalışmaması vücutta tuz kaybına yol açar. Vücutta yaşanan tuz kaybı ise tansiyon düşüklüğüne sebep olur.

  Yüksek tansiyon hastalarının, tansiyonu kontrol edebilmek için kullanmış olduğu bazı ilaçlar tansiyonun düşmesine sebep olabilir.

  Kusma, ishal ya da kansızlık şikayeti olanlar ve psikiyatrik anlamda ilaç kullananlar tansiyonun düşmesine sebep olabilir.

  Başa alınan darbeler ve sinir tahribatı düşük tansiyona neden olan etkenler arasında yer alır.

  Tüm bunların yanı sıra, alerjik reaksiyonlar, yeme bozuklukları, enfeksiyon hastalıkları, kan kaybı, Parkinson gibi merkezi sinir sistem hastalıkları, tiroid problemleri, diyabet, adrenal yetmezlik, gebelik tansiyon düşmesine sebep olabilir.

  Düşük tansiyonun neden kaynaklandığını bulmak için ve yaşanan şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda doktor gerekli araştırmayı yaparak nedeni tespit edebilir. Tedavisi nedene bağlı olarak değişir. Mesela tansiyon düşmesi kan kaybı sebebiyle oluşmuşsa kan nakli yapılabilir. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, sıvı alımını arttırmak gibi basit önlemlerle de kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır.

  ]]>
  Düşük Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyon.html Sun, 18 Nov 2018 23:24:03 +0000 Düşük tansiyon; insanlar arasında düşük tansiyon, Tıpta ise hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık birçok sağlık sorununun belirtisi olabilir.  Tansiyonu normal değerlerin altında olup, yaşamını şi Düşük tansiyon; insanlar arasında düşük tansiyon, Tıpta ise hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık birçok sağlık sorununun belirtisi olabilir.  Tansiyonu normal değerlerin altında olup, yaşamını şikayet etmeden günlük hayatına devam eden kişilerde vardır. Düşük tansiyonun vücut için bir zarar oluşturup oluşturmadığını kişinin yaşam sinyallerinden anlaşılabilir. Bu belirtiler özellikle göz kararması, baş dönmesi, sersemlik hali, halsizlik, soluk yüz gibi durumlarda tansiyonun düştüğünün göstergesi olan bulgulardır. Kişi uzun süre aç kalırsa veya üzüntülü bir durum yaşar ise düşük tansiyon sorunu yaşanabilir. Tansiyonun düşme sebebinin ne olduğu bilinebilir ve bu tarz tansiyon düşüklüğü günlük yaşamda herkesin başına gelebilmektedir. Ancak tansiyon sıklıkla düşüyor ve çoğunlukla belirtileri var ise bu durumun neden dolayı kaynaklandığı araştırılmalıdır. Yaşanan düşük tansiyon sorunu bazen vitamin eksikliği, vücudun susuz kalmış olması, gebelik, kansızlık ve kalp hastalıklarından dolayıda yaşanabilir. Eğer tansiyon düşüklüğü muayene sonucunda tespit edilmiş ise tedavisi mümkündür. Tansiyon düşüklüğü çoğunlukla çok ciddi sonuçlara sebep olmasa da düşük bir ihtimalde olsa tehlikenin haberci olabilmektedir. Tansiyondan dolayı yaşanan tehlikeli düşüşler vücudu susuz bırakarak hayati organların zarar görmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı sıklıkla yaşanan ve tekrarlayan tansiyon düşüklüğü kesinlikle ciddiye alınıp uzman bir doktora muayene olup değerlendirilmelidir.

  Düşük tansiyon nedir 

  Kabul edilen tansiyon değeri 120/80'dir. Tansiyon ölçümünde 90/60 çıkmış ise buna büyük tansiyon 9 küçük tansiyon 6 olarak dikkate alınır. Bu değerde kabul edilebilen değerlerin altına düşmüştür. Tansiyon ölçümünden düşük değer çıkmış ise bu da sağlık sorunun belirtisi olarak düşülmemelidir. Bunun sebebi bazı kişiler düşük tansiyon değerleri ile normal yaşamına devam edebilir. Fakat tansiyon düşüklüğü kalp atışlarında artış, kansızlık ve bayılma gibi şikayetlere neden oluyorsa muhakkak tedbir alınması gerekmektedir. Tansiyon çok düştüğünde hayati önem taşıyan organlara gerekli olan oksijen ve besin taşınmasında sorun olur. Bu tarz sorunlarda bilinç kaybı yaşanabilir. Ayrıca ciddi derecede tansiyon düşüklüğünde felç ve şok gibi sorunlar oluşabilir.

  Düşük tansiyon çeşitleri

  Ortostatik hipotansiyon: Çoğunlukla düşük tansiyondan şikayet eden kişilerde kalkarken, uzanırken ve otururken sersemlik ve baygınlık hissi yaşarlar. Bu gibi sorunlarda mide bulantısı ve renk solukluğu devam eden şikayetler yaşanabilir. Bu tansiyon çeşidine ortotatik hipotansiyon denilmektedir.

  Nörojenik hipotansiyon: Ortostatik tansiyon ile benzer belirtiler görülür. Uzun süre ayakta kalmak, üzüntü ve korkmak gibi hisseler ortaya çıkan tansiyon düşüklüğü çeşidine nörolojik hipotansiyon denir.

  Düşük tansiyon nedenleri

  Düşük tansiyon sorunu yaşamaya stres, uzun zaman aç kalmak, sıcak hava, uzun saatler boyunca yatmak geçici tansiyon düşüklüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Tansiyon düşüklüğü sersemlik duygusuna neden oluyor ise bu durumda susuz kalmaya ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak da oluşabilir. Bu tarz sorunları sıralarsak;
  • Yeme düzeni bozukluğu
  • Kanama yaşamak
  • Karaciğer hastalığı
  • Kan kaybı sorunu yaşamak
  • Ciddi enfeksiyonlar olması
  • Parkinson hastalığı (merkezi sinir sistemi hastalıkları)
  • Anemi sorunu (kansızlık)
  • Diyabet, adrenal ve tiroid yetmezliği (hormonal bozukluklar)
  • Stres duygusu
  • Kaygı ve korku hissi
  • Hamilelik
  • Yeterli beslenememe
  • Az su içme
  • Sıcak çarpması
  • İshal
  • Aşırı spor yapmak
  • Kalp, antidepresan, tansiyon ve idrar söktürücü ilaç kullanımı
  • Vücudun susuz kalması
  • Kalp hastalıklar (kan damarı genişlemesi, kalp yetmezliği sorunu ve kalp kapakçığı problem]]> Göz Tansiyonu Kaç Olmalı https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-kac-olmali.html Mon, 19 Nov 2018 22:55:15 +0000 Göz tansiyonu kaç olmalı, Göz ile beyin arasında görmeyi sağlayan sinirler bulunmaktadır. Göz tansiyonu yani göz içi basıncı yükseldiği zaman görmeyi sağlayan sinirler üzerinde tahribat meydana gelir. Sinir hücrelerinin yok Göz tansiyonu kaç olmalı, Göz ile beyin arasında görmeyi sağlayan sinirler bulunmaktadır. Göz tansiyonu yani göz içi basıncı yükseldiği zaman görmeyi sağlayan sinirler üzerinde tahribat meydana gelir. Sinir hücrelerinin yok olmasıyla göz tansiyonu meydana gelmektedir. Göz tansiyonunun görülme olasılığı 40'lı yaşlardan sonra artmaktadır. Sinir hücrelerinin kendilerini yenileme gibi bir özellikleri olmadığından zamanla görme kaybı ve hatta kör olma riski vardır. Erken dönemde tanı konulması halinde, görme kayıpları önlenebilir. Fakat genellikle sinsi ilerlediğinden hastalar fark edememektedirler. Bundan dolayı risk altında olan bireyler düzenli olarak göz muayenesine gitmelidirler ve her gidildiğinde göz tansiyonları ölçülmelidir. Göz tansiyonu teşhisi konulurken sinir hücresine zarar verip vermediği yani hasar derecesine göre belirlenmektedir. Bu teşhisin konulabilmesi için kişiye bilgisayarlı görme alanı muayenesinin yapılması, kornea kalınlığının ölçülmesi, OCT ile retina sinir lifinin kalınlığı ve optik sinir başı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu hastalığın kalıtsal yönü de söz konusudur. Kardeşlerinde göz tansiyonu olan bireyin göz tansiyonu olma riski 4 kat artmaktadır. Ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, kansızlık sorunu olanlar ve miyopi gibi durumlar göz tansiyonu hastalığını tetikleyebilmektedir. 

   Göz tansiyonu kaç olmalı

   Normal göz tansiyonu değerleri 6-21 mmHg arasında değer almaktadır ve göz tansiyonu bu değerler arasında olan bireylerin sinirlerinde hasar meydana gelmemiştir denilmektedir. Fakat teşhis konması için bu değerlerin dışına çıkılmalıdır ve haliyle de hasar meydana gelmiş olmalıdır. Göz tansiyonu sinir tahribatı yaşamamış bireylerde ortalama olarak 17 mmHg kabul edilmektedir. Fakat göz tansiyonunun değeri konusunda tanı ve tedavi için hiçbir zaman kesin sınırlar konmaz. Göz tansiyonu 25 mmHg'nin üzerine çıkan bireylerde genellikle direkt olarak tedaviye başlanır. Eğer bireyin göz tansiyonu değerleri 18-24 arasında ise bu sefer risk faktörleri ve sinirlerde meydana gelmiş olan tahribat göz önünde bulundurularak gerekli olan tedavi için karar verilir. Hastanın göz tansiyonu değerleri 25 mmHg'nin üstüne çıkmış yani geç tespit edilmiş ve sinirlerdeki hasar fazlaysa bu durumda da göz tansiyonunun 12-15 mmHg arasına düşürmek gerekmektedir. 

   Ayrıca gözün göz içi basıncına dayanıklılığı kişiden kişiye değişebilmektedir. Yani normalde yüksek sayılabilecek 22-26 mmHg göz içi basıncı o kişinin gözüne herhangi bir zarar vermeyebilir. Fakat bazı kişilerde normal değerler dahi hasara yol açabilmektedir. Göz içi basıncı 20 mmHg'nin altında çıkan bir bireye göz tansiyonu teşhisi konmasının birçok sebebi vardır. Bunlar; Hastanın kornea tabakasının ince olmasından kaynaklı sonuç yanıltıcı çıkabilir. Göz tansiyonu hastalarında gün içerisinde dahi göz tansiyonunda büyük dalgalanmalar meydana gelebilmektedir ve bu da ölçümün yanlış olma olasılığını yükseltmektedir. Sinirdeki tahribatın sebebi artan göz içi basıncından değil siniri besleyen kılcal damarlardaki kan akımı yetersizliğinden kaynaklanabilmektedir. Bunun için her göz tansiyonu hastasına kendine özel tansiyon değerleri belirlenmeli ve bu da hastaya bildirilmelidir.

   Göz tansiyonu tamamen yok edilememektedir fakat tedavi yöntemleriyle durdurulabilir. Bu yöntemler doktorun tavsiyesiyle göz damlası, hap şeklinde ilaçlar, trabekülektomi gibi cerrahi ameliyatlar ve lazer gibi yöntemlerdir. 
   ]]>
   Göz Tansiyonu Tedavisi https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-tedavisi.html Tue, 20 Nov 2018 15:36:13 +0000 Göz Tansiyonu Tedavisi; Göz tansiyonu, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Göz tansiyonunda, görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basıncın değişmesiyle ilgilidir. Göz Tansiyonu Tedavisi; Göz tansiyonu, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Göz tansiyonunda, görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basıncın değişmesiyle ilgilidir. Bu hasar genellikle  göz içi sıvısının basıncının yüksek olmasına bağlıdır. Göz tansiyonunda  gözün içindeki basıncın yüksekliği sebebiyle görme siniri hasar görür. Göz tansiyonu rahatsızlığı başlangıçta bir belirti vermeyebilir. Zaman içerisinde görme kayıpları veya yanlarda olan cisimleri görmemek, merkezi görme kaybı gibi sorunlar yaşanır.  Hasta, görmesinde azalma hissettiğinde hastalık genellikle ileri dereceye gelmiştir. Tedavi başlanmazsa görme alanı bir tünelden bakıyormuş hissi vermektedir. Bu duruma geldiği zaman  tedavi edilmezse kalan görme de kaybolur. Akut kapalı açılı göz tansiyonunun  belirtileri anidir. Gece bulanık görmek, gece ışıklar etrafında hareler görmek, görme alanı içindeki bazı yerleri görememek (kör noktalar), normalde şeffaf bir doku olan korneanın bulanıklaşması, gözde ağrı ve kızarıklık, başa ağrısı, bulantı, kusma ve halsizlik belirtilerini gösterir. Tedavinin temel amacı hastanın görmesini koruyabilmektir. Göz tansiyonu tedavisi göz içi basıncını düşürerek görme sinirindeki hasarı en aza indirmeye yöneliktir. Göz tansiyonun  tipine göre tedavi şekli de değişiklik gösterir. Uygulanan bu göz tansiyonu tedavisi içinde;

   • İlaç
   • Lazer
   • Cerrahi olarak sınıflanabilir. 

   Nasıl yüksek tansiyonun tedavisi yoksa ve tansiyon sürekli kontrol altında tutulmak zorundaysa, göz tansiyonu tedavisi de bu şekilde olmalıdır. Yani hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. Göz tansiyonu olan hastaya uygulanan tedavi şekillerinden birisi göz damlası kullanılmasıdır. Göz damlası kullanıldıktan sonra göz bir süre ilacın etkisi arttırsın diye kapalı tutulur. Mutlaka hekimin önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Gözde  batma ya da yanma meydana gelmişse korkulacak bir durum yoktur. Bu durum kısa sürelidir. Eğer göz damlaları göz tansiyonu için yeterli olmamışsa değilse hap şeklinde ilaçlar alınır. Bu ilaçların meydana getirdiği yan etkiler mutlaka doktora bildirilmelidir. Eğer ilaçlar da yeterli bir şekilde tedaviye cevap vermiyorsa cerrahi tedaviye geçilir. Yapılan bu ameliyata trabekülektomi  adı verilir. Trabekülün bir kısmı çıkarıldığında sıvının dışarı akışı kolaylaşır ve göz içi basıncı düşmektedir. Bu ameliyatın etksini gösterme süresi  2-3 hafta sürmektedir. Fakat ameliyat olmadan  önceki görme kalitesi aynı olmaz. Ameliyat,  gözlerin damlalarla uyuşturulması ile yapılır. Ancak bu cerrahi müdahalenin  yapılmasından önce öncelikle tercih edilen cerrahi lazer cerrahisidir.  Kısa süren ve ağrıya neden olmayan bir cerrahi şeklidir. Buna trabeküloplasti adı verilir. Kanallara girilerek yapılan bir tedavi şeklidir. Tedavi sonrası göz içindeki basınç 10-15 gün içerisinde düşer. Bu süre içinde ilaç kullanımına devam edilir.


   ]]>
   Düşük Tansiyon Tedavisi https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyon-tedavisi.html Tue, 20 Nov 2018 21:02:54 +0000 Düşük Tansiyon Tedavisi, tansiyon düşüklüğü sık sık görülen bir sağlık sorunu olmasa da bazende can sıkıcı problemler yaratabilmektedir. Özellik ile ortostatik hipertansiyon olarak bilenen veya ayağa ani kalkışlarda ortay Düşük Tansiyon Tedavisi, tansiyon düşüklüğü sık sık görülen bir sağlık sorunu olmasa da bazende can sıkıcı problemler yaratabilmektedir. Özellik ile ortostatik hipertansiyon olarak bilenen veya ayağa ani kalkışlarda ortaya çıkan tansiyon düşmelerinde çok tatsız bir sonuçlar yaratmaktadır. Yatarken yada otururken hız ile ayağa kalkmak bu insanlardaysa kan basıncı ile ani veya tehlikeli düşüşlere baş dönmesi yada baygınlık hissine yol açabilmektedir. Beyine yeteri kadar kan gitmediği için bazende şuur kaybı bile ortaya çıkabilmektedir. Hafif şekillerde ise ayakta uzun bir süre kalınca yada birdenbire ayağa kalkınca göz kararmaları, baş dönmeleri de meydana gelmektedir. Kısacası dayanılması güç bir durum söz konusudur. 

   Düşük Tansiyon Tedavisi Nasıl Olur,

   Tansiyon düşüklüğü sorunları olanların yukarıda anlatıldığı gibi ciddi problemler söz konusu değilse fazla korkmaları da gerekmemektedir. Özellikle birdenbire oluşmayan veya kritik düzeyde azalmayan tansiyon düşmelerinden korkmamak lazımdır. Tuz alımını bir miktar arttırmak, daha fazla su içmek ve alkollü içeceklerden uzak durmak gibi korucu olan önlemler tavsiye edilmektedir. Düşük tansiyonu olanların sık sık veya az yemeleri, uzun süre aç kalmamaları, uykularını iyi almaları veya ayakta uzun bir süre kalmamaları etkili önlemlerdir. Ayrıca ani bedensel hareketleri yapmaktan kaçınmanız özellikle yataktan kalkarken oturur durumdan yavaş yada kademeli hareket etmenizde fayda vardır. Tansiyon düşüklüğünün ciddi problem haline gelebileceği endişesi taşıyorsanız doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.
   ]]>
   Tansiyon Düşmesi https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-dusmesi.html Wed, 21 Nov 2018 18:54:42 +0000 Tansiyon Düşmesi, Daha önce otururken veya kalkarken başınızın döndüğünü veya sersemlediğinizi hissettiniz mi Eğer cevabınız evet ise, tansiyon düşmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşmesi sorununuzun oldu Tansiyon Düşmesi, Daha önce otururken veya kalkarken başınızın döndüğünü veya sersemlediğinizi hissettiniz mi Eğer cevabınız evet ise, tansiyon düşmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tansiyon düşmesi sorununuzun olduğundan şüpheleniyor iseniz, mutlaka bir doktora başvurunuz. Erken teşhis edilmesi sağlığınız için ve en uygun tedavinin belirlenmesi için önemlidir.

   Tansiyon Düşmesi Belirtileri Nelerdir

   En genel tanımıyla ani hareketler sonucunda ortaya çıkan kısa süreli baş dönmeleri, sersemlik hissi tansiyon düşmesinin belirtilerindendir. Bunun dışında:

   • Bayılma (Senkop)
   • Konsantrasyon düşüklüğü
   • Soğuk terleme, soğuk vücut ısısı
   • Bulanık görme
   • Mide bulantısı
   • Hızlı nefes alma ve verme
   • Baş dönmesi
   • Sersemlik
   • Yorgunluk
   • Depresif ruh hali
   • Susuzluk

   Tansiyon Düşmesi Nedenleri Nelerdir

   Gebelik: Hamilelik sırasında bayanların dolaşım sistemleri normalde olması gerekenden daha fazla olmaktadır ve bu neden ile de tansiyon düşmesi sorunları sıklıkla yaşanabilmektedir. Doğum sonrasında ise tansiyon hamilelik öncesinde ki normal seviyesine döner.

   Kalp Hastalığı: Kalp hastalığı da tansiyon düşmesine sebep olmaktadır. Kalp kapakçıklarının düzgün ve sağlıklı çalışmaması tansiyonun düşmesine neden olmaktadır.

   Endokrin Problemleri: Tiroid bezlerinin genel sağlık durumları da tansiyonun durumunu da etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra diyabet hastalığı da tansiyon düşüklüğüne sebep olabilmektedir.

   Susuzluk: Vücudun aşırı su kaybetmesi ve susuz kalması tansiyon düşmesine sebep olan en önemli nedenlerden birisidir.

   Kan Kaybı: Aşırı derecede kan kaybetmek tansiyonun hızlı bir şekilde düşmesine neden olabilmektedir. İç ve dış kanamalar tansiyonu ciddi manada etkilemektedir.

   Şiddetli Enfeksiyonlar: İnsan sağlığını ciddi manada tehdit eden enfeksiyon 

   ]]>
   Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyona-ne-iyi-gelir.html Thu, 22 Nov 2018 18:34:40 +0000 Düşük tansiyona ne iyi gelir; düşük tansiyon, vücuttaki kan basıncının normal değerlerin altına düşmesi olayına denir. İlk başlara küçük bir sağlık sorunu gibi görülebilir ama sağlık açısından zararlı ve tehlikeli Düşük tansiyona ne iyi gelir; düşük tansiyon, vücuttaki kan basıncının normal değerlerin altına düşmesi olayına denir. İlk başlara küçük bir sağlık sorunu gibi görülebilir ama sağlık açısından zararlı ve tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Düşük tansiyonun belirtileri ise  baş dönmesi, bayılma ve göz kararması olarak bilinmektedir. Düşük tansiyonun olma nedenleri düzensiz ve yetersi beslenme tarzı ile farklı hastalıklarda  tansiyon düşmesine sebep olmaktadır. 

   Düşük tansiyona ne iyi gelir
   • Magnezyum (baklagiller ve yeşillikler): Vücutta bulunan kemiklerin gelişmesine organ reaksiyonlarının düzgün olarak çalışması için gerekli olan magnezyumdur. Magnezyumun yeteri kadar vücuda alınmaması tansiyon düşüklüğüne sebep olur. Düzenli olarak her gün ıspanak, lahana, kaju fıstığı, soya fasulyesi, badem tüketilmesine dikkat ediniz.
   • Sodyum (tuz): Günlük olan tuz ihtiyacını vücudunuz almaz ise kendisi için faydalı olan sodyumu karşılayamaz ve bu yüzden düşük tansiyon sorunuyla karşı karşıya kalır. Her gün tüketilen yemek öğünlerinde fazlaya kaçmayacak şekilde tuz tüketilmesi ile düşük tansiyon istenilen değerlerde kalır. Fakat tuz tüketiminde aşırıya kaçılmasından dolayı damar ve kalp rahatsızlıkları belirmeye başlar. Düşük tansiyon ile ilgili sorunuz var ise uzman hekime başvurmanızda yarar vardır.
   • B12 vitamini ve folik asit (Süt ürünleri et ve yumurta): Folik asit ve B12 vitaminin yetersiz alımı nedeniyle tansiyon düşüklüğü belirtilerinden olan anemi yani kansızlık sorunu yaşanmasına sebep olur. Düzenli olarak tüketilmesi gerek gıdalar süt, et ve yumurta yenilmesi sonucunda vücudun günlük ihtiyaç duymuş olduğu B12 vitamini karşılanmış olur. Folik asit ihtiyacı içinde ıspanak, börülce ve karaciğer tüketilebilir.
   • Bol su tüketimi: Günlük olarak az su tüketilmesi düşük tansiyona neden olmaktadır. Vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafın günlük olarak en az 2 litre tüketilmesini tavsiye etmektedir. Su tüketimi tansiyon sorunu ortadan kaldırmaktadır.
   • Stres: Kişilerde oluşan psikolojik  sebeplerden dolayı meydana gelen depresyon, üzüntü ve stres gibi sorunlar tansiyon düşüklüğü sorunu yaşarlar. Yaşanan bu tarz sorunlarda sağlık kuruluşlarına başvurmak en doğrusudur.
   • Kahve ve çikolata: tansiyonun düşmesine kısmı olarak da iyi gelen kahve ve çikolata tüketimi çok önemlidir. Bu sorunla karşı karşıya kalanlar için güne başlarken bir fincan kahve ile başlamak en doğrusudur. Kahvede bulunan kafeinin fazla tüketimi ise zarar vereceği için ölçü içmek en doğrusudur.Ayrıca tansiyon düştüğünü hissettiğinizde bir parça çikolata tüketmeniz  iyi hissetmenize yarayacaktır. 
   • Üzüm: Hipotansiyon için doğal tedavi şekillerinden biride üzümdür. Günlük olarak yaklaşık 30-40 adet kuru üzüm tüketilmesi düşük tansiyona iyi gelecektir. Kuru üzüm dışında 4-5 adet badem veya kuş üzümü yemeninde yararı vardır.
   • Fesleğen: Bu bitki C vitamini, pantotenikasir, magnezyum ve potasyum açısından çok zengindir. Fesleğen bitkisi düşük tansiyona iyi gelmesi yanı sıra zihinsel fonksiyonları da arttırır.
   • Limon suyu: Limon suyu düşük tansiyonun yanı sıra yüksek tansiyona da yardımcı olmaktadır. Limon suyunun içerisinde biraz şeker ve tuz eklenerek tüketilmesi halinde düşük tansiyona yararı olur.
   • Havuç suyu: Sıkılmış havuç suyu ve içerisine biraz bal eklendiğinde bu karışım düşük tansiyona çok iyi gelmektedir.
   • Biberiye: Biberiye bitkisi sinir sistemini uyarır. Böylece kan dolaşımın hızlanmasına yardımcı olur. Düzenli ve az tutarda tüketilen bu bitki düşük tansiyona iyi gelir. Ayrıca bu problemi de ortadan kaldırmaya da yardımcı olur. 
   • Sağlıklı kıyafet seçimi: Bacaklarda bulunan varis rahatsızlığı, ayaklardaki şişlik sebebiyle oluşan ağırlar da tansiyonu tetikler. Bu rahatsızlıkları ise bacağı ve ayağı sıkan pantolonlar, ayakkabı ve çorap gibi giysilerde  tetiklediği için düşük tansiyona neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı vücudu]]> Gizli Tansiyon https://www.yuksektansiyon.org/gizli-tansiyon.html Fri, 23 Nov 2018 08:43:04 +0000 Gizli Tansiyon, Maskeli Hipertansiyon olarak da adlandırılan, tansiyonun ölçümler sırasında normal değerlerde görünürken detaylı tetkikler sonrasında hipertansiyon değerlerinin normalden yüksek çıkması durumu gizli ta Gizli Tansiyon, Maskeli Hipertansiyon olarak da adlandırılan, tansiyonun ölçümler sırasında normal değerlerde görünürken detaylı tetkikler sonrasında hipertansiyon değerlerinin normalden yüksek çıkması durumu gizli tansiyondur. Normal tansiyon değerleri civa basıncı ile ölçülür ve 120/80 mm hg normal tansiyon değeridir. Halk arasındaki tabiriyle 12-8 tansiyon normal tansiyondur. Gizli tansiyon hastalarında bu değerler muayene sırasında normal değerlerinde ölçülür. Fakat hasta bulanık görme, ateş basması, aşırı terleme, ayaklarda nedensiz şişlikler gibi şikayetlerden muzdariptir. 

    Gizli Tansiyon Tanısı

    Normal bir muayenede tam tanıyı koymak zor olduğu için detaylı tetkikler yapılmalıdır. GFR testi, aort koarktasyonu,  CF antiografi, dexamethasone supresyon testi, idrarda aldestoron düzeyi testi gibi testler istenerek ayrıca gün içinde birkaç defa tansiyon ölçümü yapılarak gün içindeki değerlerin karşılaştırılması ile gizli tansiyon tanısı konulabilir. 

    Gizli Tansiyon Tedavisi

    Tedavi, kan basıncı üzerinde etkili olan beslenmeden, günlük hareketlere ve ilaçlı tedaviye kadar birçok alanda olabilir. Bazı doktorlar tedaviyi iki aşamalı olarak uygulamakta ve ilk basamak olarak prehipertansif adı verilen beslenme ve hareketleri düzenleyen bir liste hazırlamaktadırlar. İlk aşama başarısız olur ve tedaviden netice alınamazsa ikinci basamak tedavisine geçilir. Prehipertansif tedavi de; kilo kontrolü yapılarak Vücut Kitle Endeksi ölçülür. Normalin altında ya da üstünde olan ölçümlerde kişiye uygun diyet listesi hazırlanarak siskolik kan basıncı düzenlenir. Yüksek kalorili gıdalar ve tuz günlük tüketim ögeleri arasından çıkarılarak yeniden ölçümler yapılır. Çoğu zaman gizli tansiyonun birincil sebebi aşırı kilo, yüksek kalorili gıdalar ve tuzdur. Vücut kitle endeksi normale dönüp diyete rağmen hastalık devam ediyorsa ikinci aşamaya geçilir. 

    Gizli tansiyon tedavisinde ikinci aşama ilaç uygulamalarının yer aldığı Hipertansif tedavi yöntemidir. İlaç uygulamaları hastalığın geçmişi, kişinin kan basınç değerleri ve organ hasarı gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Hipertansif tedavi sürecinde Alpha blokerler, Beta blokerler, ACE inhibitörleri, Antihipertansif ilaçlar, kalsiyum kanal blokerler ile Anjiotensin reseptör blokerler başlıca kullanılan ilaç türleridir. Bazen bu ilaçlardan biri tedavide kullanılırken bazı durumlarda ise doktorun uygun gördüğü birkaç ilaç birlikte kullanılabilir. 


    ]]>
    Göz Tansiyonu Ameliyatı https://www.yuksektansiyon.org/goz-tansiyonu-ameliyati.html Sat, 24 Nov 2018 04:30:29 +0000 Göz tansiyonu ameliyatı, Göz tansiyonu, Görme yeteneğimiz için gerekli olan göz içi sıvıdaki basıncın aşırı derecede yükselmesi sonucunda görme sinirlerimizin hasar görmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu rahatsız Göz tansiyonu ameliyatı, Göz tansiyonu, Görme yeteneğimiz için gerekli olan göz içi sıvıdaki basıncın aşırı derecede yükselmesi sonucunda görme sinirlerimizin hasar görmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği süre zarfında çok ciddi görme ile ilgili sorunlarına neden olabilmektedir. Göz tansiyonu sonucu kişinin görme oranı düşmekte ve rahatsızlığı kısa sürede tedavi edilemezse giderilmesi mümkün olamayacak hasarlar ortaya çıkarabilir. Dünyada kalıcı olarak en çok görme kaybına neden olan rahatsızlık göz tansiyonudur. Göz tansiyonu sinsice  ilerleyen ve neden olduğu görme kaybı düzeltilemeyen bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Bu nedenle hastalığın erken teşhis edilmesi kişilerde oluşan görme kaybının minimum seviye ye indirilmesi oldukça önemlidir. Göz tansiyonunun en önemli nedeni kişilerin gözünün içerisinde oluşan ve gözlerimizin beslenmesini sağlayan göz içi sıvısının boşalamaması durumunda gözlerimizdeki sinirlerde meydana gelen basınç yükselmesi denilmektedir.

    Göz tansiyonu ameliyatı

    Göz tansiyonu yani glokom hastalığının tedavi edilebilmesi için yapılan bir operasyondur. Göz içi basıncının yükselmesiyle görme sinirlerimizin  hasar görmesi glokom olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın sinsi bir şekilde ilerleme göstermesi sebebiyle, teşhisinin  geç yapılması durumlarında  görme siniri ağır hasar almaktadır. Glokom tedavilerinde tek yol göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu etkiyle görme sinirlerimizdeki baskı azalmakta ve sinir hücrelerimiz  korunmaktadır. Bu tedavi uygulanacak ameliyat ile etkili bir şekilde sağlanmaktadır. Göz tansiyonumuzun ilaçlarla düşürülmesinde başarı oranı  % 40 olarak bilinmektedir.

    Göz tansiyonu ameliyatı nasıl uygulanır

    Göz tansiyonu ameliyatı sırasında gözlerin içinde biriken sıvının boşalabilmesi için bir kanal açılmaktadır. Ameliyatlar içinde en çok  tercih edilen trabekülektomide, gözlerin içinde biriken sıvının boşalmasını sağlamak için mevcut kanallarımızın dışında yeni bir kanal açılması gerekir. Ameliyat bölgesi gözlerimiz deki beyaz ve renkli alanların birleşim yerinde ve üst tarafında yer almaktadır. Bu alan daha sonra göz kapağı tarafından örtülmekte ve dışarıdan fark edilmeyecek şekilde gelmektedir. Göz kapağımız elle tutulması ve gözle alt tarafa doğru bakılması durumunda beyaz tabakada hafif bir kabarıklık hissedilebilir. Sonradan açılacak olan kanalın genişliği ameliyatın başarısı için çok önemli olacaktır. Açılan kanalın genişliği fazla olursa hastanın göz tansiyonunda düşme, genişliğin az olması halinde ise, göz tansiyonunda gerektiği gibi düşmeme sorunu yaşanır. Bu kanallardaki darlık ameliyattan sonra erken dönemde göz tansiyonunda düşüklüğe, gözlerde oluşan kanamaya, görme hissinde bulanıklığa neden olduğundan hastaların memnuniyetsizliğine sebep olmaktadır. Yarım saat süren ameliyatta, hastalara lokal anestezi uygulanır.

    ]]>
    Tansiyon Ne Demek https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-ne-demek.html Sun, 25 Nov 2018 00:25:24 +0000 Tansiyon ne demek, tansiyon (Kan basıncı) anlamına gelmektedir.  Kalbimizin atış kuvvetiyle vücudumuza yayılan kanın damarlara yaptığı basınç a verilen addır. Kalp, kanı 30 sm.'lik civa basıncı İle damarlara pompalar. Eğ Tansiyon ne demek, tansiyon (Kan basıncı) anlamına gelmektedir.  Kalbimizin atış kuvvetiyle vücudumuza yayılan kanın damarlara yaptığı basınç a verilen addır. Kalp, kanı 30 sm.'lik civa basıncı İle damarlara pompalar. Eğer damarımız esnek olmasa aynı basınç vücudumuzun her tarafına kadar yayılırdı. Damarlar esnek olduğundan kalbimizden çıkan kanın damarlarımıza yaptığı basınç yavaş ,yavaş azalır, kolda 13-16, kılcal damarlarımızda ise 1-1,5 sm. civa basıncına kadar düşmektedir. Demir bir borudan akan şehir suyularının ne kadar basınçla püskürdüğünü bilirsiniz.

    Eğer musluğumuzun ucuna yumuşak lastikten bir boru takarsak o zaman suyun akışını yumuşatırız. Çünkü esnek olan çevreye etki yapmış, böylece kendi basıncından kaybetmiştir. Kalbimizden çıkan kanın da Çevreye yayıldıkça basıncının azalması bu sebepten dolayıdır. Eğer damarlar esnekliğini kaybetmişse, kireçlenmiş ise, o zaman kan basıncındaki bu yumuşama olmaz ve tansiyonumuz normalden yüksek çıkabilir. Buna hipertansiyon adı verilir. Bazı hastalıklar da aksine kan basıncında düşmeye yol açar. Tansiyonun normalinden düşük olması haline de hipotansiyon adı verilmektedir. Tansiyon yaşa göre değişmektedir. Gençlerde tansiyon 12-13'tür. Yaşlılarda normal tansiyon 16-17'ye kadar çıkabilir. Tansiyonun belirli normal değerleri vardır. Tansiyonun bu değerlerinin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlığımız için zararlı olmaktadır.

    Tansiyon ne demek, Tansiyonumuzun iki şekli vardır: Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı), kalbimizin kasılması yani kalbimizin kanı damarlara atması esnasındaki ölçülen tansiyondur ve yetişkin kişiler için normal değerleri 10-14 cm (cıva basıncı) ise, kalbin gevşediği yani kanın kalbimize dolduğu sıradaki ölçülen kan basıncı olup, normalde 9 cm cıva basıncını geçmesi gerekmektedir. Tansiyon bebeklerde oldukça düşük değerler gösterebilir. Yaşımız ilerledikçe bu değerler artmaya başlar ve yetişkinlerdeki değerlere  kadar yükselir.

    ]]>
    Düşük Tansiyonun Zararları https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyonun-zararlari.html Sun, 25 Nov 2018 07:07:39 +0000 Düşük Tansiyonun Zararları, Normal tansiyon değerleri 120/80 olarak kabul edilir. Eğer tansiyonunuz 90/60 değerinin altında ise tansiyonunuz düşük demektir. Tansiyon her bireyin bünyesine göre değişiklik göstermektedir ve her Düşük Tansiyonun Zararları, Normal tansiyon değerleri 120/80 olarak kabul edilir. Eğer tansiyonunuz 90/60 değerinin altında ise tansiyonunuz düşük demektir. Tansiyon her bireyin bünyesine göre değişiklik göstermektedir ve her bireyin farklı tansiyon değeri vardır. Bu değerlerin değişmesi birey sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyonda dikkate alınmadığı taktirde tehlikeli olabilmektedir. Düşük tansiyon bazen bireye küçük zararlar verebileceği gibi bazende bu zararlar gereğinden fazla olmaktadır. 

    Düşük tansiyonun zararları
    • Tansiyon düşüklüğü olanlarda ani kalkışlar sırasında baş ağrıları ve zihin bozukluğu yaşanabilir. Bu sebepten dolayı pozisyon değiştirirken ani hareketler yapmaktan olabildiğince kaçınmak gerekmektedir.
    • Bayılma, kalp ritminde değişiklik, kansızlık gibi belirtiler varsa tansiyon düşüklüğüne karşı önlem alınmalıdır. Yaşlılarda bu durum oldukça tehlikelidir ve ölüm oranını yükseltir.
    • Günlük yaşamı etkiler. Gün içerisinde tansiyon düşüklüğünden kaynaklı sık sık oluşan baş dönmeleri ve ağrıları, baygınlık hissi günlük hayayı oldukça zora sokmaktadır. 
    • Gün içerisinde sık sık düşen tansiyona sonucunda sikulatuvar asteni (dolaşım zayıflığı) denilen rahatsızlığa sebep olabilir. Sonucunda da kan basıncını yükseltmeye yarayan ilaçların kullanılmasına mecbur bırakabilir.
    • Tansiyon çok fazla düşerse vücuttaki kan akışı organlara yeteri miktarda besin ve oksijen gönderemez. Bu durumda kişide inme, şok veya bilinç kaybına sebep olabilir. Bunun yanında hayati organlarda zarar görebilir. 
         
    ]]>
    Tansiyon Neden Düşer https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-neden-duser.html Sun, 25 Nov 2018 13:27:31 +0000 Tansiyon neden düşer, tansiyon atardamarlar içerisindeki kan basınıcını anlatan bir tıp terimidir. Bu açıklamadan yola çıkarsak tansiyonun neden yükseldiğini ve neden düştüğünü daha basit bir şekilde anlarız. Vücuttaki k Tansiyon neden düşer, tansiyon atardamarlar içerisindeki kan basınıcını anlatan bir tıp terimidir. Bu açıklamadan yola çıkarsak tansiyonun neden yükseldiğini ve neden düştüğünü daha basit bir şekilde anlarız. Vücuttaki kan basıcı yükselir ise tansiyonda yükselir. Kan basıncında düşme gerçekleşir ise tansiyon düşme olur. Gündelik hayatta genellikle sıklıkla kan basıncı yükselir ve düşer ama biz pek fazla hissetmeyiz bu durumu sebebi her insanda olan normal bir durumdur. Fakat bazen bu durum çok dengesiz bir şekilde olur. Bu durumu tansiyona bağlayabiliriz. Tansiyon yükselmesi düşmesine göre daha çok tehlikeli bir durumu arz eder. Vücuttaki kan basıncının yükselmesinde vücut için büyük bir sorunu teşkil eder. Vücutta 

    Tansiyon neden düşer

    Kan kaybı: Kan kaybı tansiyonun düşmesine sebep olabilecek durumlardan biridir. Vücuttaki kan kaybı fazla olur ise neredeyse tansiyonu ölçemeyecek safhaya gelinir ve nabız tamamen kaybolur. Bu durum olması ölümle sonuçlanmaktadır.

    Susuzluk: Gündelik yaşamamızda uzun süre susuz kalmak, vücut için gerekli suyu tüketmemek, susuzluğa neden olduğu gibi devamında tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Uzman hekimlerin suyu devamlı tüketiniz tavsiyesinde bulumalarının başlıca nedeni düşük tansiyon sorunu ortadan kaldırmak içindir. Vücut içinde yeteri kadar suyun içilmemesi ve bünye içinde yeterince sıvı bulunmaması Vücutta dengesizliklere  sebep olur ve kan basıncı iyice düşer. Sonrasında ise düşük tansiyon hastalığı belirir. Uzun bir süre susuz kalınırsa tansiyonu normale döndürmek için uzun bir zaman gereklidir. Bu nedenle sıvı ve su tüketimine dikkat edilmelidir. 

    Endokrin sorunları: Addison hastalığı (adrenal sorunlar), düşük kan şekeri( hipoglisemi), tiroit rahatsızlıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklar tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Ayrıca vücudun hormon üretimini etkileyen rahatsızlık türleri de etkilemektedir.

    Septik şok( şiddetli enfeksiyon): Şiddetli enfeksiyon genellikle sebep olan bakterinin enfekte etmiş olduğu bölgeyi ( çoğunlukla mide, idrar yolu ve akciğer) terk eder ve kana karışır. Damarlarda bulunan bakteri bu kısımda bir çeşit toksin üreterek kan basıncını hayati bir tehlike oluşturabilecek kadar düşer.

    Anafilaksi (alerjik reaksiyon): Kişilerin vücudunda şiddetli tepkimelere neden olan alerjiler hastanın anafilaktik şok geçirmesine sebep olabilir. Alerjiden kaynaklı olan boğazın şişmesi, kaşıntı ve nefes alıp verirken zorlanma tarzı belirtilere ek olarak tansiyon düşmesine neden olur.

    Düzensiz ve yetersiz beslenme: Bünye gerekli olan vitamin ve besinleri alamadığı zaman düşük tansiyona sebep olan kan basıncı azalması durumu oluşur. Beslenme düzeni tansiyonu düşüren önemli durumlardan biridir. Uzman hekimler sağlıklı beslenme yöntemini az az ve sık sık yemeyi tavsiye etmektedirler. Bu durum düzenli bir tansiyon rahatsızlığını sergiler ve düşük tansiyon hastalığını ortadan kaldırmaktadır. Vücut için en önemli olan B12 vitamini alarak tansiyonu dengede tutar. Bu sebepten doloyı uzun süre aç kalınmamalıdır. Uzun süre aç durulduğu zaman düşük tansiyon ortaya çıkmaktadır. Beslenme sonrasında da  tansiyon düşüklüğü gelişebilir. Bunun oluşmasının sebebi yemekten sonra ani hareketler ve hızlı ayağa kalmadan olmaktadır.

    Hamilelik: Hamilelik esnasında birden genişleyen dolaşım sistemi tansiyonun düşmesinin nedeni olabilir. Hamileliğin ilk 24 haftasında görülmesi oldukça normal bir durumdur. Tansiyon ise doğum sonrasında tansiyon normale döner.

    İlaç kullanımı: Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak tansiyon düşmesine neden olmaktadır. Bu tarz ilaçlar normalde tansiyonu düşürmez ama düzensiz ilaç kullanımından dolayı tansiyon düşebilir. Kullanılan ilaçları uzman hekim tarafından tok veya aç karnına ya da zaman dilimlerinin önemli olması ilaçların meydana getireceği yan etkilerden dolayıdır. İla]]> Tansiyon Belirtileri https://www.yuksektansiyon.org/tansiyon-belirtileri.html Mon, 26 Nov 2018 05:00:23 +0000 Tansiyon belirtileri, aslında insanlarda birçok zaman kişiden kişiye değişen etkiler göstermektedir. Fakat yine de birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da meydana gelen ortak belirtiler bulunmaktadır. Son derece yaygın bir Tansiyon belirtileri, aslında insanlarda birçok zaman kişiden kişiye değişen etkiler göstermektedir. Fakat yine de birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da meydana gelen ortak belirtiler bulunmaktadır. Son derece yaygın bir şekilde görülen tansiyon rahatsızlıkları, ülkemizde de bir o kadar yaygındır. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki insanlarda tansiyon rahatsızlıkları kronik bir şekilde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıktan kronik olarak etkilenmiş olan insanlar tansiyon rahatsızlığının göstermiş olduğu belirtileri çok rahat bir şekilde ayırt ederek sorunun tansiyon olduğunu anlamaktadır. Fakat tansiyon hastası olmadığı halde farklı nedenlerden dolayı kısa bir süreliğine tansiyon sorunu yaşayan insanlarda tansiyon belirtileri bilinmez ve kişi sadece rahatsızlığını tanımlar.

    Tansiyon belirtileri nelerdir

    Baş dönmesi: Tansiyon belirtisi olarak en önemli belirtinin baş dönmesi olduğunu söyleyebiliriz. Tansiyonun düşmesi durumunda ya da yükselmesi durumunda ilk olarak insanlarda baş dönmesi problemi meydana gelmektedir. Bu durum tansiyonun düşme derecesine bağlı olarak ciddi bir şekilde artış ya da azalış gösterebilir. Tansiyon rahatsızlığının bu belirtisinin görülmesi durumunda acilen müdahale gerekebilir. 

    Baş ağrısı: Genellikle insanlarda meydana gelen tansiyon belirtileri sonrasında ortaya çıkan bu belirti aslında tansiyonunu son belirtilerindendir. Genellikle diğer belirtiler sonrasında ortaya çıkar ve etkisi birkaç saati bulabilir. Bu durumlarda sorunun giderilebilmesi için doktor onayı ile ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. 

    Kalp ağrısı: Herkeste meydana gelmese bile yaşı olan insanlarda ortaya çıkan kalp ağrısı şeklindeki tansiyon belirtisi, bazen insanlarda tedirginlik yaratabilmektedir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Özellikle kalp sorunu olan insanların çok daha acil bir şekilde sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. 

    Kulak çınlaması: Yine tansiyon belirtisi olarak ele alınabilecek bu durum hemen hemen herkeste meydana gelebilir. Fakat bu belirtinin ortaya çıkabilmesi için öncelikle tansiyonun aşırı bir şekilde yükselmesi ya da düşmesi gerekmektedir. Çünkü kulaklarda görülen bu belirti ciddi rahatsızlıklarda ortaya çıkar.

    Nefes darlığı: Herkeste görülen bir tansiyon belirtisi olmasa bile aslında bazı insanlarda tansiyon durumunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle astım, bronşit gibi hastalıklardan etkilenmiş olan insanlarda bu sorun tansiyon belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. 

    Çift görme ve bulanık görme: Tansiyon belirtileri arasında önemli bir yeri olan bu durumlar insanlarda ciddi olarak soruna neden olmaktadır. Özellikle tansiyonun ilk belirginleştiği zamanlarda meydana gelen bu durum direk olarak tansiyon belirtisi olarak ele alınabilir. 

    Hızlı kalp atışı: Tansiyon belirtileri arasında yine önemli bir yeri olan bu belirti tansiyon sorunu olan herkeste meydana gelmektedir. Kişi bu durumun farkında olsa ya da olmasa bile hızlı kalp atışları herkeste karşılaşılmaktadır. Bu durum bazen düzensiz kalp atışı şeklinde de kendisini gösterebilmektedir. 

    Burun kanaması: Genellikle şiddetli bir şekilde tansiyon rahatsızlığı yaşayan hastalarda meydana gelen burun kanaması sorunlarında hasta çok ciddi bir şekilde rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu durum kansızlık sorunu olan insanlarda ve yaz aylarında çok ciddi sorun olur. Burun kanaması, yaz aylarında durdurulamama gibi durumlardan da etkilenebilir. 
    ]]>
    Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir https://www.yuksektansiyon.org/dusuk-tansiyon-nasil-yukseltilir.html Mon, 26 Nov 2018 19:57:04 +0000 Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir, Kan basıncının inip çıkması yani tansiyon, her insanda görülebilen bir durumdur. Normalde sağlıklı bir kişide görülen tansiyon 130/80 mmHg olmalıdır. Kalp kasılması sırasında, kalbin Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir, Kan basıncının inip çıkması yani tansiyon, her insanda görülebilen bir durumdur. Normalde sağlıklı bir kişide görülen tansiyon 130/80 mmHg olmalıdır. Kalp kasılması sırasında, kalbin kanı vücuda gönderdiği anda oluşan basınca büyük tansiyon, kanın tekrar kalbe dönüşündeki kan basıncına ise düşük tansiyon denir.

    Eğer büyük tansiyon 100 mmHg altına düşerse, insanda düşük tansiyon sorunu oluşur. Vücuda yetecek kan pompalanamamaktadır. Beyinin ihtiyacı olan oksijen gitmez ve dokulara gereken kan yerine ulaşamaz. Bazen bunun sonucunda şuur kaybı görülmektedir. Eğer hasta sürekli düşük tansiyon sorunu yaşıyor ise mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Bazen önemli bir hastalık sonucu olarak düşük tansiyon görülmektedir. Bu durum bazı kişilerde de belirti vermeden yaşanabilir ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle kulak çınlaması, halsizlik, baş dönmesi, vücutta güçsüzlük gibi belirtiler eşlik ediyor ise düşük tansiyon daha da tehlikelidir. Yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Normal otururken ayağa kalktığınızda başınız dönmeye başlıyor ise hemen bir doktora başvurulmalıdır. Halk arasında düşük tansiyonun ömrü uzattığı söylense de bu durum vücudun dengesini bozacak bir sorundur ve mutlaka araştırılması gerekir. Düşük tansiyonu yükseltecek bazı önlemler alınabilir ve vücut düzeni bu sayede normale dönebilir.

    Düşük Tansiyonu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir;
    • Düşük tansiyon sorunu olan kişilere sodyum alımının artırılması önerilir. Günlük tuz alımını artırmak gerekir,
    • Beslenmelerinde özellikle B12 vitaminine ve folik asit alımına ağırlık verilmelidir. Et, karaciğer, ıspanak, yumurta, börülce, süt ve süt ürünleri bu ihtiyacı karşılayacaktır.
    • Kan basıncının normal seviyede olabilmesi için magnezyum alımına önem verilmelidir. Bunun için de; badem, ıspanak, soya ve soyalı ürünler kullanımına önem verilmelidir. Magnezyum bakımından zengin ürünler tüketilmelidir.
    • Karbonhidratlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.
    • Günlük su alımına dikkat edilmeli, bir günde en az 6 bardak su içilmelidir. bu düşük tansiyonu yükseltmek için en önemli adımdır.
    Düşük tansiyonu yükseltmek için Bitkisel Öneriler;

    Tansiyonu yükseltmek için; Biberiye, ısırgan otu, tarçın, mersin yaprağı gibi bitkilerden hazırlanan çaylar tüketilebilir. Ancak bir uzmana danışmakta fayda vardır. Bitkilerin tansiyon üzerinde etkisi olsa da uzmana danışmak gerekir. Ayrıca limon suyu ve tuz karışımı halk arasında yaygın olarak kullanılsa da  bir uzmana danışarak kullanılması gerekir.
    Kan basıncının dengede olmasının sağlamak ile dengeli beslenmek arasında doğru orantı vardır. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmak gerekir, buda tansiyonun dengelenmesinde önemli bir husustur. 
    ]]>