Tansiyon Neden YükselirTansiyon Neden Yükselir:  Genel olarak bir çok kişinin tansiyon değerleri gün içerisinde belli nedenlere bağlı olarak yükselmektedir. Fakat bazı kimselerde ise bu yükselmeler kronikleşmekte ve ileri seviyede artık hiper tansiyon gibi rahatsızlıklar meydana gelmektedirler. Tansiyon yükselmesi, diğer bir ifade ile vücuttaki kan basıncı yükselmesi olarakta ifade edilmektedir. Tansiyon değerlerinde büyük tansiyon ve küçük tansiyon olarak elde iki farklı değer edilmektedir. Büyük tansiyon dediğimiz faktör ise kalbin direkt damarlara kanı pompalaması ile meydana gelen basınçtaki şiddeti ifade etmekte iken küçük tansiyon ise kanın damarlara geçmesi sırasında damarların esnemesine bağlı oluşan basınç şiddetidir. Bundan dolayı, tansiyonun yükselmesi pekte hafife alınacak rahatsızlık değildir. Nitekim ana başlığı kalp ve damar rahatsızlıkları arasındadır. Ve tansiyonun yükselmemesi için herkesin gün içerisinde önlem alması gerekmektedir. Özellikle kronikleşmiş hiper tansiyon rahatsızlığı bulunanlar ayrıca önem vermelidir.

Tansiyon Yükselmesine Neden Olan Faktörler

Belirtmek gerekirse tansiyonun yükselmesi iki ana başlık altında toplanmaktadır. Biri genetik olarak birincil kan bağı olan aile yakınlarından gelmektedir. Bir diğeri ise çevresel olarak yani yaşam tarzından yeme içme tarzı stresli hayat gibi bir çok dış nedenlerden kaynaklı olarak tansiyon yükselmektedir. Tansiyonun yükselmesine neden olan faktörleri ve dikkat etmeniz gerekenleri alt başlıklar altında açıklayacak olursak

Tansiyon Yükselmesine Neden Olan Genetik Faktörler

Her ne kadar yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda kesin olarak bir ifadeye yer verilmesede özellikle hiper tansiyon rahatsızlıkları bulunan kimselerin çocukları veya kardeşlerinde aynı şekilde tansiyon yükselmesi kronikleşmektedir.
Tansiyon Neden Yükselir

Bunun neden ve niçin kaynaklandığı henüz tam olarak açıklanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda ailesel olarak devem edebildiği sonucuna varılmaktadır. Özellikle ailesinde kardeşi anne babasında tansiyon yükselmeleri meydana geliyor ise normal olarak diğer insanlara oranla daha risklidir. Ve normal bir kişiye oranla çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Tansiyon Yükselmesine Neden Olan Çevresel Faktörler ( Dış Etkenler )

Genel olarak çevresel faktörden kasıt kişinin günlük hayat tarzını ifade etmektedir. Bu başlık altında günlük uykunuz yeme içmeniz gün içersindeki sıkıntı stres gibi bir çok etkenlerin toplanmasıdır. Fakat tansiyonun yükselmesinin en önemli nedenlerin başında gün içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz besinlerden meydana gelmektedir. Özellikle bazı besinler direkt tansiyona etki etmektedir.
  • Tuz: Özellikle yemeklerde tuz miktarının fazla kullanılması direkt olarak tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı uzmanalar yemeklerde tuz miktarının fazla kullanılması yerine baharatların daha çok kullanılmasını ve baharat kullanımın yaygınlaşmasını önermektedirler.
  • Yağlı Besinler: yemeklerde yağlı besinlerden kasıt kullanılan yağın doymuş yağ olmamasıdır. Yani hayvansal tereyağı gibi bekletilmekte olan yağlar yerine sıvı yağların kullanılması gereklidir
  • Kafein Ve Nikotin: Tansiyonun yükselmesinde direkt etki yapan maddelerdir. Özellikle demli çaylar ve kahvelerin fazla tüketilmesi ile sigara ve alkol direkt tansiyona etki yapmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki kafeinden dolayı kolada tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 23.11.2016 18:33:03

Tansiyon Neden Yükselir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Tansiyon Neden Yükselir"

kader

Cevap Sayısı: 0
Herseyin basi sitres sitres sitres hic birseyi kafayi takmicaksin kardesim gamsiz olcan gamsiz

2014-10-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

nur

Cevap Sayısı: 1
tansiyon sinirden stresden istemediğin kişilerle yaşamak zorunda kaldığın için ve çaresizlikten yükselir

2014-08-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa kutay

Cevap Sayısı: 0
en öemli olanı asabi tansiyondur stresten uzak durun kafanıza tokadan başka bir şey takmayın arkadaşlar

2014-07-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

aslı

Cevap Sayısı: 0
tuzlu yiyecekler ve sıcak hava büyük rol oynuyor

2014-04-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

abdulrezzak kelkafa

Cevap Sayısı: 0
BU KONUYLA ilgili bir röportaj yok mu ya
konuyu iyi anlatmışsınız

2014-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

can07

Cevap Sayısı: 0
benzine zam gelince tansiyon yükselir.

2014-03-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

aynur

Cevap Sayısı: 1
tansiyon ilacı kulladığım halde ayda veya üç ayda tansiyon oynuyor tuzuda hiç sevmem. teşekürller.

2013-07-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Tansiyon Neden Yükselir hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Tansiyon Neden Yükselir konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Yüksek Tansiyon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018