Tansiyon Neden YükselirTansiyonun yükselmesinde iki önemli etken vardır. Bunlardan bir tanesi, “genetik faktörler”. Bir diğeri de “çevresel” dediğimiz faktörler. Genetik faktörlerde bazı genetik hastalıklarda olduğu gibi, “İşte şu kromozomun şu geninde, şu noktasında, şöyle bir bozukluk olduğu için bu hastalık vardır” denilen spesifik genler henüz yok. Birçok genin etkileyebileceği biliniyor, bunun için poligenik deniliyor ve henüz bu konu aydınlığa kavuşmuş değil. Ama şunu biliyoruz: Eğer birinci derece akrabanızda, yani annenizde, babanızda ve kardeşlerinizde hipertansiyon varsa, sizde de olma ihtimali çok yüksek. Ailevi faktör çok önemli burada. Bu yüzden özellikle biz hekimler, ailesinde hipertansiyon olan kişilerin özellikle dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle onların kan basınçlarının kontrol altına alınmasını istiyoruz. (Tansiyon Yükseldiğinde)

Çevresel faktörlere gelirsek eğer; bu daha çok yaşam tarzımızla ilgili. Stresli hayat, beslenme tarzımız, kilolarımız ve bazı alışkanlıklarımız hipertansiyonun ortaya çıkmasında yardımcı oluyor. Çevresel faktörlerde en önemli etken ise tükettiğimiz besinlerdir. İşte tansiyonun yükselmesine neden olan yiyecekler.

Tuz ve tuzlu besinler: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.

Tansiyon Neden Yükselir

Yemekleri tatlandırmak için baharatlar en uygun seçim olacaktır. www.saglikvegebelik.com

Şeker ve şekerli besinler: Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

Çay ve kahve: Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

Kolalı içecekler: İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

Margarin ve tereyağı: Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Bu da bize yemekleri mümkün olduğu kadar sıvı yağla yapmamız gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

Alkol: Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

Tansiyonu yükselten faktörleri inceledik. Peki tansiyon yükselmesi durumunda neler yapacağımızı biliyor muyuz?

Yayınlanma Tarihi : 14.01.2013 17:32:12

Tansiyon Neden Yükselir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Tansiyon Neden Yükselir"

kader

Cevap Sayısı: 0
Herseyin basi sitres sitres sitres hic birseyi kafayi takmicaksin kardesim gamsiz olcan gamsiz

2014-10-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

nur

Cevap Sayısı: 1
tansiyon sinirden stresden istemediğin kişilerle yaşamak zorunda kaldığın için ve çaresizlikten yükselir

2014-08-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa kutay

Cevap Sayısı: 0
en öemli olanı asabi tansiyondur stresten uzak durun kafanıza tokadan başka bir şey takmayın arkadaşlar

2014-07-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

aslı

Cevap Sayısı: 0
tuzlu yiyecekler ve sıcak hava büyük rol oynuyor

2014-04-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

abdulrezzak kelkafa

Cevap Sayısı: 0
BU KONUYLA ilgili bir röportaj yok mu ya
konuyu iyi anlatmışsınız

2014-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

can07

Cevap Sayısı: 0
benzine zam gelince tansiyon yükselir.

2014-03-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

aynur

Cevap Sayısı: 1
tansiyon ilacı kulladığım halde ayda veya üç ayda tansiyon oynuyor tuzuda hiç sevmem. teşekürller.

2013-07-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Tansiyon Neden Yükselir hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Tansiyon Neden Yükselir konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Yüksek Tansiyon, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ekim - 2016