Yüksek Tansiyon BelirtileriYüksek tansiyon belirtileri, Yüksek tansiyon kan basıncının yükseldiği zamanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her üç kişiden birinde görülmesi mümkündür. Kanın damarlardaki basıncının artmasıyla kendini gösteren bir hastalık olduğu için, uzun yıllar süren yüksek tansiyon sonucunda damarlar hasar görebilir. Eğer tedavi olunmazsa, ilerleyen yıllarda hasar gören damarlara bağlı olarak, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Ara sıra tansiyonu yükselen kişi yüksek tansiyon hastası değildir. Sürekli kan basıncının yüksek olması gerekir. Tansiyon ölçümü yapılmadan yüksek tansiyonu anlaması oldukça güçtür. Başka bir sağlık sorunu için hastaneye gidilmediği sürece yüksek tansiyon hastası olduğunu kişi kendisi anlayamaz. Baş ağrısı, göğüs ağrısı, ara ara burun kanaması gibi belirtileri vardır. Fakat bu belirtilere sahip birisi yüksek tansiyon hastasıyım diyemez. Yüksek tansiyon 180-110 mmHg gibi yüksek bir seviyeye çıkmadığı sürece herhangi bir belirti göstermez. Her insanda aynı belirtiyi de göstermez. Ara ara tansiyonu yükselen kişi de yüksek tansiyon hastası değildir. Çay, kahve, şekerli ve tuzlu yiyecekler, alkol, kola, margarin ve tereyağı tansiyonu yükselten besinlerdir. Mümkün olduğunca az tüketmeye dikkat edilmelidir. 

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyonun normal seviyenin üzerine çıkması halinde;
 •  Çift ve bulanık görme,
 •  Zonklama şeklinde baş ağrısı,
 •  Çarpıntı,
 •  Halsizlik,
 •  Çabuk yorulma,
 •  Kulak çınlaması,
 •  Çok sık olmamakla birlikte burun kanaması,
 •  Nefes darlığı,
 •  Boyun zonklaması şeklinde ağrı,
 •  Göğüs ağrısı,
 •  Baş dönmesi,
 •  Düzensiz kalp atışı gibi belirtileri vardır.
  Yüksek Tansiyon Belirtileri

  /li>
Kan basıncı aşırı yükseldiğinde ise, bulanık görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma olabilir. Yüksek tansiyon göze zarar vermişse göz bozuklukları, damarlara zarar vermişse kalp rahatsızlıklarına sebep olur. Yüksek tansiyon her zaman belirti göstermeyebilir. Düzenli olarak tansiyon ölçümü yaptırıp, tansiyonun siz farkında olmadan vücudunuza zarar vermesini önleyebilirsiniz. Tansiyon yükselmesinin genetik ve çevresel olmak üzere etkenleri vardır. Birinci dereceden akrabalarınızda (anne, baba gibi) yüksek tansiyon varsa sizde olma ihtimali oldukça yüksektir. Çevresel faktörler ise; stresli bir yaşam, sigara kullanımı, kilo, beslenme tarzı gibi etkenlerdir. Yaşınız 40'ın üzerinde ise, birinci derece akrabalarınızda şeker hastalığı veya yüksek tansiyon var ise, kilo fazlalığınız var ise ve sigara kullanıyorsanız rutin olarak tansiyon ölçümü yaptırmanızı öneririz. Aksi taktirde yüksek tansiyona bağlı olarak, kalp yetmezliği, kalp damarlarında daralma, kalp büyümesi, görme kaybı, felç, beyin damarlarında tıkanma, beyin kanaması, boyun ve arka bacak damarlarında tıkanma, atardamarlardaki genişlemeye bağlı olarak damar yırtılması (çok tehlikelidir ani ölümlere sebep olur) gibi bir çok sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Yüksek tansiyon her zaman herkeste aynı belirtileri göstermediği için, kişilerin düzenli olarak tansiyon ölçümü yaptırması gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 23.11.2016 16:35:56

Yüksek Tansiyon Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

12 Yorum Yapılmış "Yüksek Tansiyon Belirtileri"

suha

Cevap Sayısı: 0
Bende de yüksek tansiyon var ama hiçbir belirtisi yok.Zaten en tehlikelisi de buymuş,yapılacak tek şey stressiz olabilmek ve mümkünse düzenli spor ve kilolardan kurtulmak.

2014-10-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

fatma öztürk

Cevap Sayısı: 0
bende yüksek tansiyon hastasıyım benim ensemin müthiş. agrıması. cok. midemin bulanması kusma şeklinde belirtileri var

2014-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

ABDULLAH

Cevap Sayısı: 0
ÇOKTEŞEKKÜRLER BUTÜR ŞEYLER YAZDIĞINIZ İÇİN

2014-04-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

FADİME

Cevap Sayısı: 0
kazım arkadaş akşamları fazla yediğin zaman ayakların ateşlenir.Akşam menüsünü çok hafif geçirmelisin

2014-04-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

AHMET

Cevap Sayısı: 0
KAFAM PATLIYACAK ŞEKILDE GERİLME YAPIYOR GİBİ GELİYOR VE BAŞIM DONÜYOR

2014-04-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

kazım

Cevap Sayısı: 0
ayaklarım,daateşlen,meleroluyor neyapmalıyım

2014-03-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

Cevap Sayısı: 0
Kekik tansiyon düşürmez yükseltir, düzeltin.

2014-03-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

usta ömer

Cevap Sayısı: 0
bence abur cubur yiyorsanız terk edin. Helal yiyecelere dikkat edin ve hatta namaz kılınki bir düzenli ve temiz bir hayatınız olsun herşey ila değildir

2014-02-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Cevap Sayısı: 0
Bende baş dönmesi,Nefes nefese kalma, bayılma(Bayılmadan önce kalbim çok hızlı atıyor. Kalbimin hızı yavaşladığında hareket ettiğimde direk bayılıyorum. Düştüğümü ve bayıldığımı bile görmüyorum.)Bayıldıktan sonra kalktığımda kulağımda uğultular başlıyor. Baş ağrım oluyor.
Genellikle bayılmamda: kansızlık, yorgunluk, Ygs- Lys sınavının stresi,açlık, Aniden hareket etme, Koşma ve yürüdüğümde kalp hızım yükseliyor ve direk bayılıyorum.
Önceden doktora gittim ama doktor hiç bir şeyin yok dedi. Doktora gittikten sonra da bayılmalar devam etti. Sizce Doktora gitmeli miyim?
Bana göre Kalple alakalı bir şey. Gittiğim doktor daha çok beynimle ilgili alanda baktı. Kalp ile ilgili hiç bakmadı. Sara hastalığı falan da yok bende. Ağzımdan tuhaf şeyler gelmiyor. Sizce ne yapmalıyım?

2014-02-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

alaca

Cevap Sayısı: 0
Ben vücudumda kanın basıncını hissediyorum . kulaklarımda hep bi uğultu var . nefessiz kalınca vücudumun titrediğini görüyorum başkalarıda bunu gördü .

2014-02-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

gülsah

Cevap Sayısı: 0
aniden tansiyonum yükseliyor, vücutumda titremeler ve kalbimde carpinti oluyor.ve bu durum beni cok etkiliyor.herkese rabbimden sifa dilerim.

2013-07-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Yüksek Tansiyon Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Yüksek Tansiyon Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Yüksek Tansiyon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018